Aranžer

Aranžer

Aranžer se ukvarja s svetovanjem prostorskega oblikovanja prodajaln, saj svetuje, kako razporediti blago, da pritegne pozornost kupcev. Pri svojem delu uporablja različne dekorativne elemente, kot so napisi, okrasje, fotografije itd.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja aranžer?

Aranžer začne svoje delo z oblikovanjem skice in izdelavo barvne študije razstavnega prostora ali trgovine. Dobro idejno skico odlikujejo izvirnost, izrazna likovna sredstva, kompozicija, barvna usklajenost, harmonija oblik in pozornost na detajle. Naloga aranžerja je tudi oblikovanje prodajnih tekstov in kartončkov s ceno. Pri svojem delu sodeluje z vodjo aranžerske službe, vodjo marketinga in direktorjem podjetja. Da lahko izpolni svojo vizijo, mora poiskati potrebne rekvizite in dekorativne elemente ter izbrati blago. Dekorativne elemente in blago nato smiselno in estetsko razstavi ter aranžira.

Naloga aranžerja je tudi svetovanje poslovodjem in prodajalcem, kako najbolj prepričljivo razporediti blago v prodajalni, da bo najbolje privabilo kupce. Aranžer izdeluje načrte za preureditve trgovin in načrte za osvetljevanje prostorov. Med njegove naloge spada tudi oblikovanje letakov in plakatov, prodajnih katalogov, embalaže in drugih materialov za pospeševanje prodaje. Pri tem sodeluje z oblikovalci, mediji, fotografi in tiskarnami. Prav tako mora poiskati najboljšega ponudnika za izvajanje del, narediti finančne načrte in nadzorovati postavljanje izložbe ali ureditve v trgovini.

Delovni pripomočki:

Aranžer pri svojem delu uporablja različna orodja, kot so kladivo, klešče, izvijač, vrtalni stroj, škarje, čopiči, barve, spreji, stojala, luči, podstavki in izložbene lutke. Pri oblikovanju uporablja predvsem računalnik, nekatere stvari pa naslika ali napiše tudi ročno, pri čemer uporablja svinčnike, flomastre, čopiče in barvice. Večkrat uporablja tudi fotoaparat.

Kakšni so izdelki in storitve aranžerja?

Aranžerjev izdelek je postavljena izložba ali ureditev izdelkov v trgovini. Za uspešnost pri delu mora prepoznati želje kupcev in naročnikov, spremljati mora tudi novosti v oblikovanju in novosti na tržišču. Poznati mora navade potrošnikov in se prilagoditi različnim običajem in praznikom.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic aranžerja?

Aranžer mora biti kreativen, izviren, samoiniciativen, dobro organiziran, samokritičen, zanimati ga morajo novosti in oblikovanje. Hoditi mora na seminarje, brati mora domače in tuje strokovne revije in se seznanjati z novostmi.

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu aranžerja?

Pri delu je lahko izpostavljen različnim vremenskim pojavom, včasih pa se sreča tudi z delom na višini. Delo je lahko stresno, saj so lahko roki za zaključitev projekta kratki.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic aranžerja?

Aranžer se lahko izobražuje na srednji šoli, s katero pridobi naziv aranžerja, na šoli za oblikovanje ali na umetniško naravnanih fakultetah, ki se posvečajo oblikovanju ali arhitekturi.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Aranžer potrebna znanja pridobi na aranžerski šoli za oblikovanje ali na ustreznem univerzitetnem programu. Tam pridobi znanje iz umetnostne zgodovine, zgodovine pisav, oblikovanja, risanja, projektiranja prostorov, poznavanja vrst blaga in drugih materialov, fotografije, razsvetljave in osnov računalništva. Poznati mora tudi delovni proces poklicev, s katerimi sodeluje (mizar, tiskar, pleskar, snemalna ekipa itd.)

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti aranžerja?

Aranžer potrebuje dober vid, razlikovati mora barve in imeti ostro oko za podrobnosti. Za opravljanje svojega dela mora imeti dobro razvit estetski čut, smisel za red in veliko kreativnosti. Biti mora natančen in dobro organiziran ter samostojen. Pomembno je, da je ročno spreten, zna upravljati z različnimi orodji in skrbi za dobro telesno zdravje, saj njegovo delo poteka na različnih lokacijah, pri različnih temperaturah in je zelo razgibano.

Kje se lahko zaposli aranžer?

Aranžer se lahko zaposli v trgovskih podjetjih ali v podjetjih, ki se ukvarjajo z marketingom in oglaševanjem. Poleg aranžerskih del lahko opravlja tudi raziskave tržišča in kupne moči. Prav tako se lahko zaposli kot prodajalec ali poslovodja, kot aranžer v cvetličarni ali pa dela na različnih administrativnih mestih. Deluje lahko tudi samostojno in ustanovi lastno podjetje za aranžerske storitve.

Kakšna so delovna področja aranžerja?

Aranžer oblikuje izložbe, postavitve izdelkov trgovinah, promocijske materiale, dela raziskave trga in kupne moči ter svetuje, kako pospešiti prodajo.

Kakšne so razmere za delo?

Aranžerjevo delo poteka v različnih položajih (sede, stoje, kleče) in je lahko fizično zahtevno. Delo večinoma poteka čez dan, lahko pa tudi ponoči ali ob vikendih in praznikih. Delo lahko poteka na višini, v ozkih in majhnih prostorih, lahko je tudi v stiku z električno napeljavo.

Kakšne so možnosti zaposlovanja aranžerja?

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?