I. gimnazija v Celju

Predstavitev srednje šole

I. gimnazija v Celju je ena najstarejših gimnazij v Sloveniji. Ustanovljena je bila leta 1808. Šolo pogosto imenujejo kar Kajuh, po borcu in pesniku Karlu Destovniku – Kajuhu, ki je obiskoval I. gimnazijo v Celju. Drugi pomembni posamezniki, ki so v preteklosti obiskovali I. gimnazijo v Celju, so še Anton Martin Slomšek, Anton Aškerc, Bina Štampe Žmavc, Lila Prap in mnogi drugi. Šola ponuja programe splošne gimnazije, klasične gimnazije in umetniške gimnazije (glasbena smer), imajo pa tudi športni oddelek ter Evrooddelek. Poleg obveznih in izbirnih vsebin se lahko dijaki I. gimnazije v Celju udejstvujejo v različnih kulturnih, naravoslovnih, družboslovnih, športnih, raziskovalnih, prostovoljskih in drugih obšolskih dejavnostih. Šola ima celo svoj podcast, ki so ga poimenovali Kajuh.

Število vseh dijakov: 871

Število vseh profesorjev: 100

I. gimnazija v Celju je ena najstarejših gimnazij v Sloveniji, saj neprekinjeno deluje že od leta 1808. Njeno življenje in delo torej preveva žlahtna tradicija, ki se po eni strani kaže v ustaljeni zahtevnosti in dokazani kakovosti šole, po drugi strani pa v njeni od blizu in daleč prepoznavni drugačnosti, ustvarjalnosti, odprtosti in domačnosti. V stoletni stavbi današnje gimnazije (končana je bila tik pred prvo svetovno vojno, v zadnjih 16 letih pa krepko prenovljena in dograjena) ponosno živi in prehaja iz generacije v generacijo „duh šole“. Tisto nekaj, kar dijake in profesorje že desetletja povezuje v skupnost – upal bi si reči, da že kar družino –, ki se ponosno zaveda svoje bogate preteklosti, a hkrati nič manj svoje sedanjosti in prihodnosti.

Zaveda se vrednot in rezultatov svojih prednikov, neguje jih in spoštuje, hkrati pa ne pozablja, da je dobro šolo in njeno prihodnost vedno znova treba ustvarjati tukaj in zdaj. Z ljudmi in za ljudi. I. gimnazija od zunaj deluje starinsko, v srcu in duši pa je mlada. Živi namreč z mladostjo svojega časa, in ne s časom svoje mladosti. Ni konservativna, hladna, brezosebna šola, prav nasprotno je: v svojih stališčih, delovanju in pedagoških principih je moderna šola, ki v svoji viziji ni brez razloga zapisala: „Izobražujemo in vzgajamo za življenje. Ustvarjamo šolo 21. stoletja.“

Mladim posreduje znanje (tudi z najboljšo učno tehnologijo, od leta 2017 tudi v novi moderni telovadnici) in pri ocenjevanju ga seveda tudi zahteva nazaj. Ob tem – kar je že od nekdaj tista bolj resna, za nekatere tudi zoprna plat šolanja – pa daje veliko možnosti, priložnosti in spodbud, da vsakdo lahko razvije svoje potenciale, interese in talente pa najsi gre za poglabljanje znanja, šport, kulturo ali pa čisto običajno, a za razvoj osebnosti nujno potrebno družabno življenje.

In prav to drugo je seveda tista privlačnejša plat naše gimnazije. Posluh in razumevanje profesorjev (in sploh vseh zaposlenih v šoli) daje našim gimnazijcem občutek, da so tudi kot ljudje sprejeti in upoštevani. Občutek jim daje, da je šola res njihov drugi dom; vedno se lahko na koga obrnejo in tudi v kakšni krizi svojih mladih let nikoli ne ostanejo sami. Skozi I. gimnazijo v Celju so od davnega leta 1808 šli tisoči mladih ljudi. Gimnazija jim je dala veliko znanja za njihov bodoči študij in poklic, v njej pa so razvili tudi svoje talente in izoblikovali svoje osebnosti. Zato ni nič nenavadnega, če skoraj na vsakem koraku med zares uspešnimi in spoštovanimi ljudmi – najrazličnejšimi strokovnjaki, znanstveniki, gospodarstveniki, politiki, športniki in umetniki po Sloveniji, a pogosto tudi v tujini – srečamo naše gimnazijce in gimnazijke, ki vedno s ponosom in veseljem povedo: „Jaz pa sem hodil/a na celjsko I. gimnazijo, na Kajuha!“

I. gimnazija je šola, ki je Celju in Sloveniji, a tudi Evropi in svetu, dala številne nadpovprečne ljudi, ki so na najrazličnejše načine zaznamovali svoj in naš čas – od domoljubnega škofa Slomška do Aškerca in Kajuha, od legendarnega skladatelja Mojmira Sepeta do pevke Nuške Drašček in igralke Tine Gorenjak, od rokometaša Makuca do kajakaša Kauzerja, od športnih komentatorjev bratov Obrez do številnih odličnih trenerjev, kot so (bili) Prašnikar, Tiselj, Pipan, Sagadin, od predsednika Olimpijskega komiteja Slovenije Franja Bobinca do odlične novinarke Dela Mimi Podkrižnik in veleposlanika v Berlinu Francija Buta …

Draga devetošolka, dragi devetošolec! Odločitev, kam po osnovni šoli ni lahka. Morda bo zate kaj lažja, če pomisliš na vse tiste tisoče ljudi, ki so po tej poti že šli in se očitno niso zmotili. Morda so med njimi tudi tvoji starši, sorodniki, sosedje, prijatelji. Pogovori se z njimi, vprašaj pa tudi zdajšnje dijake. Ti bodo najbolj po resnici povedali, kako je na I. gimnaziji. Zgleduj se po njih. Pojdi po njihovi poti. Tudi jaz sem se po bratu, sestri, sošolcih in sosedih in sem to pot prehodil v zdaj že davnih, a nepozabnih letih 1973–77.

