Vsako leto, 10. oktobra, po vsem svetu obeležujemo svetovni dan duševnega zdravja.
Svetovni dan duševnega zdravja na pobudo Svetovne federacije za duševno zdravje (World Federation For Mental Health oz. WFMH) obeležujemo od leta 1992.
Ta dan nam omogoča, da se osredotočimo na pomen lastnega duševnega zdravja in da razmislimo o izzivih, s katerimi se soočajo ljudje z duševnimi težavami. Svetovni dan duševnega zdravja tako stremi k ozaveščanju, zmanjševanju stigme in zagotavljanju podpore tistim, ki jo potrebujejo.
Tema letošnjega svetovnega dneva duševnega zdravja v središče postavlja duševno zdravje kot univerzalno človekovo pravico. Vsak izmed nas ima pravico do najvišjega dosegljivega standarda duševnega zdravja, kdorkoli in kjerkoli je. To vključuje pravico do zaščite pred tveganji za duševno zdravje, pravico do kakovostne oskrbe ter pravico do svobode, neodvisnosti in vključenosti v družbo.
Dobro duševno zdravje je bistveno za naše splošno zdravje in dobro počutje. Kot poroča Svetovna zdravstvena organizacija ima eden od osmih ljudi po vsem svetu težave z duševnim zdravjem, kar vpliva na njihovo fizično zdravje, dobro počutje, način povezovanja z drugimi in splošno preživetje. Duševne motnje pa so vedno bolj prisotne tudi pri otrocih in mladih.
Po vsem svetu se ljudje z duševnimi težavami še naprej srečujejo s številnimi kršitvami človekovih pravic. Mnogi so izključeni iz družbe in diskriminirani, medtem ko jih veliko sploh nima dostopa do kakovostne oskrbe, ali pa lahko dostopajo le do oskrbe, ki krši njihove pravice.
V boju za zagotavljanje duševnega zdravja kot univerzalno človekovo pravico Svetovna zdravstvena organizacija (World Health Organization oz. WHO) izpostavlja nekaj ključnih točk:
- Duševno zdravje je sestavni del našega splošnega zdravja in dobrega počutja.
- Duševno zdravje je univerzalna človekova pravica.
- Vsak ima pravico do dostopa do kakovostne oskrbe.
- Duševne motnje predstavljajo veliko grožnjo za dobro počutje mladih.
- Spopasti se moramo s stigmo in diskriminacijo, ki obkroža duševno zdravje.
- Vsi imamo pravico živeti samostojno in biti vključeni v družbo.
- Kakovostne storitve in podpora v boju za duševno zdravje so ključnega pomena za našo prihodnost.
- Priznavanje duševnega zdravja kot univerzalne človekove pravice daje ljudem moč, da se zavzamejo za svoje pravice in za pravice drugih.
- Morda poznate svoje misli – toda ali poznate svoje pravice? Um vsakega človeka je čudovit, kompleksen in drugačen. Toda naše pravice so enake.
Kako lahko poskrbimo za svoje duševno zdravje?
Redna telesna aktivnost
Gibanje je odličen način za sprostitev stresa, izboljšanje razpoloženja in povečanje energije.
Zdrava prehrana
Uravnotežena prehrana vpliva na delovanje možganov, zato je pomembno, da uživamo hrano, bogato z vitamini in minerali.
Dovolj spanja
Pomanjkanje spanja lahko negativno vpliva na duševno zdravje, zato je pomembno, da si vzamemo dovolj časa za počitek.
Izogibanje škodljivim substancam
Prekomerno uživanje škodljivih substanc lahko negativno vpliva na naše duševno zdravje.
Iskanje podpore
Ne bojte se prositi za pomoč, če jo potrebujete. Pogovor s prijateljem, družinskim članom ali strokovnjakom za duševno zdravje lahko naredi veliko spremembo.
Samospoštovanje
Pozitivna samopodoba je ključna za dobro duševno počutje. Razvijajte pozitivno samopodobo in se izogibajte negativnim (samo)kritikam.
Vir: Svetovna zdravstvena organizacija, Svetovna federacija za duševno zdravje