Kemik - poklic

Kemik

Kemik opravlja razvojno ali raziskovalno delo, lahko pa se zaposli v kontrolnih laboratorijih. Njegovo delo je ključnega pomena v mnogih industrijskih panogah in v zdravstvu.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja kemik?

Kemik opravlja raznolika dela, ki so odvisna od mesta zaposlitve. Osnovna področja, na katerih se kemik lahko zaposli, so kontrolno delo v laboratorijih, razvojno ali raziskovalno delo. Kemiki so nepogrešljivi v mnogih industrijskih panogah, med katere spadajo farmacevtska, kemijska, tekstilna, usnjarska, živilska in metalurška industrija. Prav tako so zaposleni v zdravstvu, ekologiji, inšpekcijskih službah, šolstvu, policiji, vojski ali v znanstveno-raziskovalnih ustanovah in na univerzah. Znanje kemije je vitalno za vedno več podjetij, ki za proizvodnjo kakovostnih izdelkov potrebujejo znanja s področja kemije in biokemije.

Delovni pripomočki:

Kemik pri svojem delu uporablja različne aparature za opravljanje kemičnih postopkov, ki jih upravlja s pomočjo računalnika in računalniških programov. Uporablja tudi druge laboratorijske pripomočke, strokovno literaturo, revije, knjige, baze podatkov idr., kjer pridobiva informacije za razumevanje raziskovalnega procesa in spoznava lastnosti snovi in njihove strukture.

Kakšni so izdelki in storitve kemika?

Kemik pri svojem delu odkriva ali izdeluje nove substance, ki so lahko v plinastem, tekočem ali trdnem stanju. Med izdelke spadajo tudi analize in snovne sestave vzorcev, ugotavljanje fizikalno-kemijskih lastnosti vzorca, njihove strukture, električne prevodnosti, stabilnosti, viskoznosti snovi, pH, lomnega količnika idr. Če je kemik zaposlen na univerzi ali v šoli, med storitve, ki jih opravlja, spadajo tudi poučevanje, pisanje znanstvenih člankov in knjig.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic kemika?

Kemik se zanima za tehniko in naravoslovje. Zna analitično ovrednotiti rezultate kemičnih analiz, povezovati znanje, je ustvarjalen, odgovoren, rad raziskuje in se stalno uči novih stvari.

Poklic - kemik

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu kemika?

Kemik mora pri svojem delu upoštevati navodila varnosti pri delu in uporabljati zaščitno opremo (rokavice, zaščitna očala, masko, delovna oblačila itd.), saj se v nasprotnem primeru lahko pripetijo nesreče s kemikalijami. Možne so tudi nevarnosti eksplozije zaradi visokih tlakov in temperatur ali poškodbe z električnim tokom. Zato je pomembno, da poskrbi za ustrezno varnost in kemijske procese opravlja pod nadzorom.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic kemika?

Kemik mora imeti univerzitetno izobrazbo, ki jo pridobi na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje kemik za opravljanje svojega dela?

Kemik potrebuje znanja organske in anorganske kemije, biokemije, fizikalne in analizne kemije, matematike, fizike in specifičnih znanj, ki se navezujejo na področje raziskovanja, npr. genska tehnologija in terapija, uporaba različnih raziskovalnih ali pridobitnih metod, pedagoška znanja, dobro znanje jezika in pisanje idr.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti kemika?

Kemik mora biti dobrega zdravja, saj se pri delu pogosto srečuje z nevarnimi snovmi. Ne sme biti preobčutljiv na različne kemikalije, pri svojem delu pa potrebuje tudi dobro psihično zdravje, saj mora biti pri delu zbran, natančen in odgovoren. Že majhna napaka lahko namreč privede do nesreče ali eksplozije.

Kje se kemik lahko zaposli?

Kemik se lahko zaposli v različnih industrijah, kemijskih obratih, na univerzi, v šolah, v zdravstvu, policiji ali vojski.

Kakšna so delovna področja kemika?

Kemik vodi raziskovalne, kontrolne ali razvojne laboratorije, sintetizira organske in anorganske spojine in raziskuje možnosti njihove uporabe, izvaja kontrolo različnih industrijskih panog, izvaja analizo hrane ali okolja, laboratorijske analize kriminalističnih in inšpekcijskih služb, vodi biokemijske raziskave in poučuje na srednjih in visokih šolah ali na univerzi.

Kakšne so razmere za delo?

Kemik ima urejene delovne pogoje v raziskovalnih, kontrolnih in razvojnih laboratorijih ali industriji, na univerzah in raziskovalnih ustanovah. Če se zaposli v industrijskem okolju, so razmere za delo nekoliko drugačne, vendar v skladu s sodobnimi industrijskimi standardi.

Kakšne so možnosti zaposlovanja?

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?

Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo