Tajnik režije - poklic

Tajnik režije

Tajnik režije v televizijski produkciji skrbi za splošen proces priprave oddaje. Odgovoren je za pripravo končnega besedila in za pripravo ustreznih dokumentov za snemanje televizijskih prispevkov. Pogosto je odgovoren tudi za komunikacijo med režijo in snemalno ekipo.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja tajnik režije?

Tajnik režije je odgovoren za pripravo končnega besedila in za pripravo ustreznih dokumentov za snemanje televizijskih prispevkov. Poleg tega med snemanjem vodi skripto in je odgovoren za komunikacijo med režijo in snemalno ekipo. Nadzira celoten potek snemanja – od postavitve scene in rekvizitov, do sinhronizacije posameznih sekvenc posnetkov.

Delovni pripomočki:

Glavni pripomoček tajnika režije je osebni računalnik. Pri delu uporablja tudi druge pripomočke, ki se uporabljajo v televizijski produkciji in pripravi oddaj.

Kakšni so izdelki in storitve tajnika režije?

Tajnik režije je del ekipe, ki je odgovorna za pripravo televizijskih prispevkov, zato lahko kot njegov izdelek navedemo vse zvrsti oddaj na televiziji. Vseeno pa je glavna storitev in odgovornost tajnika režije to, da delo poteka gladko in da so morebitne nepredvidene težave med snemanje kar najhitreje razrešene.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic tajnika režije?

Tajnik režije mora biti natančen in iznajdljiv. Pomembna lastnost pri tem poklicu je sposobnost reševanja nepredvidenih situacij, ko pride do morebitnih zapletov. Tajnika režije zanima produkcija televizijskih prispevkov in drugih avdiovizualnih del.

Poklic - tajnik režije

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu tajnika režije?

Tajnik režije velik del svojega časa preživi pred računalniškim ekranom, kar lahko vpliva na slabšanje vida. Da bi se zaščitil pred morebitnim poslabšanjem vida, je priporočljiva uporaba zaščitnih filtrov za ekran in pogosti kratki odmori.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic tajnika režije?

Tajnik režije potrebuje za opravljanje svojega poklica srednjo strokovno ali splošno izobrazbo. Ker zadostuje srednješolska izobrazba, lahko ima končan srednješolski program ekonomskega tehnika ali pa tudi splošno gimnazijsko maturo.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Tajnik režije mora biti sposoben skupinskega dela. Znati mora upoštevati ter dajati navodila. Zahteva se tudi sposobnost dela z osebnim računalnikom in poznavanje naprav v studiu.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti tajnika režije?

Ker je delo tajnika režije zelo razgibano in občasno fizično naporno, so za opravljanje tega dela potrebne dobre psihofizične zmogljivosti. Pomembna lastnost, ki je pri takšnem delu ne gre zanemariti, je sposobnost jasnega in razločnega govora, saj mora tajnik režije pri delu sodelovati tako s snemalno kot tudi z režijsko ekipo.

Kje se lahko zaposli?

Kakšna so delovna področja tajnika režije?

Tajnik režije dela v televizijski produkciji, svoje naloge pa opravlja po režiserjevih navodilih. Ker deluje kot neke vrste organizator projekta, sodeluje v vseh korakih delovnega procesa; vse od dogovorov o izvedbi projekta, preko sestankov, pa do vodenja in izpolnjevanja delovne dokumentacije projekta.

Kakšne so razmere za delo?

Tajnik režije svoje delo opravlja v studiu in na terenu. Ker je njegovo delo odvisno od teme posameznih televizijskih oddaj ali prispevkov, je delo pogosto nepredvidljivo. Pri delu na terenu so delovne razmere večkrat neugodne, predvsem zaradi morebitnih neugodnih vremenskih razmer. Nima ustaljenega delovnika, saj je ta odvisen od časovnice projekta.

Kakšne so možnosti zaposlovanja?

Tajnik režije se lahko zaposli v televizijski hiši ali v televizijskem studiu.

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?