Zdravstveni administrator - poklic

Zdravstveni administrator

Zdravstveni administrator je zaposlen na področju zdravstva, kjer opravlja administrativna in druga sorodna pisarniška dela, s katerimi skrbi za nemoteno delovanje zdravstvene ustanove in deluje v prid pacientov.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja zdravstveni administrator?

Delovne zadolžitve zdravstvenega administratorja so predvsem administrativne, pisarniške in uradniške narave. Administrator skrbi za naročanje pacientov, za usmerjanje pacientov in za vodenje čakalnih list ter drugih dokumentov. Ob prihodu paciente sprejme, njihove podatke pa ažurno posodablja v kartoteki. Njegove obveznosti vključujejo tudi izdajanje morebitnih računov pacientom samoplačnikov, obračunavanje zdravstvenih storitev in materialov ter urejanje morebitnega prevoza z reševalnim vozilom. Po navodilih zdravnika pripravi tudi izvide in zdravniške recepte. Zdravstveni administrator je zadolžen tudi za sprejem in preusmerjanje telefonskih klicev, za sprejem, odgovarjanje in preusmerjanje elektronske pošte, za nudenje informacij in za druge vrste administrativnih del na oddelku, kjer je zaposlen.

Delovni pripomočki:

Delovni pripomočki zdravstvenega administratorja so predvsem telefon, računalnik, fotokopirni stroj in pisarniški material, kot so papir, pisala ipd.

Kakšni so izdelki in storitve?

Zdravstveni administrator skrbi za organiziran, nemoten in strukturiran potek dela na zdravstvenem oddelku, na katerem je zaposlen. Skrbi za vodenje podatkov in prenos informacij.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic zdravstvenega administratorja?

Posameznik, ki opravlja poklic zdravstvenega administratorja, mora biti prilagodljiv, zanesljiv, odgovoren in dobro organiziran. Imeti mora dobre komunikacijske spretnosti, še posebej pri delu s pacienti. Imeti mora dobro razvit čut za sočloveka, biti mora empatičen in potrpežljiv ter pripravljen pomagati.

Poklic - zdravstveni administrator

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu zdravstvenega administratorja?

Ker delo večinoma poteka v sedečem ali stoječem položaju, lahko pride do okvare hrbtenice in bolečin v križu. Velik del delovnih nalog vključuje delo za računalnikom, kar lahko privede tudi do težav z očmi. Pri tem si lahko pomaga s posebnimi očali za delo z računalnikom ali z računalniškim filtrom. Pomembno je tudi vzdrževanje higiene in skrb za razkuževanje, saj je zdravstveni administrator velikokrat v stiku z bolnimi pacienti.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic zdravstvenega administratorja?

Za opravljanje dela se predvideva srednja poklicna ali srednja strokovna izobrazba administrativne ali zdravstvene smeri.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Delo zahteva poznavanje administrativnih in zdravstvenih del. Obvladati mora tudi delo z računalnikom in računalniškimi programi.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti zdravstvenega administratorja?

Posameznik, ki opravlja delo zdravstvenega administratorja, mora biti v dobrem fizičnem stanju, saj večino del opravlja stoje ali sede, kar lahko predstavlja telesni napor. Pomembno je tudi, da je v dobrem in stabilnem psihičnem stanju, saj dela s pacienti, ki se velikokrat srečujejo z resnimi bolezenskimi stanji.

Kje se lahko zaposli zdravstveni administrator?

Zaposli se lahko v zdravstvenih domovih, v bolnišnicah ali domovih za starejše.

Kakšna so delovna področja zdravstvenega administratorja?

Izvaja dejavnosti na področju zdravstva in administracije.

Kakšne so razmere za delo?

Zdravstveni administrator svoje delo opravlja v zaprtih prostorih, v pisarnah ali na recepcijah zdravstvenih domov, bolnišnic ali domov za starejše. Delo večinoma poteka v več izmenah in v sedečem ali stoječem položaju.

Kakšne so možnosti zaposlovanja?

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?