Voznik taksija - poklic

Voznik taksija

Voznik taksija vozi stranke iz ene lokacijo na drugo. Za prevoz potnikom zaračuna voznino po določeni tarifi. Taksist lahko vozi svoje osebno ali pa službeno vozilo.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja voznik taksija?

Voznik taksija se ukvarja s prevažanjem strank, ki jih mora prepeljati na določen kraj; ponavadi gre za hotel, bolnišnico, letališče, avtobusno ali železniško postajo. Taksisti lahko stranke dobijo na različne načine; včasih nanje čakajo na označenih mestih v bližini bolnišnic, avtobusnih postaj itd., stranke pa jih lahko z dvignjeno roko ali mahanjem prikličejo tudi med vožnjo po mestu. Voznik taksija je ponavadi član društva taksistov – ta vodi centralo za naročanje taksijev, ki koordinira prevoze s taksisti. Večinoma so taksisti zaposleni pri taksi službah, ki imajo lastne centrale. Taksist na začetku vožnje vklopi taksimeter in ga izključi ob prihodu na cilj. Na podlagi razdalje na taksimetru pa potniku izstavi račun. Pomembna naloga taksista je tudi skrb za vozilo, saj mora poskrbeti, da je to vedno čisto, urejeno in v brezhibnem stanju.

Kakšni so delovni pripomočki

Voznik taksija kot svoj glavni delovni pripomoček uporablja taksi, torej urejeno osebno vozilo. Taksi mora biti opremljen s taksimetrom, z radijsko postajo, s prenosnim telefonom in Bluetooth tehnologijo za prostoročno telefoniranje.

Kakšni so izdelki in storitve?

Storitev, ki jo nudi taksist, je varen prevoz potnikov iz ene lokacije na drugo.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic voznika taksija?

Voznik taksija mora biti odličen in spreten voznik. Ker je med delom neprestano v stiku s strankami, mora biti komunikativen, vljuden in potrpežljiv. Taksist mora biti sposoben improvizacije in mora znati ravnati v nepredvidljivih okoliščinah (če v vozilo vstopijo pijane ali agresivne stranke). Svoje delo mora biti pripravljen opravljati tudi ponoči, med vikendi in med prazniki.

Poklic - voznik taksija

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu voznika taksija?

Vozniku taksija največjo nevarnost predstavljajo nepredvidljive prometne razmere in prometne nesreče. Pri vožnji mora zato upoštevati prometna pravila in posvečati pozornost svoji okolici. Taksist se nevarnosti izpostavlja tudi, če v vozilo sprejme nevarne stranke. Najbolje je, da prevoz zavrne tistim, ki že delujejo nevarni, pijani ali objestni.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic voznika taksija?

Za opravljanje dela taksista zadostuje opravljen vozniški izpit, poleg tega pa je priporočen še opravljen izpit o poznavanju turističnih znamenitosti. Voznik taksija mora za opravljanje svojega dela pridobiti uradno licenco za delo taksista. Znanje, ki je potrebno za opravljanje poklica voznika taksija, nudijo določene poklicne srednje šole, predvsem strojne in prometne smeri.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Potrebna znanja za poklic taksista daje končana srednja poklicna šola, najbolje strojne smeri. Za samostojnega podjetnika taksista je pogoj vozniški izpit, potrdilo o nekaznovanosti, stalno prebivališče v Sloveniji, znanje slovenskega jezika, poznavanje mesta in njegovih znamenitosti ter osebno vozilo s štirimi vrati. Izpit za taksista kandidat opravlja pred komisijo mestne občine, ki določi nekaj relacij, ki jih mora taksist prevoziti po najkrajši poti.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti?

Voznik taksija mora imeti zdravstvene sposobnosti, ki so potrebne za uspešno opravljanje vozniškega izpita. Še posebej pomemben je dober vid in sluh. Tega poklica ne morejo opravljati bolniki z duševnimi motnjami ali epileptiki.

Kje se lahko zaposli?

Kakšna so delovna področja?

Voznik taksija je zaposlen v podjetju za prevoz potnikov, lahko pa vozi taksi tudi kot samostojni podjetnik.

Kakšne so razmere za delo?

Voznik taksija ima načeloma normalni 8-urni delovnik, dela lahko tako podnevi kot ponoči. Taksist si svoj urnik in razpored dela večinoma določa sam, še posebej, če je samozaposlen. Razmere za delo taksista so odvisne od razmer na cesti, vremenskih razmer in drugih zunanjih okoliščin. Delo ponoči in v slabih vremenskih razmerah zahteva od taksista večjo zbranost in pazljivost.

Kakšne so možnost zaposlovanja?

Voznik taksija se lahko zaposli v taksi službi oz. podjetju za prevoz potnikov. Taksisti so pogosto samozaposleni kot samostojni podjetniki.

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?

Smeri

Trenutno tukaj ni mogoče prikazati nobenih podatkov.

Sorodni poklici