Pa ne boj se! Ni se česa bati. Ne verjemi raznim čvekam in izmišljotinam. Tisto o učenju sedem dni na teden in 24 ur na dan je bedarija na kvadrat. Na I. gimnaziji se učimo, a nič manj tudi živimo. Tudi pri nas imamo lajf, le da se ne hvalimo z njim, ampak ga raje živimo. Lepo se imamo.

I. gimnazija je dobra, topla in varna šola. V resnici jo čutimo kot svoj drugi dom. Tudi ti jo boš čez kakšno leto ali dve.

dr. Anton Šepetavc, prof., ravnatelj I. gimnazije v Celju

Foto & video utrip

 

Predstavitev programov srednje šole

SPLOŠNA GIMNAZIJA (GIM)

Trajanje programa v letih: 4

Pridobljen naziv: gimnazijski maturant/gimnazijska maturantka

Program splošne gimnazije je sestavljen iz naravoslovnih in družboslovnih predmetov ter iz učenja tujih jezikov. Pouk poteka v sodobno opremljenih učilnicah. Naravoslovni predmeti se osredotočajo na eksperimentalno in raziskovalno delo. Gimnazijski program vsebuje obvezne in izbirne predmete. Po koncu štiriletnega šolanja dijaki opravljajo splošno maturo in se vpisujejo v univerzitetne programe.

KLASIČNA GIMNAZIJA (GIM)

Trajanje programa v letih: 4

Pridobljen naziv: gimnazijski maturant/gimnazijska maturantka

Osrednja značilnost klasične gimnazije je učenje latinščine. Program večji poudarek namenja humanistiki in jezikoslovju. Naravoslovnih vsebin, ki so od tretjega leta izbirni del predmetnika, je manj. Drugih večjih razlik med predmetnikoma splošne in klasične gimnazije ni.

GIMNAZIJA - ŠPORTNI ODDELEK (GIM)

Trajanje programa v letih: 4

Pridobljen naziv: gimnazijski maturant/gimnazijska maturantka

Športni oddelek gimnazije je namenjen dijakom, ki se aktivno udejstvujejo na področju športa, dosegajo relevantne rezultate in jim zato ustreza prilagojen način šolanja. Poseben poudarek je na športni vzgoji. Kandidat mora ob vpisu predložiti ustrezna potrdila.

 

UMETNIŠKA GIMNAZIJA - GLASBENA SMER (GIM)

Trajanje programa v letih: 4

Pridobljen naziv: gimnazijski maturant/gimnazijska maturantka

I. gimnazija Celje izvaja program umetniške gimnazije – glasbena smer v sodelovanju z Glasbeno šolo Celje. Izobraževanje poteka v kombiniranem oddelku. Del razreda se izobražuje po programu umetniške gimnazije (glasbena smer), del pa po gimnazijskem programu. Gimnazijski del programa poteka v prostorih gimnazije, v glasbeni šoli pa poteka strokovni pouk. Dijaki lahko sami izberejo maturitetne predmete za maturo. Po opravljenem šolanju se lahko vpišejo v glasbene ali druge univerzitetne programe. Pogoja za vpis na umetniško gimnazijo sta zaključena osnovna stopnja glasbenega izobraževanja ter uspešno opravljen preizkus nadarjenosti.

GIMNAZIJA - EVROODELEK (GIM)

Trajanje programa v letih: 4

Pridobljen naziv: gimnazijski maturant/gimnazijska maturantka

Evroodelek temelji na programu Šola ambasadorka Evropskega parlamenta. Osrednji poudarek programa je spoznavanje Evropske unije in življenja v Evropi. Dijaki so v času šolanja vključeni v različne mednarodne projekte, kjer spoznavajo vrstnike iz evropskih držav. Oddelek posebno pozornost namenja tudi učenju tujih jezikov.

Novice srednje šole

Novice srednje šole 

Ojoj ...

… ta ustanova žal še nima virtualnega sprehoda.

Kontaktni podatki šole

Naziv kontaktaTelefonska številkaE-naslov
Tajništvo 03 428 65 50 info@prvagim.si
Zbornica 03 428 65 56
Računovodstvo 03 428 65 54
Svetovalna služba 03 428 65 57
Pomočnika ravnatelja 03 428 65 58
Knjižnica 03 620 23 62
Kabinet za športno vzgojo 03 620 23 61
Kabinet za fiziko in informatiko 03 620 23 63
Kabinet za slovenščino 03 620 23 64
Kabinet ŠMK 03 620 23 65
Kabinet TJ-2 (ANG, LAT) 03 620 23 66
Kabinet TJ-1 (NEM, FRA, ŠPA) 03 620 23 67
Kabinet za matematiko 03 620 23 68
Družboslovni kabinet 03 620 23 69
Kabinet za kemijo 03 620 23 70
Kabinet za biologijo 03 620 23 71
TRR: SI56 01100-6030692569

Vodstvo šole

Anton Šepetavc

Ravnatelj

Mojca Alif

Pomočnica ravnatelja

Sebastjan Pauman

Pomočnik ravnatelja

Petra Zalokar

Tajništvo

Uradne ure: od 10.00 do 12.00

Lea Gornjak

Svetovalna služba

Martina Horvat

Svetovalna služba

Suzana Makarić

Svetovalna služba
vir: https://www.prvagim.si

Kako do nas?

Kako do nas?