Zelenjavar - poklic

Zelenjavar

Zelenjavar prideluje različno zelenjavo, vrtnine in zelišča, hkrati pa skrbi tudi za pravilno skladiščenje vrtnarskih pridelkov. Poleg vrtnin prodaja tudi vzgojene sadike.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja zelenjavar?

Zelenjavar vzgaja rastline, kar pomeni, da mora opravljati osnovna oskrbovalna dela (zalivanje, gnojenje, utrjevanje sadik, škropljenje, zračenje itd.). Poleg tega rastline tudi razmnožuje, cepi, obrezuje in jih pripravlja za prodajo. Ker je vzgajanje rastlin odvisno od letnih časov in vremenskih razmer, si mora zelenjavar pripraviti načrt gojenja in pridelave vrtnin, pri čemer mora pozornost nameniti tudi kolobarjenju. Seveda pa delo zelenjavarja v veliki meri vključuje tudi prodajo sadik ali vrtnarskih pridelkov.

Zelenjavar in delovni pripomočki:

Zelenjavar pri svojem delu uporablja enostavna orodja za obdelovanje zemlje, kot so lopata, motika, zalivalka, vrtnarske škarje, sadilni klin, samokolnica in namakalne cevi, folije, lončki, zabojčki itd. Poleg tega uporablja tudi strojno opremo za vrtnarjenje – osnovni pripomoček v tej kategoriji je traktor z različnimi priključki. Ker morajo vrtnarji voditi tudi evidence in dnevnike opravljenih del, je nepogrešljiv pripomoček dandanes tudi računalnik.

Kakšni so izdelki in storitve

Poglavitni izdelki zelenjavarja so sadike različnih vrtnin, okrasnih rastlin in zelišč ter pridelki vrtnin.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic?

Zelenjavar mora biti ustvarjalen, samokritičen, imeti mora občutek za rastline, delo v naravi pa ga mora veseliti. Ker se tehnologija za gojenje in vzgajanje rastlin neprestano razvija, mora biti zelenjavar radoveden in samoiniciativen, da lahko sledi trendom in se sproti izobražuje. Zaradi dela s kemikalijami, mora biti natančen (predvsem pri izračunavanju koncentracij rastlinskih škropiv). Ker pogosto dela s strankami, je zaželena lastnost komunikativnost.

Poklic - zelenjavar

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu?

Zelenjavar pri delu uporablja orodja, stroje in različne kemikalje. Obstaja možnost poškodbe s stroji, izpostavljeni so predvsem udarninam in urezninam. Ker je treba rastline pogosto obdelovati s škropivi, obstaja možnost zastrupitve s kemičnimi sredstvi. Za zaščitno mora zelenjavar nositi delovno obleko in zaščitno opremo, pri delu s stroji pa mora upoštevati smernice za varstvo pri delu. Pri opravljanju tega poklica so zelenjavarji izpostavljeni tudi različnim vremenskim razmeram.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic?

Zelenjavar se na področju hortikulture in vrtnarstva izobrazi na poklicni srednji šoli. Po želji lahko izobraževanje v tej smeri nadaljujeje na višji šoli na smeri agronomije.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje zelenjavar za opravljanje svojega dela?

Zelenjavar mora imeti za opravljanje svojega dela čut za vzdrževanje zelenih površin in posedovati znanje za opravljanje vseh del in procesov v vrtnarski pridelavi. Ker je velika večina vrtnarskega dela mehanizirana, mora imeti zelenjavar izpit za traktor in se spoznati na delo z različnimi traktorskimi priključki. Med spretnosti, ki jih mora obvladati, spadajo: varstvo rastlin, pridelava zelenjadnic, pridelava okrasnih rastlin, vzdrževanje in oblikovanje zelenih površin in osnove hortikulture. Poleg tega mora biti izobražen na področju ekološkega pridelovanja rastlin, varovanja okolja in trajnostnega razvoja. Ker zelenjavarji pogosto odprejo lastne vrtnarije, se morajo spoznati na osnove ekonomije, poslovnega komuniciranja in informacijske tehnologije.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti?

Ker je opravljanje dela zelenjavarja pogosto zelo fizično zahtevno, je za to potrebna dobra telesna razvitost in fizična pripravljenost. Pri svojem delu je izpostavljen različnim vremenskim razmeram in temperaturam, zato je potreben dober imunski sistem. Ker dela z rokami, mora imeti zelenjavar dobro razvite motorične sposobnosti.

Kje se lahko zaposli?

Kakšna so delovna področja?

Zelenjavar prideluje vrtnine, skrbi za rastline in jih ščiti pred boleznimi in škodljivci, odstranjuje plevel in pridelke skladišči ter prodaja. Delo zelenjavarja zajema vse od obdelave tal za sajenje, vzgoje sadik in skrb za odrasle rastline.

Kakšne so razmere za delo?

Zelenjavar je najbolj zaposlen spomladi, pozno poleti in v začetku jeseni, saj je takrat čas za sajenje, vzgajanje in nabiranje sadja in zelenjave. V tem času je lahko njegov delovnik daljši, ponavadi pa je potrebno delati tudi ob vikendih in praznikih. Delo zelenjavarja zahteva veliko klečanja, stanja in pripogibanja. Ker se delo pogosto opravlja zunaj, se delo opravlja v različnih vremenskih pogojih. Zelenjavarji morajo pri delu pogosto dvigovati težka bremena.

Kakšne so možnost zaposlovanja?

Zelenjavar se lahko zaposli v vrtnariji, v vrtnarskem centru ali pa na vrtnarsko usmerjeni kmetiji. Ker so zelenjavarji po izobrazbi najpogosteje vrtnarji, se lahko zaposlujejo tudi v botaničnem vrtu, v zadrugi, v sadovnjaku ali vinogradih ter celo v podjetjih, ki se ukvarjajo z urejanjem okolice. Zelenjavar lahko kot samostojni podjetnik odpre tudi lastno vrtnarijo.

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?