

RAČUNALNIKAR – SPI
Računalnikar sestavlja, vzdržuje računalnike, odpravlja napake strojne opreme, zavaruje sistem pred zlorabami in nudi pomoč uporabnikom.
Število kreditnih točk:
180Trajanje programa:
3 leto/leti/leta/letPo koncu programa računalnikar boš usposobljen/a za:
- organizacijo servisiranja aplikativne in sistematske programske opreme, uporabo standardne pisarniške programske opreme, beleženje uporabniških in sistemskih sporočil;
- pripravo samodejnega arhiva datotek za zunanjega uporabnika;
- zagon sistema, namestitev sistemske in standardne programske opreme in varnost pri zaključku dela na računalniških sistemih;
- testiranje, namestitev in posodobitev sistemske programske opreme in operacijskih sistemov in administriranje operacijskega sistema;
- skrb za varno delovno okolje in skrb za varnost uporabniških podatkov;
- namestitev in vzdrževanje strojne opreme, sestavljanje računalnikov in izbor komponent;
- spremljanje delovanja in odprave manjših napak v omrežjih ter na programski in strojni opremi;
- varovanje baze podatkov in arhiviranje;
- oblikovanje poročil in obrazcev.
Tekom 3-letnega izobraževanja je potrebno opraviti praktično usposabljanje – delo v podjetju, ki traja najmanj 24 tednov.
Nadaljevanje študija po programu računalnikar:
Po končanem programu srednjega poklicnega izobraževanja se lahko vpišete v ustrezne programe poklicno-tehniškega izobraževanja. Po nekaj letih pridobljenih delovnih izkušenj pa je mogoč tudi pristop k opravljanju ustreznega poslovodskega ali mojstrskega izpita.
Vpisni pogoji za program računalnikar:
Pogoj za vpis v izobraževalni program je uspešno končana osnovnošolska izobrazba ali nižja poklicna izobrazba ali enakovredna izobrazba po prejšnjih predpisih.
Delo in zaposlitev po končanem programu računalnikar:
Zaposlitev je možna v delovni enoti z računalniško perifernimi napravami, v delovni enoti z računalniškimi omrežji in drugimi sistemi ter na vseh delovnih mestih, kjer uporabljajo IKT.
Sorodne smeri
