Upravljavec vodočistilnih naprav - poklic

Upravljavec vodočistilnih naprav

Upravljavec vodočistilnih naprav nadzira vsa dela, ki so povezana z delovanjem čistilne naprave. Načrtuje delo in vodi procese vzdrževalne ekipe.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja upravljavec vodočistilnih naprav?

Upravljavec vodočistilnih naprav pripravi dolgoročni program nujnih vzdrževanj za področje, katerega pokriva čistilna naprava. Upravljavec poskrbi za pripravo projektnih in investicijskih dokumentov, nabavo potrebnega materiala. Pripravi naročilnice, naroča blago in storitve. Vodi oglede izvajalcev in posreduje ustrezne informacije o zahtevah javnih naročil. Nadzoruje izvajanje dela, priskrbi zaščitno opremo, razporeja delavce in delovne naloge. Opravljeno delo ves čas dokumentira, ocenjuje ter preverja porabo časa in pripravi oceno opravljenega dela ter skrbi za finance.

Upravljavec vodočistilnih naprav in delovni pripomočki:

Osnovni delovni pripomoček upravljavca vodočistilnih naprav je osebni računalnik, dodatna računalniška oprema in pravilno krmiljenje z računalniškimi kontrolami za namene uravnavanja procesov znotraj čistilne naprave (merilne naprave, kontrolne ročice in prebiranje računalniškega izrisa). Pogosta je tudi uporaba različnih transportnih sredstev in drobnega ročnega orodja. Upravljavec mora poznati delovanje različnih strokovnih elementov, s pomočjo katerih ugotovi, če delovanje procesov znotraj čistilne naprave pravilno poteka.

Kakšni so izdelki in storitve?

Storitev upravljavca vodočistilnih naprav je skrb za nemoteno obratovanje čistilne naprave. Njegove storitve vključujejo tudi načrt, izvedbo in vrednotenje kratkoročnih in dolgoročnih vzdrževalnih in investicijskih del na čistilnih napravah. Pregleduje rezultate laboratorijskih analiz in ukrepa glede na dobljene rezultate testiranj.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic?

Upravljavec vodočistilnih naprav je strokovnjak s področja tehnologije čiščenja, ima željo po nadgrajevanju strokovnega znanja in je široko razgledan. Upravljavec mora imeti sposobnost koordinacije, odgovornosti in komunikacije.

Poklic - upravljavec vodočistilnih naprav

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu?

Zaradi razmer pri delu je obvezna ustrezna zaščitna oprema, pogoste so alergije, slabosti, pljučne okvare in glavoboli. Te se pojavijo zaradi prisotnosti škodljivih snovi, mikroorganizmov v zraku, smrdljivih snovi, alergenov in plinov. Pomembno je izvajanje meritev s strani medicine dela. Pri opravljanju terenskega dela in z različnimi orodji je možnost padcev, zdrsov, ureznin in opeklin.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic upravljavca vodočistilnih naprav?

Predvidena izobrazba za poklic je uspešno končana visoka stopnja izobrazba s področja naravoslovja.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Upravljavec vodočistilnih naprav potrebuje najmanj visoko stopnjo formalne izobrazbe – najbolj primerno je področje naravoslovja. Obvezno je znanje angleškega jezika, koristna pa so tudi znanja s področja strojništva in gradbeništva. Potrebna je sposobnost skupinskega dela in komunikativnost.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti?

Zaželena je dobra fizična pripravljenost, saj delo poteka na višini, v globini in z dvigovanjem težkih bremen. Ker pri opravljanju poklica uporablja različna prevozna sredstva, je pomembno, da zna z njimi upravljati, prav tako mora imeti dober vid in znati ločevati barve. Zaposleni morajo opraviti zdravniški pregled vsaki dve leti.

Kje se lahko zaposli?

Kakšna so delovna področja?

Ker ima upravljavec vodočistilnih naprav naravoslovno, kemijsko, biokemijsko ali biološko izobrazbo, so tudi druga možna delovna področja povezana s temi strokovnimi profili. Potrebno je nekajletno nagrajevanje formalno pridobljenega znanja na področju tehnologije čiščenja, da vodenje procesov poteka suvereno.

Kakšne so razmere za delo?

Zaradi delovnih razmer je potrebna telesna vzdržljivost in dobra kondicijska pripravljenost. Delo je večinoma terensko (kanali, bazeni, zaprte posode v globinah, na višini, nad vodo, v okolici čistilnih naprav). Delo upravljavca vodočistilne naprave poteka v dveh izmenah, zaključek delovnega dne pa je odvisen od dežurstva, ki poteka ob vikendih in praznikih. Upravljavec vodočistilnih naprav mora biti na telefon dosegljiv 24 ur na dan. V delovnem okolju so plini, umazani vzorci, aerosoli in druge škodljive snovi, poleg tega pa je izpostavljen tudi vibracijam, hrupu, elektromagnetnemu valovanju in alergijskim snovem.

Kakšne so možnosti zaposlovanja upravljavca vodočistilnih naprav?

Ker bo čez čas obremenitev okolja vse večja, bo v prihodnosti tudi več možnosti zaposlovanja na področju vodenja vodočistilnih naprav.

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?