Center za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje Kamnik – Srednja šola

O šoli

Center za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje Kamnik – Srednja šola (CIRIUS) že 60 let izvaja izobraževanje in usposabljanje gibalno oviranih dijakov, ki so usmerjeni z odločbo o usmeritvi ali pa so zunanji dijaki. Srednješolski izobraževalni programi, ki potekajo na Centru za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje Kamnik, so prilagojeni potrebam dijakov, nekateri trajajo dlje kot običajno, šolski razredi so manjši, pri delu pa strokovnjaki in profesorji uporabljajo posebne metode. Učitelji so usposobljeni za delo z gibalno oviranimi posamezniki. Šolski proces poteka v tesnem sodelovanju z drugimi strokovnjaki zavoda (logopedi, fizioterapevti, delovni terapevti, psihologi, zdravniki itd.). Dijaki se lahko udejstvujejo tudi v različnih interesnih dejavnostih, ki so prilagojene njihovim potrebam. Srednja šola Centra za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje Kamnik izvaja naslednje prilagojene programe za gibalno ovirane dijake: administrator, ekonomski tehnik, elektrikar, elektrotehnik, pomočnik v tehnoloških procesih, pomožni administrator in računalnikar. Šola izvaja tudi (post)rehabilitacijski praktikum, ki je namenjen dijakom, ki zaradi različnih razlogov ne morejo uspešno sodelovati v rednih srednješolskih programih.

Spoštovani!

Srednja šola CIRIUS Kamnik je in ni običajna srednja šola. Programi, ki jih izvajamo, so enako zahtevni in vsebujejo iste vsebine kot programi v ostalih šolah po Sloveniji. Od programov v rednih srednjih šolah pa se razlikujejo v prilagoditvah pri izvajanju. Vsakemu dijaku posebej prilagodimo opravljanje obveznosti. Poleg obveznega individualiziranega programa pripravimo po potrebi tudi osebni izobraževalni načrt.

Učitelji in drugi strokovni delavci, skupaj z dijaki in starši, nenehno iščemo načine, ki dijakom omogočijo učne snovi usvojiti ter svoje znanje nato tudi izkazati. Uspešno zaključen program poklicno-tehniškega izobraževanja namreč omogoča vpis na fakulteto in nadaljnje izobraževanje.

Ponosni smo na naše bivše dijake, ki so, skupaj z nami, udejanjili svoje sanje.

Iztok Osolnik, ravnatelj Srednje šole CIRIUS Kamnik

Foto & video utrip

 

Foto & video utrip

 

Predstavitev programov

ADMINISTRATOR (GIB) (SPI)

Trajanje programa v letih: 4

Pridobljen naziv: administrator/administratorka

Program je prilagojen potrebam gibalno oviranih dijakov in ga izvajajo pedagoški delavci z defektološko specializacijo. V času šolanja dijaki razvijajo kompetence za komunikacijo s poslovnimi partnerji, se učijo administrativnih in tajniških del, se usposobijo za uporabo programih orodij, pridobijo splošno ekonomsko razgledanost in razvijajo osebnostne lastnosti. Po zaključnem izpitu se lahko kandidati zaposlijo ali nadaljujejo šolanje na poklicno-tehniški ravni.

POMOŽNI ADMINISTRATOR (GIB) (NPI)

Trajanje programa v letih: 3

Pridobljen naziv: pomožni administrator/pomožna administratorka

Program je prilagojen potrebam gibalno oviranih dijakov in ga izvajajo pedagoški delavci z defektološko specializacijo. V času šolanja dijaki razvijajo kompetence za komunikacijo s poslovnimi partnerji, pridobijo splošno razgledanost in funkcionalno pismenost, se usposobijo za opravljanje enostavnih del na področju administracije in tajniških del ter se učijo dela z informacijskimi tehnikami in tehnologijami. Po zaključnem izpitu se lahko zaposlijo ali nadaljujejo šolanje na srednje poklicni ravni.

EKONOMSKI TEHNIK (GIB) (SSI)

Trajanje programa v letih: 4

Pridobljen naziv: ekonomski tehnik/ekonomska tehnica

Program je prilagojen potrebam gibalno oviranih dijakov in ga izvajajo pedagoški delavci z defektološko specializacijo. V času šolanja se dijaki usposobijo za vodenje administrativnih postopkov, dobijo potrebne kompetence za evidentiranje in shranjevanje gradiva, za pripravo sej in sestankov, učijo se smiselnega urejanja besedil ter zapisnikov in pridobijo osnovna znanja s področij upravnega postopka, trženja in komercialnega poslovanja. Po zaključeni poklicni maturi se lahko zaposlijo ali nadaljujejo šolanje na višjih in visokih strokovnih šolah, z dodatnim predmetom na maturi pa tudi na univerzitetni ravni.

