Meteorolog
Meteorolog napoveduje vreme, določa, kje bo postavljena meteorološka postaja in nadzira kakovost vremenskih opazovanj.
Vse o poklicu
Vse o poklicu
Kakšna dela običajno opravlja meteorolog?
Meteorolog pri svojem delu uporablja vremenske podatke in določa izbor merilnih tehnik ter lokacijo meritev. Nadzirati mora kakovost vremenskih opazovanj in določa, kje se glede na geografsko pokritost postavi novo meteorološko postajo ali kje je postajo potrebno prestaviti. Delo se razlikuje glede na vejo meteorologije v kateri dela. Lahko napoveduje vreme, spremlja gibanje in nastanek padavinskih sistemov in sledi premikom oblačnih sistemov. Lahko dela na letališču, kjer opravlja specifična dela in izdaja vremenske napovedi za območja, kjer poteka zračni promet. Dela lahko kot klimatolog in je zadolžen za ugotavljanje spremenljivosti podnebja, napovedovanje izjemnih dogodkov ali ugotavljanje povprečnih podnebnih razmer.
Meteorolog in delovni pripomočki:
Pri delu mora meteorolog uporabljati programsko opremo na računalniku, ki omogoča zbiranje in obdelavo podatkov, ki jih pridobijo z merilnimi napravami. Uporablja informacijski sistem za izmenjavo podatkov med službami, za mednarodne računalniške povezave in za hiter dostop do podatkov. Imeti mora tudi ustrezno strokovno literaturo in revije. Delo opravlja v pisarni, vendar mora sodelovati z opazovalci na terenu.
Kakšni so izdelki in storitve?
Pripravlja različne vrste vremenskih napovedi za uporabnike in javnost, izdeluje strokovna mnenja in analize, strokovne elaborate, monografije in poročila in v mesečnih biltenih objavlja rezultate sistematičnih meritev in opazovanj. V strokovnih revijah in časopisih ali kot samostojne publikacije objavlja tudi rezultate raziskovalnega dela.
Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic meteorologa?
Posameznik mora biti natančen, vztrajen in odločen. Biti mora sposoben timskega dela in imeti smisel za komunikacijo z javnostjo. Zanimati ga mora raziskovalno in znanstveno delo, imeti mora smisel za opazovanje narave.
Potrebna izobrazba,
znanja in veščine
Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu meteorologa?
Zaradi sedečega dela z računalnikom se lahko pojavijo okvare vida in poškodbe hrbtenice.
Kakšna je predvidena izobrazba za poklic meteorologa?
Zahteva se univerzitetna izobrazba naravoslovne smeri – Fakulteta za matematiko in fiziko.
Kakšna znanja in spretnosti potrebuje meteorolog za opravljanje svojega dela?
Znati mora tuje jezike, predvsem angleščino, francoščino in nemščino. Pozna osnove računalniškega programiranja in statistike. Kadar načrtuje kompleksne podnebne analize, mora imeti določena interdisciplinarna znanja. Obvlada tudi programe za urejanje besedila in obdelavo podatkov.
Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti meteorologa?
Dela ne morejo opravljati kandidati, ki imajo barvno slepoto. Ne zahtevajo se posebne fizične ali zdravstvene sposobnosti, razen kadar dela na letališču, za kar so potrebni zdravniški pregledi, ki se izvajajo redno.
Kje se lahko zaposli meteorolog?
Meteorolog se lahko zaposli na letališču ali v operativnih dežurnih službah. Dela lahko pod okriljem Agencije Republike Slovenije za okolje v sodelovanju z različnimi ustanovami, na katedri za meteorologijo Fakultete za matematiko in fiziko ali na Biotehniški fakulteti.
Kakšna so delovna področja meteorologa?
Delo meteorologa se razlikuje, odvisno je od veje meteorologije, v kateri dela. Ukvarja se z vremenom, njegovimi vplivi in posledicami na okolje. Dandanes delo poteka vedno bolj interdisciplinarno, v povezavi s kmetijstvom (agrometeorologija) ali medicino (medicinska meteorologija ali biometeorologija). V javnosti napoveduje vreme. Opravlja raziskave in sodeluje pri razvoju novih tehnik in metod napovedovanja vremena.
Kakšne so razmere za delo?
Delavnik je razdeljen v turnuse, okolje je dinamično, delo pa večinoma samostojno in po potrebi timsko.
Kakšne so možnosti zaposlovanja?
S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?
Smeri
Trenutno tukaj ni mogoče prikazati nobenih podatkov.