Umetnostni kovač - poklic

Umetnostni kovač

Umetnostni kovač izdeluje izdelke, kot so okrasne ograje (stopnišča, vrtne ograje, balkonske ograje), lestenci, svečniki, okenske rešetke in mreže ter drogovi za ulično razsvetljavo. V Sloveniji se lahko kovač zaposli v UKO Kropa, ki je edino podjetje v Srednji Evropi, ki ohranja tradicijo ročnega kovanja.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja umetnostni kovač?

Umetnostni kovač je odgovoren za celotni proces načrtovanja in izdelave kovnega izdelka. Na začetku mora izdelati delavniško risbo in pripraviti stroje, naprave in orodje za kovanje ter kovaško peč. Potem kuje posamezne elemente, jih spaja v izdelke. Odgovoren je tudi za njihovo montažo. Kovač kovaške izdelke tudi popravlja in vzdržuje. Pri svojem delu pogosto sodeluje z arhitekti, projektanti, restavratorji in drugimi zunanjimi sodelavci, s katerimi skupaj svetujejo stranki.

Umetnostni kovač in delovni pripomočki:

Umetnostni kovač pri svojem delu uporablja standardne kovaške pripomočke in materiale. Med pomembnejše prištevamo merila in merilne pripomočke, stružnice, brusila, in stroje za obdelovanje kovine. Umetnostni kovač pri svojem delu uporablja in oblikuje različna jekla in kovine, elemente za spajnje, barve in lake.

Kakšni so izdelki in storitve?

Umetnostni kovači izdeluje izdelke, kot so okrasne ograje (stopnišča, vrtne ograje, balkonske ograje), lestenci, svečniki, okenske rešetke in mreže ter drogovi za ulično razsvetljavo. Poleg izdelovanja se ukvarja tudi s popravljanjem in vzdrževanjem kovaških izdelkov.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic umetnostnega kovača?

Umetnostni kovač mora biti pri opravljanju svojega poklica potrpežljiv, precizen in vztrajen. Ker je umetnostno kovaštvo svojstvena umetnostna disciplina, mora imeti poleg zanimanja za oblikovanje tudi izrazit čut za estetiko in spoštovanje do tradicije.

Poklic - umetnostni kovač

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu umetnostnega kovača?

Kot pri vseh poklicih, kjer se rokuje s stroji in orodjem, obstaja pri opravljanju poklica umetnostnega kovača nevarnost poškodb, opeklin in udarnin. Morebitnim poškodbam se lahko kovač izogne z upoštevanjem in izvajanjem predpisov o varnem delu. Umetnostni kovač mora pri delu uporabljati tudi osebno varovalno opremo.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic umetnostnega kovača?

Umetnostni kovač mora biti izobražen na svojem področju – izobraževalni program traja tri leta. Poleg znanja, ki ga kovač pridobi v šoli, se mora obvezno praktično izobraževati tudi pri mojstru umetnostnega kovanja.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Umetnostni kovač potrebuje za opravljanje svojega dela zelo širok nabor spretnosti. Spoznati se mora na stroje, naprave in instrumente za kovaško delo. Poleg tega potrebuje tudi osnovno znanja elektrotehnike in elektronike. Pomemben del kovaških spretnosti so postopki in tehnike obdelave kovin, predvsem tehnike varjenja. Znanje, ki ga umetnostni kovač pridobi med svojo izobrazbo, izpopolni in dalje razvija med praktičnim izobraževanjem pri mojstru. Tam se nauči samostojnega strokovnega dela, nauči se brati tehnične načrte in skice. Poleg tega pa mora biti umetnostni kovač tudi sposoben izdelovanja in popravljanja kovaškega orodja ter restavriranja starih kovinskih izdelkov.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti?

Umetnostni kovač mora imeti za opravljanje svojega dela dobre psihofizične zmogljivosti. Posebej pomemben je dober vid in ročne spretnosti, saj mora biti kovani izdelek zelo natančno narejen po načrtu ali predlogi.

Kje se lahko zaposli?

Kakšna so delovna področja?

Kovanje je zelo stara disciplina in najstarejši postopek preoblikovanja kovin. V preteklosti so področja umetnostnega kovaštva vključevala predvsem oblikovanje nakita, pripomočkov in orožja. Danes se zanimanje za umetnostno kovaštvo spet oživlja, mladi oblikovalci kovači pa se ukvarjajo predvsem z izdelovanjem umetelnih ograj in lestencev. Slovenska UKO Kropa je bila v preteklosti znana po proizvodnji žebljev, ki so jih izvažali v druge evropske države in v Afriko.

Kakšne so razmere za delo?

Razmere za delo so v kovaški delavnici podobne razmeram v drugih delavnicah, kjer se izvajajo strojne in mehanske dejavnosti. Delavec rokuje z ročnimi orodji, stroji in napravami, ki se uporabljajo za modeliranje kovanega izdelka. V delavnici je veliko hrupa in močan vonj po laku.

Kakšne so možnosti zaposlovanja?

V Sloveniji se lahko kovač zaposli v UKO Kropa, ki je edino podjetje v Srednji Evropi, ki ohranja tradicijo ročnega kovanja. UKO Kropa ima več kot 500-letno tradicijo, tam pa kujejo balkonske, vrtne in stopniščne ograje, okenske mreže in lestence.

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?