Šolski center Celje – Srednja šola za strojništvo, mehatroniko in medije

O šoli

Današnja Srednja šola za strojništvo, mehatroniko in medije Šolskega centra Celje je bila leta 1959 ustanovljena kot Tehniška šola Celje. Je ena večjih šol v savinjski regiji, ki izobražuje na področjih strojništva, kleparstva, inštalaterstva, mehatronike in medijev. Osrednje poslanstvo Srednje šole za strojništvo, mehatroniko in medije je vzgoja in izobraževanje usposobljenih ter družbeno in etično odgovornih posameznikov. Glavne vrednote šole so: strokovnost in profesionalnost, odgovornost, poštenost, samostojnost, doslednost, strpnost in drugačnost, inovativnost, pripadnost in partnerstvo ter etičnost. Kandidati se lahko vpišejo na izobraževalne programe različnih stopenj: pomočnik v tehnoloških procesih, oblikovalec kovin – orodjar, inštalater strojnih inštalacij, mehatronik operater, tehnik mehatronike, strojni tehnik, medijski tehnik.

Število maturantov na leto: 193

Število vseh dijakov: 957

Število vseh profesorjev: 79

Dragi dijakinje in dijaki, spoštovani starši, cenjeni profesorice in profesorji Srednje šole za strojništvo, mehatroniko in medije!

Lepo je na novo začeti – ustvarjati svet novih možnosti, ki jih prej še ni bilo. Novo šolsko leto je lahko vaš novi začetek, dragi strojniki, mehatroniki in medijci, ter vaša pot, ki vas bo vodila na trg dela, študij in v življenje.

Svet se spreminja hitreje kot kdaj koli prej. In prav tam, kjer se križajo potrebe sveta in vaši talenti, sanje, želje, cilji …, tam je mesto vašega poklica. Veseli nas, da ustvarjamo prihodnost z vami in za vas, dragi dijakinje in dijaki, prav na naši šoli.

Vaša prihodnost je odvisna od marsičesa, vendar predvsem od vas samih. Vsak ima svoj potencial in tisti trenutek, ko ga začnete izražati, lahko začnete spreminjati svet. Ustvarjalnost je namreč pogoj razvoja človeštva. Sprejmite ta izziv. Učitelji pa vas bodo pri tem spodbujali, usmerjali in navdihovali.

Korenine naše šole so mogočne in trdožive. Po njenih žilah se pretaka preteklost, vpeta preko izzivov sedanjosti v vizijo prihodnosti.

Z velikim zadovoljstvom se lahko ozremo na prehojeno pot, ki so jo zaznamovali izjemni učitelji, izvrstni dosežki naših dijakov ter partnersko sodelovanje s starši in delodajalci – ožjim ter širšim okoljem.

Veselimo se novih izzivov, ki jih pred nas postavljata tehnologija s svojim razvojem in človek. Tudi v prihodnosti se bomo trudili stopiti iz povprečja in usmerjeni v odličnost pustiti v našem okolju dobro sled.

Simona Črep, prof., ravnateljica ŠC Celje - Srednje šole za strojništvo, mehatroniko in medije

Foto & video utrip

 

Foto & video utrip

 

Predstavitev programov

STROJNI TEHNIK (SSI)

Trajanje programa v letih: 4

Pridobljen naziv: strojni tehnik/strojna tehnica

Strojni tehnik dela na področjih načrtovanja in konstrukcije strojnih elementov in naprav, sodeluje pri avtomatiziranih proizvodnih procesih, dela z mehatronskim sistemom, energetskimi napravami in računalniško vodenimi procesi. Upravlja in programira računalniško vodene stroje, načrtuje tehnološke procese in izvaja druge dejavnosti na področju industrije, energetike, orodjarstva itd. Program se zaključi s poklicno maturo. Kandidat lahko nadaljuje šolanje na višjih in visokih strokovnih programih, z dodatnim predmetom na maturi pa se lahko vpiše tudi na nekatere univerzitetne programe.

STROJNI TEHNIK (PTI)

Trajanje programa v letih: 2

Pridobljen naziv: strojni tehnik/strojna tehnica

Pogoj za vpis na poklicno-tehniško izobraževanje za strojnega tehnika je zaključeno srednje poklicno izobraževanje z relevantnega področja (avtomehanik, avtoklepar, finomehanik, orodjar, oblikovalec kovin, elektrikar itd.). Strojni tehnik dela na področjih načrtovanja in konstrukcije strojnih elementov in naprav, sodeluje pri avtomatiziranih proizvodnih procesih, dela z mehatronskim sistemom, energetskimi napravami in računalniško vodenimi procesi. Upravlja in programira računalniško vodene stroje, načrtuje tehnološke procese in izvaja druge dejavnosti na področju industrije, energetike, orodjarstva itd. Program se zaključi s poklicno maturo. Kandidat lahko nadaljuje šolanje na višjih in visokih strokovnih programih, z dodatnim predmetom na maturi pa se lahko vpiše tudi na nekatere univerzitetne programe.

OBLIKOVALEC KOVIN-ORODJAR (SPI)

Trajanje programa v letih: 3

Pridobljen naziv: oblikovalec kovin-orodjar/oblikovalka kovin-orodjarka

Oblikovalec kovin-orodjar obdeluje in preizkuša različne kovinske izdelke. Pri izdelovanju uporablja različne klasične ali računalniško vodene obdelovalne stroje. Snuje, sestavlja, izdeluje in preizkuša sklope orodij, različne elemente orodij in menjuje posamezne dele orodij. Pozna delovanje različnih mehatronskih orodij in razume tehniško dokumentacijo. Program se zaključi z zaključnim izpitom. Kandidat lahko nadaljuje šolanje na poklicno-tehniških programih.

