Umetniški oblikovalec stekla - poklic

Umetniški oblikovalec stekla

Umetniški oblikovalec stekla oblikuje trpežne in estetsko dodelane steklene izdelke, steklo za arhitekturo in barvano steklo.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja umetniški oblikovalec stekla?

Umetniški oblikovalec stekla oblikuje in včasih tudi izdeluje steklene izdelke. Pri oblikovanju je pozoren na izbiro materialov, predvidi postopek izdelave ter pripravi finančni načrt. Če izdelek oblikuje po naročilu, se mora prilagoditi zahtevam stranke. Pri načrtovanju oblike steklenega izdelka uporablja računalnik in drugo računalniško opremo ali pa skico nariše na papir. Če izdelke izdela sam, si pomaga z različnimi ročnimi tehnikami ali pa s sodobnimi napravami. Stekleni predmeti nastanejo s pomočjo metod pihanja, ukrivljanja, jedkanja, peskanja in okraševanja. Če oblikuje izdelke za množično uporabo, je pozoren na njihovo uporabnost in dostopnost.

Umetniški oblikovalec stekla in delovni pripomočki:

Pri delu uporablja oblikovalske pripomočke in pripomočke za izdelavo steklenih izdelkov.

Kakšni so izdelki in storitve?

Oblikuje in včasih tudi izdela dekorativne ali uporabne steklene izdelke visoke kakovosti.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic umetniškega oblikovalca stekla?

Opravljanje poklica zahteva kreativnega človeka, z dobrim znanjem s področja steklarstva ter umetnosti. Posameznik mora pri delu znati upoštevati navodila naročnika in svojo vizijo prilagoditi tako, da bo izdelek vizualno dodelan, uporaben in finančno dostopen. Imeti mora dobro razvite ročne spretnosti in čut za estetiko.

Poklic - umetniški oblikovalec stekla

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu?

Proces oblikovanja ne prinaša večjih nevarnosti. Lahko pa pride do telesnih poškodb pri sami izdelavi v steklarski delavnici. Pri delu mora umetniški oblikovalec stekla upoštevati priporočila za varnost pri delu.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic umetniškega oblikovalca stekla?

Za opravljanje poklica se zahteva končana srednješolska izobrazba iz steklarstva ali oblikovanja stekla.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje umetniški oblikovalec stekla za opravljanje svojega dela?

Biti mora ustvarjalen in spreten v umetniškem izražanju. Znati mora delati z različnimi materiali in steklarskimi metodami. Prepoznavati in uporabljati mora znati barve ter oblike. Obvladati mora risarske osnove. Če je samozaposlen, je zaželeno osnovno znanje iz računovodstva.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti?

Za opravljanje poklica se predvideva dobra psihofizična pripravljenost.

Kje se lahko zaposli umetniški oblikovalec stekla?

Zaposli se lahko v večjih ali manjših podjetjih, ki se ukvarjajo z oblikovanjem in izdelavo steklarskih izdelkov. Delo lahko opravlja tudi kot samostojni podjetnik.

Kakšna so delovna področja?

Delovno področje umetniškega oblikovalca stekla je oblikovanje in proizvodnja uporabnih ali okrasnih steklenih izdelkov za množično ali butično uporabo.

Kakšne so razmere za delo?

Delo večinoma poteka sede, v zaprtih prostorih pisarn, ateljejev ali studiev. Če je oblikovalec zaposlen v podjetju, dela v kolektivu, kot samostojni podjetnik dela sam.

Pri samostojnem izvajanju steklarkih dejavnosti je poleg oblikovanja zadolžen še za promocijo in prodajo.

Kakšne so možnosti zaposlovanja?

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?