Vrtnar - poklic

Vrtnar

Vrtnar dela na področju vrtnarstva in hortikulture. Vzgaja, sadi, oskrbuje ter prodaja okrasne in uporabne zelnate ter lesnate rastline.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja vrtnar?

Vrtnar vzgaja, oskrbuje, sadi in razmnožuje različne vrste rastlin. Zadolžen je tudi za vzdrževanje parkovnih in športnih zelenih površin. Ukvarja se s sadnim in drugim drevjem, z okrasnimi in uporabnimi rastlinami, zelenjavo, dišavnicami in zelišči. Vzgaja okrasno balkonsko cvetje, sveže cvetje in rastline, ki jih sadimo na grede. Lesnate rastline goji v drevesnicah, zelnate rastline pa v vrtnarskih centrih in rastlinjakih. Rastline običajno vzgoji iz semen ali sadik, iz katerih zrastejo odrasle rastline. Hrani jih z gnojili in vodo, jih varuje pred škodljivci, plevelom in boleznimi ter jim zagotavlja ustrezne pogoje za rast. Vzgaja tudi travne preproge in oskrbuje zelene površine parkov, botaničnih vrtov in športnih trat. Pri delu uporablja fitofarmacevtska sredstva, ki so lahko škodljiva za okolje in človeka, zato mora poznati določila za varstvo pri delu in ekološka merila.

Vrtnar in delovni pripomočki:

Dela s semeni, sadikami, gomolji in odraslimi rastlinami. Pri delu uporablja različne vrtnarske pripomočke, ki so lahko strojne naprave, orodja in kemična sredstva za zaščito ter gnojenje rastlin. Osnovni vrtnarjevi pripomočki so škarje, motike, vile, grablje, lopate, stroji za obdelovanje zemlje, kosilnice in škropilniki. Pri delu uporablja primerna oblačila in obutev, roke si zaščiti z uporabo rokavic. Če uporablja kemična sredstva, nosi zaščitno masko.

Kakšni so izdelki in storitve?

Storitev, ki jo opravlja vrtnar, je odvisna od področja, v katerem je zaposlen. Vrtnar se lahko ukvarja z lončnicami, balkonskim ali svežim rezanim cvetjem, okrasnim grmičevjem, zelenjavo, lesnatimi rastlinami, zelišči in dišavnicami. Zadolžen je lahko za oskrbovanje parkov, vrtov ali športnih trat.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic vrtnarja?

Vrtnar je dober opazovalec in ima bogato znanje o rastlinah. Če dela samostojno, mora biti samoiniciativen, pri delu v ekipi pa mora znati dobro komunicirati z drugimi ljudmi in je sposoben dajanja jasnih nasvetov ter navodil. Je prilagodljiv in organiziran.

Poklic - vrtnar

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu vrtnarja?

Vrtnar je izpostavljen nekaterim okolju in človeku škodljivim sredstvim, ki lahko povzročijo alergijske reakcije ali zastrupitve. Možne so poškodbe pri delu z orodji in napravami. Pazljiv mora biti tudi pri delu na višini. Pri opravljanju poklica mora slediti varnostnim merilom in uporabljati zaščitna sredstva.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic vrtnarja?

Posameznik se za poklic vrtnarja izobrazi na srednjih hortikulturnih in biotehniških poklicnih šolah. Če vrtnar dela s traktorjem, mora imeti opravljen vozniški izpit kategorije F. V primeru, da uporablja fitofarmacevtska sredstva, opravi še izpit iz fitomedicine.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje vrtnar za opravljanje svojega dela?

V času šolanja posameznik spozna različne vrste okrasnih in uporabnih rastlin, drevje in grmičevje, cvetje, zelenjavo, dišavnice in zelišča. Pridobi znanje o vzgajanju, oskrbovanju, razmnoževanju, gojenju in skladiščenju rastlin, semenk in sadik. Posameznik, ki opravlja poklic vrtnarja, je spreten opazovalec, ki zna opaziti morebitne negativne spremembe na rastlini in zna primerno odreagirati. Če dela s škropivi, pesticidi in drugimi fitofarmacevtskimi sredstvi, mora z njimi ravnati pazljivo, da ne poškoduje rastline in ekostistema. Zna delati s strojno opremo in vrtnarskimi pripomočki.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti?

Vrtnarjevo delo je pogosto fizično naporno, saj večino delovnika preživi stoje, se prepogiba ali prenaša težja bremena, zato je zaželena dobra telesna pripravljenost. Posameznik mora biti dober opazovalec, znati mora spremljati razvoj rastlin in primerno posredovati, če jih napadejo škodljivci ali bolezni. Je samostojen in hkrati sposoben delati v ekipi. Ima razvit čut za estetiko in dobre ročne spretnosti.

Kje se lahko zaposli vrtnar?

Zaposlen je v vrtnarskih centrih, rastlinjakih, drevesnicah, cvetličarnah ali semenarnah. Oskrbuje lahko parke, zasebne ali javne vrtove, športne trate.

Kakšna so delovna področja vrtnarja?

Vrtnarjevo delo obsega raznolika področja; zajema poznavanje vrtnarskih opravil, pridelovanje in oskrbovanje rastlin, cvetličarstvo in varstvo okolja. Vrtnarjeve delovne naloge so odvisne od podjetja, v katerem je zaposlen. Nekateri vrtnarski centri se posvečajo npr. izključno vzgajanju sobnih in balkonskih rastlin, drugi pridelujejo sveže cvetje, nekateri pridelujejo zelenjavo ali vzgajajo grmičevja ter drevesne vrste. Druga vrtnarska podjetja so usmerjena v vzdrževanje parkovnih in drugih večjih zelenih površin. Vrtnar mora temeljito poznati področje, na katerem deluje.

Kakšne so razmere za delo?

Vrtnar dela na prostem ali v zaprtih prostorih. Pri delu je izpostavljen različnim temperaturnim spremembam in vlagi, občasno dela tudi na višini. Delo poteka v izmenah, velikokrat je odvisno od vremenskih razmer. Nekatera vrtnarjeva dela potekajo sezonsko.

Kakšne so možnost zaposlovanja?

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?

Izobrazbo lahko pridobiš na srednjih poklicnih, strokovnih in tehniških šolah ter ljudskih univerzah (program za hortikulturnega tehnika, vrtnarskega mojstra).