Živilski tehnolog - poklic

Živilski tehnolog

Živilski tehnolog nadzira in vodi proizvodni proces predelave hrane, analizira izdelke in zagotovi kakovost prehranskega dodatka.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja živilski tehnolog?

Živilski tehnolog se ukvarja z različnimi deli na področju prehranske industrije. Vodi procese v predelavi in proizvodnji živil ter kmetijskih izdelkov. Živilski tehnolog izvaja in nadzira tehnološki postopek, večje obrate in organizira skupine delavcev. Nadzira in izvaja mikrobiološke in kemijske ter senzorne laboratorijske analize. Pri svojem delu upošteva ustrezne higienske predpise, skrbi za razkuževanje in čiščenje v živilskih obratih ter skrbi za varstvo okolja. Njegovo delo obsega tudi prodajo in nabavo prehranskih izdelkov, organizacijo vzdrževanja, nadzor in upravljanje čistilnih naprav ter kemičnih in bioloških postopkov čiščenja.

Živilski tehnolog in delovni pripomočki:

Živilski tehnolog pri svojem delu uporablja naprave in stroje, ki se uporabljajo v organiziranih obratih prehrane, gostinstvu, klimatske in hladilne naprave, tehtnice. Za obdelavo podatkov uporablja računalnik in računalniško vodene procesne linije, laboratorijske instrumente, čistilne naprave. Pri delu uporablja prehranske izdelke, različna živila, kmetijske proizvode in dodatke živalskega in rastlinskega izvora. Poznati mora različne kemijske dodatke za namen izboljšanja tehnološkega postopka in lastnosti izdelka. Živilski tehnolog uporablja deklaracijski in embalažni material in vodo. Uporablja različno dokumentacijo (navodila in načrte, proizvodna specifikacija, laboratorijske analize, deklaracije, načrte čiščenja odpadnih vod in dokumentacijo stroškov).

Kakšni so izdelki in storitve

Živilski tehnolog nadzira in vodi proizvodni proces predelave hrane. Na področju gostinstva organizira in vodi prehrano, analizira in zagotovi kakovost izdelka. Na področju marketinga pa skrbi za prodajo in nabavo kakovostnih izdelkov. Vodi in nadzira tehnične in tehnološke postopke in izvajanje sanitarno-higienskih predpisov.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic?

Živilski tehnolog mora imeti dobre komunikacijske spretnosti. Imeti mora smisel za organizacijo in oceno sposobnosti podrejenih. Pomembno je, da odgovorno, korektno in pošteno opravlja svoje delovne naloge.

Poklic - živilski tehnolog

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu?

Zaradi dela v proizvodnih obratih, kjer je izpostavljenost različnim temperaturnim spremembam, obstaja možnost revmatičnih in prehladnih obolenj. Živilski tehnolog pri svojem delu uporablja naprave in stroje, zato je večja možnost okvare sluha, opeklin in ozeblin. Pomembno je, da upošteva predpise za varnost pri delu ter nosi zaščitno opremo.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic?

Pogoj za poklic živilskega tehnologa je uspešno končana univerzitetna izobrazba, smer živilska tehnologija.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje živilski tehnolog za opravljanje svojega dela?

Splošna znanja, ki jih potrebuje so znanje fizike, naravoslovja, biologije, kemije, matematike, ekonomije, družboslovja, kadrovanja, psihologije in delovnega prava. Pomembno je znanje računalništva in tujih jezikov. Strokovno znanje, ki je pomembno, je poznavanje živilske tehnologije, predelave mesa, žit, mleka, vina, rastlinskih živil, ekologije in tehnologije, znanje s področja dietetike in prehrane, mikrobiologije in gastronomije ter inšpekcijskega nadzora v živilstvu in higieni. Delo živilskega tehnologa je povezano z ljudmi, zato je pomembna sposobnost komuniciranja in občutek za soljudi. Živilski tehnolog pozna tehnološke procese v živilski industriji, izvaja različne laboratorijske analize in ukrepe za ustrezne higienske pogoje.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti?

Delo živilskega tehnologa je fizično zahtevno delo. Pomembno je, da ima dober sluh, vid in razlikovanje barv. Zaradi dela s kemikalijami je pomembno, da nima alergije, sposoben mora biti prenašati različne temperaturne spremembe, hrup, vlago, prepih, nečistočo, onesnažen zrak in različna kemična sredstva. Zaradi dela z ljudmi je pomembno, da je komunikativen in čustveno stabilen. Odgovorno ravna z odpadki, opremo, stroji, surovinami.

Kje se lahko zaposli živilski tehnolog?

Zaposli se lahko v marketingu pri prodaji in nabavi živil in živilskih izdelkov, samostojno vodi proizvodne procese, organizira delo v živilskem proizvodnem procesu.

Kakšna so delovna področja?

Zaposli se lahko v marketingu pri prodaji in nabavi živil in živilskih izdelkov, samostojno vodi proizvodne procese, organizira delo v živilskem proizvodnem procesu.

Kakšne so razmere za delo?

Izpostavljen je različnim ekološkim vplivom. Delo opravlja praviloma stoje, s prepogibanjem in dvigovanjem bremen. Obremenitev je na rokah, nogah, sluhu in vidu. Možni so zdrsi na mokrih tleh, poškodbe in opekline zaradi dela z napravami in stroji.

Kakšne so možnost zaposlovanja?

Živilski tehnolog se lahko zaposli v marketingu pri prodaji in nabavi živil in živilskih izdelkov, samostojno vodi proizvodne procese, organizira delo v živilskem proizvodnem procesu.

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?