Vodja oddelka za varnost v zaporu - poklic

Vodja oddelka za varnost v zaporu

Vodja oddelka za varnost v zaporu oziroma vodja paznikov v zaporu organizira, nadzoruje in usklajuje delo v oddelku zapora.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja vodja paznikov?

Vodja paznikov skrbi za varnost v zaporu. To pomeni, da izvaja varovanje zaprtih oseb, poleg tega pa tudi pripravlja in izdeluje poročila in analize. Vodja oddelka za varnost v zaporu poroča nadrejenemu, ki je ponavadi direktor zapora.

Vodja paznikov in delovni pripomočki:

Pri svojem delu vodja paznikov uporablja računalnik, s pomočjo katerega dostopa do baze podatkov zaprtih oseb in zaposlenih. Poleg tega računalnik in računalniške programe za videonadzor uporablja pri izvajanju nadzora nad elektronskim varovanjem zavoda. V času dela nosi vodja oddelka za varnost v zaporu predpisano uniformo, posebna oprema, ki je del uniforme, pa so zaščitna sredstva in strelno orožje.

Kakšni so izdelki in storitve?

Vodja paznikov je odgovoren za to, da delo v zaporu poteka v skladu z zakoni in predpisi, hkrati pa skrbi za to, da so delovne razmere zaposlenih urejene in varne.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic vodje paznikov?

Vodja oddelka za varnost v zaporu mora biti odgovoren in komunikativen, poleg tega pa mora biti sposoben sodelovanja in dober opazovalec. Pomembno je, da za svoje delo dobro pozna postopke organizacije dela.

Poklic - vodja oddelka za varnost v zaporu

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu vodje paznikov?

Ker je vodja paznikov obdan z zaporniki, ki znajo biti nevarni, mu pri delu grozi kar nekaj poklicnih nevarnosti. V primeru, da konfliktne situacije uidejo izpod nadzora (npr. če pride do pretepa med obsojenci, v katerem mora posredovati), je lahko ogroženo tudi njegovo življenje. Ker je njegovo delo nevarno, mora vodja paznikov posedovati dobre motorične spretnosti, izurjen pa mora biti v uporabi prisilnih sredstev, borilnih veščin in strelnega orožja.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic vodje paznikov?

Za opravljanje poklica vodje paznikov je zaželjena visokošolska ali višješolska izobrazba, ker pa je delo zahtevno in zelo specifično, pa se zahteva tudi vsaj 10 let delovnih izkušenj na tem področju.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje vodja paznikov za opravljanje svojega dela?

Poleg končane višje ali visokošolske izobrazbe mora imeti vodja oddelka za varnost v zaporu tudi delovne izkušnje na tem področju in dodatna znanja računalništva. Prav mu pride tudi znanje tujega jezika.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti?

Vodja paznikov mora biti v dobri fizični pripravljenosti in mora biti psihično zdrav. Pomembna so zdrava čutila (pri delu uporablja predvsem vid in sluh) in dobra fizična vzdržljivost. Za opravljanje svojega dela mora imeti vodja oddelka za varnost v zaporu dobro sposobnost koncentracije. Pomembna lastnost je tudi hiter odzivni čas na morebitne dražljaje iz okolja.

Kje se lahko zaposli?

Kakšna so delovna področja?

Ker je delo vodje paznikov zelo specifično in v veliki meri omejeno zgolj na področje izvajanja zakonsko določenih pooblastil, se lahko strokovnjak za varnost v zaporu zaposli le v zaporu.

Kakšne so razmere za delo?

Delo vodje oddelka za varnost v zaporu je nevarno, saj je zaposleni izpostavljen večji možnosti poškodb na delu. Ker je večino časa v stiku z zaporniki, je v nekaterih situacijah ogroženo tudi njegovo življenje. Delo vodje paznikov se večinoma opravlja v dopoldanskem času, seveda pa obstaja tudi možnost potrebe opravljanja nadzora v popoldanskem in nočnem času.

Kakšne so možnost zaposlovanja?

Vodja paznikov se lahko zaposli zgolj v zaporu.

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?

Smeri

Trenutno tukaj ni mogoče prikazati nobenih podatkov.

Sorodni poklici