Zavarovalniški ocenjevalec - poklic

Zavarovalniški ocenjevalec

Zavarovalniški ocenjevalec oceni škodo in določi višino zneska, do katerega je upravičen zavarovanec, ki ima sklenjeno zavarovalno pogodbo.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja zavarovalniški ocenjevalec?

Obstaja veliko različnih vrst zavarovalniških ocenjevalcev. Najpogostejša sta ocenjevalec avtomobilskih škodnih primerov in ocenjevalec premoženjskih škod. Na področju nezgodnega in življenjskega zavarovanja ocenjevalec zbere podatke, merodajno mnenje pa nato poda zdravnik. V primeru nesreče (požar, toča, eksplozija) zavarovanec prijavi škodo, nato pa se začne delo zavarovalniškega ocenjevalca. Zavarovalniški ocenjevalec pokliče stranko, se pozanima o okoliščinah nesreče ter dogovori za obisk. Ogled škode je obvezen postopek, v primeru manjših nesreč pa se lahko povrnitev škode ureja preko računov. Na ogledu ocenjevalec fotografira nastalo škodo in naredi zapisnik. Po končanem terenskem delu mora ocenjevalec pridobiti ustrezno dokumentacijo v namen obračuna škode. Delo zavarovalniškega ocenjevalca poteka v sledečem vrstnem redu: preverjanje škode, vrednotenje škode, določitev končnega zneska zavarovalnine in izdaja naloga za nakazilo.

Zavarovalniški ocenjevalec in delovni pripomočki:

Delovni pripomočki, ki jih zavarovalniški ocenjevalec potrebuje, so: fotoaparat, meter in kovček z zapisniki, zaščitno opremo (npr. na prizorišču požara). Pomembni dokumenti, ki jih ocenjevalec potrebuje, pa so ustrezni obrazci za prijavo škode, ogledni zapisnik ter zaključni sporazum o izplačilu zavarovalnine.

Kakšni so izdelki in storitve?

Storitve zavarovalniškega ocenjevalca je vrednotenje škode – dokument, ki prikaže višino zneska (zavarovalnine), ki ga zavarovalnica izplača stranki v primeru nesreče.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic?

Tip človeka, ki je najbolj ustrezen za poklic zavarovalniškega ocenjevalca, ima sposobnost hitrega presojanja o primernem postopku v primerih nesreče. Zaradi dela z ljudmi mora biti komunikativen, prijazen in potrpežljiv.

Poklic - zavarovalniški ocenjevalec

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu?

Zaradi terenskega dela obstaja večja možnost prometnih nesreč. Obstaja možnost poškodb na mestu ogleda škode (npr. na pogoriščih in gradbiščih).

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic?

Pogoj za poklic zavarovalniškega ocenjevalca je končana višja ali visoka strokovna ali univerzitetna izobrazba (smeri: lesarstvo, elektrotehnika, gradbeništvo in strojništvo).

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Pogoj za poklic zavarovalniškega ocenjevalca je končana višja ali visoka strokovna ali univerzitetna izobrazba (smeri: lesarstvo, elektrotehnika, gradbeništvo in strojništvo). Za kmetijskega ocenjevalca je primerna smer študija kmetijstvo ali veterina, pri kreditnih zavarovanjih smer ekonomija ter pri odgovornostnih zavarovanjih smer pravo. Za opravljanje poklica je potrebno imeti vozniški izpit B kategorije.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti?

Za poklic zavarovalniškega ocenjevalca je potreben dober vid ter dobro razlikovanje barv.

Kje se lahko zaposli zavarovalniški ocenjevalec?

Zavarovalniški ocenjevalec se lahko zaposli v zavarovalnicah, kjer se ukvarjajo s cenitvijo škode na premoženjskem področju, škode na predmetih ter nepremoženjskih škod, ki se navezujejo na osebe. Najpogostejša dela so na področju premoženjske škode (škoda na in v zgradbah, avtomobilska škoda). Transportni ocenjevalci pa ocenijo škodo, ki nastane med prevozi blaga, poleg tega delujejo še ocenjevalci s področij nezgodnih in življenjskih zavarovanj, kreditnih zavarovanj ter kmetijski ocenjevalci, ki se ukvarjajo z zavarovanji živali, posevkov in plodov.

 

Kakšna so delovna področja?

Zavarovalniški ocenjevalec se lahko zaposli v zavarovalnicah, ki se ukvarjajo s cenitvijo škode na premoženjskem področju, škode na predmetih ter nepremoženjskih škod, ki se navezujejo na osebe. Najpogostejša dela so na področju premoženjske škode (škoda na in v zgradbah, avtomobilska škoda). Transportni ocenjevalci pa ocenijo škodo, ki nastane med prevozi blaga, poleg tega delujejo še ocenjevalci s področij nezgodnih in življenjskih zavarovanj, kreditnih zavarovanj ter kmetijski ocenjevalci, ki se ukvarjajo z zavarovanji živali, posevkov in plodov.

Kakšne so razmere za delo?

Zavarovalniški ocenjevalec opravlja pisarniško in terensko delo. Razmere na terenskem delu so raznolike in odvisne od vremenskih razmer (blato, mraz, vročina, sneg). Delovnik je ugoden, saj praviloma dela v popoldanskem in večernem času. Prav tako ima zavarovalniški ocenjevalec veliko avtonomnosti pri razporejanju strank, terenske oglede običajno opravlja dva do tri dni na teden.

Kakšne so možnost zaposlovanja?

S katero fakulteto se lahko zaposlim za ta poklic?

Smeri

Trenutno tukaj ni mogoče prikazati nobenih podatkov.

Sorodni poklici