EKONOMSKI TEHNIK (GIB) (PTI)

Trajanje programa v letih: 2

Pridobljen naziv: ekonomski tehnik/ekonomska tehnica

Program je prilagojen potrebam gibalno oviranih dijakov in ga izvajajo pedagoški delavci z defektološko specializacijo. Pogoj za vpis na poklicno-tehniški program je uspešno zaključeno srednje poklicno izobraževanje za administratorja ali prodajalca. V času šolanja se dijaki naučijo uporabe sodobne informacijske tehnologije in dela s podatki, spoznajo se z upravnim postopkom, usposobijo se za vodenje administrativnih postopkov in za pisanje različnih besedil. Po uspešno opravljeni poklicni maturi se lahko zaposlijo ali pa nadaljujejo šolanje na višjih in visokih strokovnih šolah, z dodatnim predmetom na maturi pa tudi na univerzitetni ravni.

ELEKTRIKAR (GIB) (SPI)

Trajanje programa v letih: 4

Pridobljen naziv: elektrikar/električarka

Program je prilagojen potrebam gibalno oviranih dijakov in ga izvajajo pedagoški delavci z defektološko specializacijo. V času šolanja dijaki pridobijo strokovno znanja s področij elektrotehnike in elektronike, seznanijo se z različnimi materiali, orodji in elektronskimi komponentami, spoznavajo delovanje elektronskih vezij in naprav, se učijo izdelovanja in popravljanja ter servisiranja električnih sistemov. Po zaključnem izpitu se lahko zaposlijo ali nadaljujejo šolanje na poklicno-tehniški ravni.

ELEKTROTEHNIK (GIB) (PTI)

Trajanje programa v letih: 2

Pridobljen naziv: elektrotehnik/elektrotehnica

Program je prilagojen potrebam gibalno oviranih dijakov in ga izvajajo pedagoški delavci z defektološko specializacijo. V času poklicno-tehniškega šolanja se dijak seznani z elektrotehniko in računalništvom, spozna različno programsko opremo, instrumente in merilne metode, nauči se uporabe informacijsko-komunikacijske tehnologije in tehnične ter tehnološke dokumentacije ter se usposobi za delo s strojno in programsko opremo multimedijskih sistemov. Po uspešno opravljeni poklicni maturi se lahko zaposli ali pa nadaljuje šolanje na višjih in visokih strokovnih šolah, z dodatnim predmetom na maturi pa tudi na univerzitetni ravni.

POMOČNIK V TEHNOLOŠKIH PROCESIH (GIB) (NPI)

Trajanje programa v letih: 3

Pridobljen naziv: pomočnik/pomočnica v tehnoloških procesih

Program je prilagojen potrebam gibalno oviranih dijakov in ga izvajajo pedagoški delavci z defektološko specializacijo. V času šolanja na nižje poklicnem programu se dijaki seznanijo z osnovami tehnične dokumentacije, s postopki obdelovanja površin, pridobijo kompetence za obdelovanje, preoblikovanje in spajanje kovin, elektrotehnike in električnih inštalacij, se naučijo dela na različnih strojih ter izvajanja merilnih postopkov. Po zaključnem izpitu se lahko zaposlijo ali pa se vpišejo v srednješolski program.

RAČUNALNIKAR (GIB) (SPI)

Trajanje programa v letih: 4

Pridobljen naziv: računalnikar/računalnikarka

Program je prilagojen potrebam gibalno oviranih dijakov in ga izvajajo pedagoški delavci z defektološko specializacijo. V času šolanja dijaki pridobijo različna računalniška znanja in znanja s področja informacijsko-komunikacijske tehnologije, učijo se samostojne uporabe programske opreme in računalniških komponent ter se urijo v vzdrževanju, servisiranju in popravljanju posameznih delov. Po zaključnem izpitu se lahko zaposlijo ali nadaljujejo šolanje na poklicno-tehniški ravni.

(POST)REHABILITACIJSKI PRAKTIKUM

(Post)rehabilitacijski praktikum je namenjen dijakom, ki zaradi bolezenskih, poškodbenih ali drugih razlogov ne morejo uspešno opravljati redne srednješolske programe. Pogoj za vpis so zaključene osnovnošolske obveznosti in zdravstveni razlogi. Program je prilagojen glede na posebne potrebe dijaka. Osredotoča se predvsem na razvoj socialnih veščin in razvijanje ročnih spretnosti. (Post)rehabilitacijski praktikum zajema izobraževanje, praktično delo, vzgojno delo in zdravstveno-terapevtski del.

Novice srednje šole

Novice srednje šole 

Ojoj ...

… ta ustanova žal še nima virtualnega sprehoda.

Kako do nas?

Kako do nas?

Kontaktni podatki šole

Naziv kontaktaTelefonska številkaE-naslov
Centrala in tajništvo 01 830 13 00 tajnistvo@cirius-kamnik.si
TRR: SI56 01100-6030689368

Vodstvo šole

Samo Rumež

Direktor Centra za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje Kamnik
Center za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje Kamnik - Srednja šola

Iztok Osolnik

Ravnatelj Srednje šole
Center za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje Kamnik - Srednja šola

Vera Vrhovnik

Pomočnica ravnatelja

Irena Praznik

Svetovalna služba

Dušan Rutar

Svetovalna služba
Center za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje Kamnik - Srednja šola

Leja Lampret

Svetovalna služba
vir: http://www.cirius-kamnik.si