Svetovalec za podeželje - poklic

Svetovalec za podeželje

Svetovalec za podeželje kmetovalcem pomaga pri izobraževanju, reševanju težav in nadgradnji ter razvoju dejavnosti, ki jih izvajajo na svojih kmetijah.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja svetovalec za podeželje?

Svetovalec za podeželje nudi strokovno pomoč in svetovanje kmetovalcem. Obvešča jih o novostih iz relevantnega področja in jim pomaga pri reševanju težav. Kmetovalcem daje nasvete o živinoreji, poljedelstvu, tehničnih in mehanskih aspektih dela in o možnih infrastrukturnih rešitvah ter izboljšavah. Z njegovo pomočjo lahko kmetovalci izboljšajo pridelek in prirejo ter tako posledično povečajo dobiček in kvaliteto pridelane hrane. Deluje kot povezovalni člen med kmetovalci in državnimi organi iz kmetijstva, saj prenaša znanje in informacije. Spremlja projekte in razpise ter jih predstavi potencialnim izvajalcem. Izvaja tudi seminarje in tečaje, s katerimi informira kmetovalce. 

Delovni pripomočki:

Pri delu uporablja računalnik in računalniške programe, s pomočjo katerih spremlja novosti, se izobražuje, vodi dokumentacijo in dela evidence. Znanje nadgrajuje tudi s pomočjo strokovne literature in priročnikov. Komunikacija s kmetovalci velikokrat poteka na terenu, zato mora imeti prevozno sredstvo. 

Kakšni so izdelki in storitve svetovalca za podeželje?

Svetovalec za podeželje nudi strokovne nasvete za preureditev kmetije z namenom povečevanja kvalitete pridelkov in prireje ter povečanja dobička v skladu s kmetijsko politiko in razvojno strategijo.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic svetovalca za podeželje?

Oseba, ki opravlja ta poklic, mora biti komunikativna, odgovorna, poštena in samoiniciativna. Znati mora delati z ljudmi in imeti ustrezno kmetijsko znanje. Poznati mora tudi način življenja na podeželju.

Poklic - svetovalec za podeželje

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu svetovalca za podeželje?

Pri delu je izpostavljen stresnim situacijam. Njegove zadolžitve so večinoma povezane s terenskim delom, zato obstaja nevarnost udeleženosti v prometni nesreči. Obiski kmetij predstavljajo nevarnost različnih poškodb ali živalskih ugrizov.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic svetovalca za podeželje?

Za opravljanje poklica se zahteva višja ali visokošolska izobrazba iz biotehničnih ved (živilstvo, agronomija, veterina itd.). Velik del dela poteka na terenu, zato se zahteva tudi vozniški izpit B kategorije. 

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje svetovalec za podeželje za opravljanje svojega dela?

Poleg kmetijskega in biotehniškega znanja mora imeti tudi računalniško znanje. Poznati mora zakonodajo, razpisne pogoje in novosti iz kmetijskega področja. Imeti mora čut za sočloveka in poznati socialno ozadje življenja ne kmetiji. Biti mora dober poslušalec in dober govorec. Informacije in strokovne podatke mora znati predati jasno in razumljivo.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti svetovalca za podeželje?

Svetovalec za podeželje mora biti umirjen, svoje delo mora opravljati strokovno. Biti mora splošno razgledan, komunikativen in prilagodljiv ter pripravljen na razgiban delovnik. 

Kje se lahko zaposli svetovalec za podeželje?

Zaposli se lahko v zasebnem ali javnem sektorju, v ustanovah in podjetjih, ki se ukvarjajo s svetovanjem kmetovalcem. 

Kakšna so delovna področja svetovalca za podeželje?

Dela na področju kmetijskega svetovanja, pospeševanja in prilagajanja kmetijstva ter na področju kmetijske politike ter razvoja. Delo poteka na lokalni, regionalni in državni ravni.

Kakšne so razmere za delo svetovalca za podeželje?

Opravljanje poklica prinaša raznolik delovnik, z delom v pisarni in na terenu. Pisarniško delo je povezano s spremljanjem razpisov in novosti, pripravi in vodenju dokumentacije. Na terenu obiskuje kmetovalce in spremlja razvoj njihovih kmetij. Svetovalec za podeželje je v nenehnem komunikacijskem stiku s kmetovalci, da jim lahko nudi strokovno pomoč, ko to potrebujejo.

Kakšne so možnosti zaposlovanja svetovalca za podeželje?

Zaposli se lahko v zasebnem ali javnem sektorju, na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije.

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?