Upravljavec sežigalne peči za odpadke - poklic

Upravljavec sežigalne peči za odpadke

Upravljavec sežigalne peči za odpadke poskrbi za pravilen, kakovosten in nemoten potek sežiganja odpadkov v skladu z zakonskimi določili.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja upravljavec sežigalne peči za odpadke?

Sežigalnice odpadnih snovi so v Sloveniji v zasebni lasti. Ker pri nas sežigalnic ni veliko, odpadke pogosto izvažajo v tujino ali pa jih odlagajo na javnih odlagališčih. Vodja sežigalnice organizira potek dela. Pri tem zaposlene razporedi na tak način, da delo poteka čim bolj efektivno. Vodja vodi evidenco dela in nadzira tehnološke ter ekološke parametre, tehnik pa nadzira zažig.

Sežiganje odpadkov mora potekati v skladu z zakonodajnimi zahtevami, zato upravljavec skrbi tudi za analizo in merjenje izpušnih snovi. Vodja na podlagi izsledkov ureja način in časovnico zažiga odpadkov in nadzoruje delovanje sežigalnice. Enkrat na leto, ko sežigalnico ustavijo zaradi vzdrževalnih del, upravljavec sežigalne peči poskrbi, da nedelujoče ali dotrajane dele nadomestijo z novo opremo.

Poleg načrtovanja dnevnih dejavnosti, koordinira tudi izobraževanje delavcev o varstvu pri delu in o ekoloških aspektih ravnanja z odpadki. To običajno poteka v sodelovanju z ekologom in kadrovskim svetovalcem. Tudi upravljavec sam mora nenehno slediti novostim na področju alternativnih virov in spremljati zakonodajne spremembe ter sisteme standardov.

Upravljavec sežigalne peči za odpadke in delovni pripomočki:

Pri delu v pisarni uporablja osebni računalnik in računalnik sežigalnice. Delovanje sežigalnice lahko tako nadzoruje in vnaša potrebne popravke ter analizira tehnike sežiganja. Pri tem se naslanja tudi na različno tehnično dokumentacijo in navodila proizvajalcev opreme ter na zakonodajo in predpise.

Kakšni so izdelki in storitve?

Upravljavec sežigalne peči ali vodja sežiganja skrbi za nemoten in ustrezen potek sežiganja odpadkov. Zadolžen je za organizacijo procesa, nameščanje delavcev in za nadzor delovne opreme. Delovanje sežigalnice mora pod njegovim nadzorom potekati v skladu z vsemi zakoni in standardnimi zahtevami.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic upravljavca sežigalne peči za odpadke?

Posameznik, ki opravlja ta poklic, mora biti ekološko ozaveščen. Biti mora sposoben delati v skupini in prevzeti vodstvene ter organizacijske naloge. Zaželena je zmožnost prilagajanja in hitrega odločanja.

Poklic - upravljavec sežigalne peči za odpadke

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu?

Delo v sežigalnici poteka pod strogimi varnostnimi in ekološkimi določili. Možne poškodbe so večinoma povezane z delom izven pisarne, v prostorih sežiga. Tam lahko pride do opeklin ali zdrsov. Pri delu upravljavec uporablja ustrezno zaščitno opremo.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic upravljavca sežigalne peči za odpadke?

Zahteva se visoka izobrazba iz tehnične (strojništvo ali elektrotehnika) ali komunalne smeri. Poleg tega mora posameznik končati tudi izpit za upravljanje z energetskimi napravami.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Zahteva se znanje iz področja komunale in tehnike. Ker je v Slovenijo tovrstno področje omejeno, upravljavec velikokrat komunicira s tujimi partnerji, dobavitelji ali serviserji, zato je zaželeno poznavanje tujih jezikov.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti?

Večinoma upravljavec ali vodja sežigalne peči dela v pisarni, zato delo ni povezano s posebnimi zdravstvenimi zahtevami. Oviro lahko predstavljajo morebitne alergije ali težave s pljuči.

Kje se lahko zaposli?

Zaposli se lahko na različnih področjih v podjetjih, ki se ukvarjajo s sežiganjem odpadkov.

Kakšna so delovna področja?

Delovna področja so odvisna od posameznikove izobrazbe in interesov. Zaposlen je lahko kot vzdrževalec sežigalne peči, dela lahko tudi kot osrednji koordinator in organizator dela ali kot vodja nabave. Delo vključuje tudi področje ekologije in alternativnih virov. Pomemben aspekt dela je spoznavanje in sledenje zakonodajnim spremembam, povezanih z varovanjem okolja.

Kakšne so razmere za delo?

Dejanski sežig odpadkov izvaja tehnik, upravljavec tako večinoma zgolj dela v pisarni. Kontrola delovanja naprav in delovnega procesa poteka tudi v sežigalnici. Tam je izpostavljen temperaturnim spremembam, hrupu, prahu, umazaniji in močnim vonjavam. Delovne zadolžitve so delno vezane tudi na letni čas. Spomladi in jeseni namreč pripravljajo skladišča, pozimi pa izvajajo nujna vzdrževalna dela. Ker sežigalnica obratuje nenehno, je delovnik temu prilagojen. Možna so tudi dežurstva.

Kakšne so možnosti zaposlovanja upravljavca sežigalne peči za odpadke?

Zaposli se lahko kot vzdrževalec, koordinator dela ali vodja nabave v sežigalnici.

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?