Založnik - poklic

Založnik

Založnik je zadolžen za nadzor celotnega procesa izdajanja knjig. Odloča o knjižni produkciji, ki jo ponuja založba, pri kateri je zaposlen.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja založnik?

Založnikovo delo je odvisno od vrste založniške hiše, pri kateri je zaposlen. Če dela v manjših založbah, običajno opravlja vse funkcije, pri večjih je delo razdeljeno glede na programske sklope. Zadolžen je za raziskovanje in proučevanje trga in za razvoj založbe. Pripravi in nadzoruje načrt ter program založbe. Analizira potrebe trga in uspešnost založbe. Nadzoruje tudi finančno razporeditev sredstev in skrbi za promocijo ter oglaševanje. Izdelke, ki jih založba izdaja, izbere v skladu s programsko usmeritvijo. Rokopis, ki ga izbere za izdajo, pregleda in pripravi na tisk. Pri tem sodeluje z avtorjem ali prevajalcem in drugimi sodelavci. Nadzoruje tiskanje in oblikovanje celostne vizualne podobe. Določi tudi višino naklade in ceno izdelka. Zadolžen je za spremno besedo in pripravo kolofona ter za oglaševanje izdelka.

Založnik in delovni pripomočki:

Pri delu uporablja strokovno in leposlovno literaturo ter publikacije in kataloge. Ažurno spremlja spremembe in potrebe trge in oblikuje programsko usmeritev založbe, pri kateri je zaposlen. Aktivno se udejstvuje na knjižnih sejmih, seminarjih in predavanjih v zvezi z založniškimi dejavnostmi. Pri delu večinoma uporablja računalnik in računalniške programe za urejanje besedil ter elektronsko pošto in telefon. Skrbi, da so izdaje izvedene v skladu z zakonodajo iz področja. Delo dokumentira in vodi različne evidence.

Kakšni so izdelki in storitve?

Založnik na podlagi analize knjižnega trga usmerja in vodi izdajo različnih knjižnih izdaj, publikacij in drugih izdelkov različnih medijev.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic založnika?

Posameznik, ki opravlja poklic založnika, mora biti ustvarjalen, organiziran in splošno izobražen. Imeti mora posluh za jezik, zna se pisno izražati in dobro komunicirati. Sposoben je prepoznati potrebe knjižnega trga in ustvarjati vsebine, ki bodo nagovorile bralce. Zna delati v skupini in ima voditeljske sposobnosti.

Poklic - založnik

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu?

Delo večinoma opravlja sede, zato lahko pride do poškodb hrbtenice ali križa. Zaradi dolgotrajnega dela za računalniškim ekranom ima lahko težave z vidom.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic založnika?

Filozofska fakulteta v Ljubljani izvaja drugostopenjski študijski program iz bibliotekarstva, informacijskih in založniških študij. Poklic lahko opravlja tudi posameznik s končano družboslovno ali humanistično smerjo, z dodatnim usposabljanjem s področja založništva.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Posameznik, ki opravlja poklic založnika, mora imeti dobro znanje s področja domače in tuje literature. Zahteva se dobro poznavanje materinščine in tujih jezikov. Imeti mora smisel za pisanje in za delo z najrazličnejšimi besedili. Zaželena je široka splošna razgledanost; še posebej iz področja umetnosti in iz področij, v katera se njegova založba usmerja. Poznati mora temelje grafičnega oblikovanja in tiskarskih tehnik. Imeti mora osnovno znanje iz ekonomije, marketinga in oglaševanja in poznati predpise ter zakone, povezane z izdajo avtorskih in prevodnih del.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti?

Založnikovo delo je povezano z natančnim sledenjem rokov in vzpostavljanjem splošne organizacije, zato je pogosto pod psihičnim pritiskom. Zaželeno je, da pri delu zaščiti oči, saj večino časa preživi za računalnikom.

Kje se lahko zaposli založnik?

Zaposli se lahko pri večji ali manjši založniški hiši ali pri podjetjih, ki se ukvarjajo z založniškimi dejavnostmi. Dela lahko tudi kot samozaložnik, če ustanovi lastno založbo.

Kakšna so delovna področja založnika?

Založnikova delovna področja so odvisna od vrste književnih in drugih izdaj, na katere se osredotoča založniška hiša. Organizira in nadzoruje izdajo knjig, publikacij, leposlovja, strokovne literature, časopisov, revij in druge tiskovine ali medijske izdelke.

Kakšne so razmere za delo?

Delo poteka v zaprtih prostorih pisarn ob umetni svetlobi. Večinoma dela sede pred računalnikom. Slediti mora zastavljeni časovnici, zato je velikokrat pod pritiskom. Izdajanje knjig in drugih medijskih izdelkov poteka v tesnem sodelovanju z drugimi sodelavci, s katerimi se posvetuje na sestankih. Sejme in predavanja ter razstave običajno obiskuje v prostem času.

Kakšne so možnost zaposlovanja?

V večjih založniških hišah je delo večinoma razdeljeno po oddelkih, ki so posvečeni določeni fazi izdajanja knjig. Pri manjših založbah ali samozaložbah je založnik običajno sam zadolžen za organizacijo celotnega procesa.

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?

Bibliotekarstvo, informacijski in založniški študiji.

Smeri

Sorodni poklici

Sorry, No posts.