Vzgojitelj otrok in mladostnikov z motnjami v duševnem razvoju - poklic

Vzgojitelj otrok in mladostnikov z motnjami v duševnem razvoju

Vzgojitelj otrok in mladostnikov z motnjami v duševnem razvoju vzgaja, motivira, svetuje in pomaga otrokom in mladostnikom z duševnimi motnjami. Pomaga jim pri ponovni reintegraciji in resocializaciji.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja vzgojitelj za otroke in mladostnike z motnjami v duševnem razvoju?

Delo zajema prepoznavanje specifičnih posebnosti in ovir posameznika ali skupine, ki jih je pridobil tekom razvoja. Vzgojno delo načrtuje tako, da bo posamezniku ali skupini pomagal premostiti ovire. Ovire vsebujejo vključevanje v svoje okolje in razvoj osebnostne rasti. Izvaja in organizira vzgojne aktivnosti otrok in mladostnikov, jim svetuje, jih nadzira ter pomaga pri grajenju občutka lastne vrednosti, sposobnosti ter jim pomaga pri izgradnji pozitivne samopodobe. S pomočjo različnih aktivnosti vzgojitelj otroke in mladostnike uči sodelovanja, občutka pripadnosti, povezanosti in sprejemanja različnosti. Spremlja njihov napredek, počutje, jih motivira in pomaga pri učenju. O napredku poroča staršem, usklajuje obiske in deluje kot most med pričakovanji starša in otrok. Svoje delo zabeleži v dnevnik dela in pripravi drugo zahtevano dokumentacijo. Piše polletna in letna poročila o posameznikih ter pripravi evalvacijo dela. Pri svojem delu sodeluje tudi z drugimi strokovnjaki iz področja svetovalne in zdravstvene službe ter z lokalno skupnostjo.

Vzgojitelj za otroke in mladostnike z motnjami v duševnem razvoju in delovni pripomočki:

Vzgojitelj za otroke in mladostnike z motnjami v duševnem razvoju na svojem področju prvotno uporablja pripomočke, ki jih določa ali omogoča vzgojno-izobraževalni program. Glasbeni instrumenti in material za likovno ustvarjanje omogočajo kreativno preživljanje prostega časa. Na voljo so tudi različni pripomočki za športne aktivnosti, kot so kolesa, rolerji, smuči in druga športa oprema.

Kakšni so izdelki in storitve?

Vzgojitelj otrok in mladostnikov z motnjami v duševnem razvoju s svojim delom teži k resocializaciji in reintegraciji. Stremi k ponovni vključitvi otrok in mladostnikov v vsakdanje socialno okolje. Slednje se kaže v uspešnosti otroka ali mladostnika v šoli, z osebnostno in vedenjsko stabilnostjo. Tak otrok ali mladostnik pozna svoje zmožnosti, razume posledice svojih dejanj ter sprejema odgovornost zanje.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic vzgojitelja otrok in mladostnikov z motnjami v duševnem razvoju?

Poklic opravlja oseba s pozitivnim pogledom na življenje, ki uživa pri delu z otroki in mladostniki. Posameznik mora biti čustveno stabilen, komunikativen, samostojen in odločen. Zavedati se mora, da velikokrat na vedenje otrok in mladostnikov lažje vpliva z dobrim zgledom kot z besedami. Ker zna delo biti stresno in vsebuje tudi športne dejavnosti, je zaželeno, da ima vzgojitelj tudi v zasebnem življenju interes za različne dejavnosti. Slednje pomagajo pri sprostitvi, kreativi in fizični kondiciji.

Poklic - vzgojitelj otrok in mladostnikov z motnjami v duševnem razvoju

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu vzgojitelja otrok in mladostnikov z motnjami v duševnem razvoju?

Delo je velikokrat stresno in lahko privede do sindroma izgorevanja, ki povzroča veliko psihično nevarnost. Otroci in mladina z motnjami v duševnem razvoju so lahko agresivni ter imajo neprilagojeno vedenje. Slednje lahko vzgojitelja postavi v fizično nevarnost. Možnosti za nastanek fizičnih poškodb so tudi pri izvajanju športnih dejavnosti.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic vzgojitelja otrok in mladostnikov zmotnjami v duševnem razvoju?

Za poklic vzgojitelja otrok in mladostnikov z motnjami v duševnem razvoju mora posameznik pridobiti izobrazbo iz socialne pedagogike na Pedagoški fakulteti.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Delo je zelo specifično in zahteva znanje iz veliko različnih področij. Gre za vzgojitelja, ki mora zaradi motenj v duševnem razvoju obravnavanih otrok, poleg pedagogike in psihologije, poznati tudi defektologijo in sociologijo. Dodatno se izobrazi in usposablja še za vodenje vzgojne skupine in organizacijo ter vodenje prostočasnih dejavnosti. Poleg dela z vzgojno skupino mora biti vešč tudi individualnih pogovorov.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti?

Ker gre za otroke in mladostnike z motnjami v duševnem razvoju, mora biti vzgojitelj samostojen, odgovoren, razumevajoč in strpen. Mora biti čustveno stabilen in znati umirjeno reagirati. Velikokrat mora biti tudi iznajdljiv in dober improvizator ter tako posledično kreativen. Ker je vzgojitelj vodja vzgojne skupine, mora biti odločen, znati mora poslušati, komunicirati in imeti razvite organizacijske sposobnosti. Z otroki in mladino mora biti sposoben vzpostaviti sproščen in zaupanja vreden odnos. Znati mora kritično in objektivno opazovati ter odločati. Zaželjene so tudi veščine sodelovanja, prilagajanja, komunikativnosti ter kritične presoje, saj med delom sodeluje tudi z drugimi strokovnimi delavci.

Kje se lahko zaposli vzgojitelj otrok in mladostnikov z motnjami v duševnem razvoju?

Vzgojitelj otrok in mladostnikov z motnjami v duševnem razvoju lahko dela v različnih ustanovah, ki vključujejo otroke in mladostnike. Delo lahko izvaja v vzgojnem zavodu, mladinskem domu, dijaškem domu ali v stanovanjski skupini za otroke in mladostnike, ki imajo motnje v socialni integraciji. Otrokom in mladostnikom z motnjami v duševnem razvoju pomaga pri vzgoji in procesu vključevanja v redne programe vzgojno-izobraževalnih zavodov. V vzgojno-izobraževalnih zavodih se lahko zaposli tudi kot svetovalec.

Kakšna so delovna področja?

Kakšne so razmere za delo?

Delo je običajno izmensko in poteka v popoldanskem ter večernem času. Izvaja se tudi v nočnem času, ob vikendih in praznikih, če dela v zavodu, mladinskem domu ali stanovanjski skupini. Vzgojitelj čas z vzgojno skupino preživlja v zaprtih prostorih in na prostem. Z vzgojno skupino lahko sodeluje pri športnih dejavnostih, taborjenjih ali šoli v naravi. Delo je dinamično in raznoliko, vendar lahko predstavlja velik psihični in fizični napor. Vzgojitelj otrok in mladostnikov z motnjami v duševnem razvoju mora zato biti v dobrem zdravstvenem stanju, kar se nadzoruje z letnimi zdravniškimi pregledi.

Kakšne so možnost zaposlovanja?

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?

Poklic vzgojitelja otrok in mladostnikov z motnjami v duševnem razvoju lahko opravlja oseba z zaključenim programom za socialnega pedagoga na Pedagoški fakulteti.

Smeri

Sorodni poklici

Sorry, No posts.