Noč čarovnic ali Halloween je praznik, ki ga v noči iz 31. oktobra na 1. november praznujejo po vsem svetu.
Noč čarovnic, zaznamovana s kostumi, bučami in sladkarijami, ima svoje korenine v različnih kulturah in običajih ter v sebi nosi pestro zgodovino.
Zgodovinski začetki noči čarovnic
Izvor noči čarovnic je povezan s starodavnimi keltskimi praznovanji, predvsem s keltskim praznovanjem Samhain, ki označuje konec poletja in začetek zime. Samhain je bil praznik, namenjen obeleževanju konca leta in začetku novega cikla. Kelti, ki so živeli pred 2000 leti, večinoma na območju današnje Irske, Združenega kraljestva in severne Francije, so namreč novo leto praznovali 1. novembra.
Ta dan je zaznamoval konec poletja in žetve ter začetek temne zime, ki je bila pogosto povezana s smrtjo. Verjeli so, da v tem času duše mrtvih obiščejo svet živih, tančica med obema svetovoma pa je takrat najtanjša. Kelti so prav tako verjeli, da lahko duhovi mrtvih, ki se takrat vračajo v svet živih, povzročajo težave in škodujejo pridelku. Njihova prisotnost pa bi naj keltskim druidom (svečenikom) hkrati omogočala napovedovanje prihodnosti. Druidi so zato postavili kresove, ob katerih so se ljudje zbirali, prinašali daritve, pri tem pa so bili oblečeni v različne živalske kože in druge kostume.
S prihodom krščanstva so se nekateri elementi Samhaina vključili v krščanske praznike, kot je na primer praznovanje vseh svetih. Krščanski misijonarji so v prvem tisočletju našega štetja s širjenjem krščanske vere namreč poskušali spremeniti verske običaje Keltov, božanstva, ki so jih Kelti častili, pa so označili za zle in jih začeli povezovati s hudičem. Predvečer vseh svetih je bil takrat znan kot “All Hallows’ Eve” (noč pred vsemi svetimi), kar se je sčasoma skrčilo v besedo “Halloween”, ki danes poimenuje noč čarovnic. Kasneje so se ti vplivi še bolj prepletli in še posebej s kasnejšimi ameriškimi vplivi oblikovali praznovanje noči čarovnic, kot ga poznamo danes.
Zanimiva dejstva o noči čarovnic
Med najbolj prepoznavnimi simboli noči čarovnic so danes buče, sveče, čarovnice in čarovniki, pajki ter pošasti. Ljudje po celem svetu se na ta dan oblečejo v različne like, ki jih večinoma povezujemo s strahom in magijo.
Ena najbolj pogostih tradicij noči čarovnic je izrezovanje buč. Buče so postale simbol praznika, ko so ljudje začeli izrezovati srhljive obraze, znane kot Jack-o’-lanterns, ter vanje vstavljali sveče. Ta tradicija izvira iz starodavne irske legende o Jacku, ki je prevaral hudiča.
Nekateri obredi za noč čarovnic so bili v 18. stoletju povezani z iskanjem moža. Samske ženske so tako v tej noči metale olupke jabolk čez ramo, v upanju, da bodo v njih videle začetnice svojega bodočega moža. Eden izmed običajev je celo narekoval ženskam, da se v temni sobi, s svečo v roki, postavijo pred ogledalo, v upanju, da se jim bo v ogledalu pokazal obraz bodočega moža.
Nekatera mačja zavetišča so v preteklosti zaustavila posvojitve črnih mačk na noč čarovnic. Bali so se, da so živali v nevarnosti zaradi satanističnih kultov, ki bi jih lahko uporabili v obredne namene.
0 Comments