Deficitarni poklici
Deficitarni poklici so tisti poklici, v katerih primanjkuje ustrezno usposobljenih in izobraženih posameznikov, ki bi lahko ta poklic opravljali.
Deficitarni poklici vzbujajo veliko zanimanja pri povpraševanju s strani delodajalcev. Na trgu je delo tako večje od števila primerno kvalificiranega kadra. Vpis v programe, ki izobražujejo za deficitarne poklice, tako prinaša večjo možnost za hitrejšo zaposlitev.
Deficitarni poklici so deležni tudi štipendij. Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije vsako leto najkasneje do konca januarja razpiše štipendije za deficitarne poklice, s pomočjo katerih želijo zagotoviti ustrezen kader, spodbujati vpis na področja, ki pospešujejo gospodarski razvoj in izboljšujejo zaposljivost, zagotoviti vpis na programe, ki jim grozi ukinitev in promovirati poklicno in strokovno izobraževanje.
Deficitarni poklici so tisti, pri katerih na trgu dela primanjkuje usposobljenih kadrov glede na potrebe delodajalcev.
V Sloveniji so med takšnimi poklici na primer električarji, varilci, gradbeniki, razvijalci programske opreme, kuharji, zdravstveni delavci, učitelji in natakarji. Pomanjkanje kadra na teh področjih lahko negativno vpliva na gospodarstvo in gospodarsko rast ter povzroči težje zaposlovanje v drugih, manj iskanih poklicih.