Seizmolog - poklic

Seizmolog

Seizmolog spremlja potresno dejavnost, jo evidentira, podatke obdeluje in s pomočjo potresne preteklosti interpretira ter izrisuje karte potresnih nevarnosti, tveganj in ogroženosti, ki so del predpisov o potresno odpornji gradnji. 

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja seizmolog?

Seizmolog spremlja in beleži potresno dejavnost v Sloveniji in tujini in jo ustrezno vrednosti. Po Sloveniji so postavljene digitalne opazovalnice, ki so visoko tehnološko razvite in s katerimi se pridobiva kakovostne podatke o potresih. Povezane so v mrežo, podatki, zbrani v opazovalnicah, pa se prenašajo v center za obdelavo podatkov. Tam se avtomatsko izračuna lokacija potresa. Seizmolog mora spremljati potresno dejavnost s pomočjo baz podatkov in računalniških programov. Ob povečani potresni dejavnosti je zadolžen za nameščanje začasnih potresnih opazovalnic na terenu. Opazovalnice morajo tudi vzdrževati in so odgovorni za njihovo pravilno delovanje. Javnost obvešča o tistih potresih, ki jih čutijo tudi ljudje – to so potresi z večjo magnitudo. Kadar dela na terenu, se seizmolog veliko pogovarja z ljudmi in jih sprašuje o učinkih in posledicah potresa. Izvaja tudi makroseizmične raziskave ter koordinira geofizikalne in geološke raziskave, ki so povezane s potresno dejavnostjo. Izriše lahko karte potresne nevarnosti, tveganja in ogroženosti, da lahko oceni potresno nevarno področje posameznih lokacij. Pripravlja lahko tudi karte intenzitete in karte pospeškov, ki se upoštevajo pri izračunu parametrov za potresno nevarna področja. 

Delovni pripomočki:

Pri delu seizmolog uporablja podatke, ki jih pridobi iz opazovalnic po Sloveniji. Te so opremljene z digitalnimi seizmografi – naprave za beleženje potresov. Seizmografi beležijo pospeške nihanja podlage in hitrosti premikanja tal in podatke prenašajo na računalniškem omrežju v središče za obdelavo. Na terenu seizmolog preverja delovanje instrumentov in odpravlja fizične napake. Če pa pride do tehničnih napak, se jih rešuje v centru, kjer poteka izdelava instrumentov. Potresne dejavnosti razbira iz seizmograma – računalniški izpis potresne dejavnosti. Pri delu potrebuje ustrezne računalniške programe, nameščene na računalnikih, različne geotehnološke karte, karto intenzitete potresov in tolmač karte intenzitete potresov, geometrične mreže, karte pospeška tal, karto tveganja nastanka podorov, karto tveganja nastanka plazov zaradi potresov in tolmač karte potresne nevarnosti Slovenije. Uporablja tudi različne pravilnike, ISO standarde in uredbe ter predpise. 

Kakšni so izdelki in storitve?

Seizmolog spremlja, evidentira in obdeluje potresno dejavnost in izrisuje ter interpretira karto potresne nevarnosti, tveganja in ogroženosti. Te karte so pomembni deli predpisov o potresno odporni gradnji. Intenziteto potresov določa v skladu z evropsko potresno lestvico, pomaga pa si tudi z izjavami ljudmi na terenu, kadar pride do močnejšega potresa.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic seizmologa?

Kandidat za delo je odgovoren in pripravljen za delo v timu, saj se seizmologi po svetu med seboj obveščajo o potresnih aktivnostih in ustrezno informirajo svoje sodelavce. Pripravljen je sodelovati z različnimi strokovnjaki in mora imeti dobre komunikacijske sposobnosti.

Poklic - seizmolog

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu seizmologa?

Pri delu uporablja računalnik, zato obstaja nevarnost poslabšanja vida, na terenu pa je izpostavljen padcem in udarninam.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic seizmologa?

V Sloveniji kandidati za delo običajno zaključijo univerzitetni študij matematike, geotehnologije ali fizike. Na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo poteka izobraževanje za področje potresnega inženirstva (vključuje tudi znanja seizmologijo). 

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje seizmolog za opravljanje svojega dela?

Pri delu uporablja multidisciplinarna znanja geotehnologije, fizike, matematike, geologije, gradbeništva, informatike in geofizike. Dobro mora poznati računalniške programe, ki jih uporablja pri delu. Znati mora opazovati potrese in razume, kako nastanejo in se razvijejo. Zna ločiti med različnimi izvori potresov in pozna razlike med strižnim in tlačnim valovanjem. Spozna se na velikostne stopnje potresa in zna izračunati njihovo vrednost. 

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti seizmologa?

Kandidat za delo mora imeti dobro psihofizično kondicijo in mora biti v primeru obveščanja in alarmiranja javnosti sposoben ohraniti mirne živce.

Kje se lahko zaposli seizmolog?

Lahko se zaposli na Agenciji Republike Slovenije za okolje, v Uradu za seizmologijo in geologijo. 

Kakšna so delovna področja seizmologa?

Ker ima znanja iz področij geologije, geotehnologije, matematike, informatike in fizike, se seizmolog lahko zaposli na različnih ustreznih delovnih področjih.

Kakšne so razmere za delo?

Delo poteka na terenu in v pisarni. Predviden delavnik traja osem ur in vključuje dežurstva, ki se opravljajo tudi med vikendi in prazniki. Terensko delo poteka na opazovalnicah, kjer mora skrbeti za redno vzdrževanje in odpravljanje napak.

Kakšne so možnosti zaposlovanja seizmologa?

Lahko se zaposli na Uradu za seizmologijo in geologijo na Agenciji Republike Slovenije za okolje, dela pa lahko tudi kot predavatelj na fakultetah, inštitutih, v gradbenih podjetjih ali v znanstvenih ustanovah. 

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?

Visokošolski ali univerzitetni študij fizike, elektrotehnike, računalništva ali matematike