Grafični oblikovalec - poklic

Grafični oblikovalec

Grafični oblikovalec s pomočjo računalnika in različnih tehnik oblikuje grafične izdelke in sporočila, ki so prisotna v vsakdanjem življenju.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja grafični oblikovalec?

Delo grafičnega oblikovalca je oblikovanje grafičnih sporočil, zato to področje pogosto imenujejo tudi komunikacijsko oblikovanje. Za prenos informacij uporablja različna sredstva in oblikovne rešitve. Grafično oblikovanje je širok pojem in zajema področja, ki se razlikujejo glede na medij, namen in vrsto produkcije. Med drugim poznamo industrijsko grafiko in avtorsko grafiko.

Delovni pripomočki:

Računalnik, računalniška in tiskarska oprema ter računalniški programi so temeljni pripomočki grafičnega oblikovalca. Končni izdelek je lahko natisnjen na papir, grafični oblikovalec pa lahko dela tudi z drugimi materiali in pripomočki, kot so fotografija, blago, uporabni predmeti itd. Nekateri pri snovanju idej in pripravi osnutkov posegajo po tradicionalnejših likovnih pripomočkih (svinčniki, oglje, tempere, oljne barve).

Kakšni so izdelki in storitve grafičnega oblikovalca?

Izdelek je grafično sporočilo, ki je običajno zgrajeno s pomočjo podob in besed, lahko so prisotne še druge komponente. Namen grafičnega sporočila je prenos informacij in označevanje produkta. Običajno je to sporočilo predano v obliki logotipov, oglasov, animacij, panojev, ilustracij, fotografije, tipografskih rešitev, videov itd. Grafični oblikovalci oblikujejo celostne vizualne podobe podjetij in drugih ustanov. Pri oblikovanju izdelka mora grafični oblikovalec izhajati iz zahtev naročnika.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic grafičnega oblikovalca?

Grafično oblikovanje je močno povezano z uporabo računalnika, zato je potrebno dobro poznavanje računalniških tehnik in programov. Biti mora kreativen, na tekočem z oblikovnimi trendi. Izkazati mora zanimanje za vizualne umetnosti. Dober grafični oblikovalec je vreden zaupanja, sposoben se je prilagoditi in razumeti zahteve naročnika.

Poklic - grafični oblikovalec

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu grafičnega oblikovalca?

Delo poteka v zaprtih prostorih, ki so velikokrat klimatizirani, zato se lahko prehladi. Velik del dneva presedi za računalnikom, zato so možne težave s hrbtenico in očmi. Kadar uporablja naprave, ki so namenjene tiskanju in drugim grafičnim dejavnostim, je potrebna previdnost.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic grafičnega oblikovalca?

Izobrazbo za opravljanje poklica grafičnega oblikovalca lahko posameznik pridobi na Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo v Ljubljani, smer grafični oblikovalec, na Srednji šoli tiska in papirja, smer grafični tehnik in na Akademiji za likovno umetnost, smer oblikovanje.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Grafični oblikovalec pri svojem delu potrebuje dobro znanje računalnika in računalniških programov ter medija, ki ga oblikuje. Znati mora uporabljati informacijsko-komunikacijsko tehnologijo. Potrebno je dobro poznavanje materialov, različnih vrst tiska, fotografije in oblikovalskih tehnik. Grafični oblikovalec se mora nenehno izpopolnjevati in slediti spremembam na področju oblikovanja. Biti mora kreativen in samoiniciativen ter zmožen dobre časovne organizacije.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti grafičnega oblikovalca?

Pomembni značilnosti grafičnega oblikovalca sta natančnost in inovativnost. Pomembno je dobro komuniciranje z naročniki in prilagodljivost na njihove zahteve. Zaželen je dober vid, občutek za prostor, barve in kompozicijo ter smisel za ustvarjanje usklajene celote.

Kje se lahko zaposli grafični oblikovalec?

Grafični oblikovalec se lahko zaposli v grafičnem studiu, oglaševalskih agencijah, različnih kulturno-umetniških ustanovah, podjetjih, ki se ukvarjajo z video produkcijo. Deluje pa lahko tudi kot samostojni podjetnik.

Kakšna so delovna področja grafičnega oblikovalca?

Delo se prične po prejetju naročila s strani stranke. Uvodoma med oblikovalcem (ali njegovim nadrejenim) in naročnikom poteka pogovor o širini, namenu in finančnem okviru projekta.

V prvi fazi grafični oblikovalec pripravi začetne osnutke, ki jih nato prilagaja in nadgrajuje do končnega izdelka. Ko je končni izdelek zasnovan, preide v fazo tiskanja in razmnoževanja.

Kakšne so razmere za delo?

Dela v zaprtem prostoru, v grafičnem studiu, različnih podjetjih in agencijah ali kot samostojni obrtnik. O naročilih se posvetuje na sestankih s strankami. V sklopu svojih delovnih obveznosti je povezan tudi s tiskarji in drugimi oblikovalci. Ob delu je pomembno še obiskovanje likovnih ustanov in spremljanje ter raziskovanje novih oblik grafičnega oblikovanja. Če deluje kot samostojni grafični oblikovalec, ima prilagodljiv delovni čas.

Kakšne so možnosti zaposlovanja?

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?

Akademija za likovno umetnost