INŠTALATER STROJNIH INŠTALACIJ (SPI)

Trajanje programa v letih: 3

Pridobljen naziv: inštalater/inštalaterka strojnih inštalacij

Inštalater strojnih inštalacij montira, vzdržuje in testira vodovodne, toplotne, prezračevalne, kanalizacijske, klimatske in plinske napeljave, naprave in druge inštalacije. Pri tem upošteva tehnične predpise in standarde ter vodi tehnično dokumentacijo. Program se zaključi z zaključnim izpitom. Kandidat lahko nadaljuje šolanje na poklicno-tehniških programih.

POMOČNIK V TEHNOLOŠKIH PROCESIH (NPI)

Trajanje programa v letih: 2

Pridobljen naziv: pomočnik/pomočnica v tehnoloških procesih

Pogoj za vpis na nižje poklicno izobraževanje za pomočnika v tehnoloških procesih je najmanj sedem dokončanih razredov devetletne osnovne šole ali zaključeno osnovnošolsko izobraževanje po prilagojenem programu. Pomočnik v tehnoloških procesih opravlja manj zahtevna dela, upravlja enostavne stroje in naprave, pomaga pri montaži v procesni tehniki in energetiki, montira enostavne sklope različnih vrst (mehatronske, energetske itd.), spaja kovinske in nekovinske elemente itd. Program se zaključi z zaključnim izpitom. Kandidat lahko nadaljuje šolanje na srednje poklicnih, srednje strokovnih oz. tehniških programih.

TEHNIK MEHATRONIKE (SSI)

Trajanje programa v letih: 4

Pridobljen naziv: tehnik/tehnica mehatronike

Tehnik mehatronike programira stroje, naprave in proizvodne procese. Izvaja montažo, vzdrževanje in servisiranje različnih avtomatiziranih strojev in naprav, kontrolira delovanje analognih in digitalnih elektronskih vezij in pri tem uporablja informacijsko-komunikacijska orodja. Program se zaključi s poklicno maturo. Kandidat lahko nadaljuje šolanje na višjih in visokih strokovnih programih, z dodatnim predmetom na maturi pa se lahko vpiše tudi na nekatere univerzitetne programe.

TEHNIK MEHATRONIKE (PTI)

Trajanje programa v letih: 2

Pridobljen naziv: tehnik/tehnica mehatronike

Pogoj za vpis na poklicno-tehniško izobraževanje za tehnika mehatronike je zaključen program srednjega poklicnega izobraževanja z relevantnega področja (mehatronik operater, elektrikar, računalnikar, avtoserviser, finomehanik, urar, zlatar, oblikovalec kovin itd.). Tehnik mehatronike programira stroje, naprave in proizvodne procese. Izvaja montažo, vzdrževanje in servisiranje različnih avtomatiziranih strojev in naprav, kontrolira delovanje analognih in digitalnih elektronskih vezij in pri tem uporablja informacijsko-komunikacijska orodja. Program se zaključi s poklicno maturo. Kandidat lahko nadaljuje šolanje na višjih in visokih strokovnih programih, z dodatnim predmetom na maturi pa se lahko vpiše tudi na nekatere univerzitetne programe.

MEHATRONIK OPERATER (SPI)

Trajanje programa v letih: 3

Pridobljen naziv: mehatronik operater/mehatroničarka operaterka

Mehatronik operater upravlja računalniško vodene, hidravlične, pnevmatske, mehanske in druge naprave, izvaja meritve in kontrolira izvajanje programov pri različnih procesih, dela tudi z računalniki, krmilniki in krmilnimi elementi. Program se zaključi z zaključnim izpitom. Kandidat lahko nadaljuje šolanje na poklicno-tehniških programih.

MEDIJSKI TEHNIK (SSI)

Trajanje programa v letih: 4

Pridobljen naziv: medijski tehnik/medijska tehnica

Medijski tehnik oblikuje in pripravlja različne tiskovine, fotografira in obdeluje fotografije, izdeluje animacije, snema in montira video posnetke, oblikuje spletne strani, združuje različne elemente v multimedijsko celoto ter načrtuje tehnološki proces za multimedijske izdelke. Program se zaključi s poklicno maturo. Kandidat lahko nadaljuje šolanje na višjih in visokih strokovnih programih, z dodatnim predmetom na maturi pa se lahko vpiše tudi na nekatere univerzitetne programe.

Novice srednje šole

Novice srednje šole 

Ojoj ...

… ta ustanova žal še nima virtualnega sprehoda.

Kako do nas?

Kako do nas?

Kontaktni podatki šole

Naziv kontaktaTelefonska številkaE-naslov
Centrala Šolskega centra Celje +386 3 428 58 00 info@sc-celje.si
Tajništvo Srednje šole za strojništvo, mehatroniko in medije +386 3 428 58 33 sm@sc-celje.si
TRR: SI56 0110 0603 0696 740

Vodstvo šole

Mojmir Klovar

Direktor Šolskega centra Celje

Simona Črep

Ravnateljica Srednje šole za strojništvo, mehatroniko in medije

Aleš Ferlež

Pomočnik ravnateljice

Mojca Drev

Pomočnica ravnateljice - lokacija Kosovelova

dr. Matej Veber

Pomočnik ravnateljice

Pera Kunst

Svetovalna delavka - za programe s področja strojništva - lokacija Lava

Uradne ure: vsak dan od 8.00 do 15.00

Manca Zorko

Svetovalna služba - za programe s področja mehatronike - lokacija Lava

Uradne ure: vsak dan od 8.00 do 15.00

Mateja Zorko Pavšar

Svetovalna služba - za program medijski tehnik - lokacija Kosovelova

Uradne ure: vsak dan od 8.00 do 15.00

vir: https://smm.sc-celje.si