Srednješolski učitelj za filozofijo - poklic

Srednješolski učitelj za filozofijo

Srednješolski učitelj za filozofijo dijake usmerja v samostojno in kritično razmišljanje ter jim predstavlja osnovne filozofske probleme in tematike.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja srednješolski učitelj za filozofijo?

Delovne zadolžitve srednješolskega učitelja za filozofijo vključujejo usmerjanje dijakov in predstavljanje temeljnih filozofskih problemov, spodbujanje dijakov k razmišljanju o družbenih, kulturnih in drugih vprašanjih, spremljanje dela dijakov ter pripravljanje in izvajanje ustnega ter pisnega preverjanja znanja. Pri delu sodeluje z drugimi učitelji, razredniki, ravnateljem in starši. Delovne naloge vključujejo tudi pripravljanje letnega učnega načrta in dnevnega učnega načrta ter dodatno in sprotno osebno izpopolnjevanje.

Delovni pripomočki:

Pri delu uporablja predvsem učbenike, delovne zvezke, učne liste in strokovno literaturo. Pomaga si lahko tudi z računalnikom, projektorjem, tablo in drugimi učnimi pripomočki.

Kakšni so izdelki in storitve srednješolskega učitelja za filozofijo?

Srednješolski učitelj za filozofijo dijake spodbuja pri odkrivanju različnih načinov kritičnega in ustvarjalnega mišljenja. Predstavi jim temeljne filozofske probleme ter jim pomaga pri širjenju obzorij in pridobivanju splošne razgledanosti.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic srednješolskega učitelja za filozofijo?

Posameznik, ki opravlja poklic srednješolskega učitelja za filozofijo, mora imeti veselje do dela z mladimi, biti mora potrpežljiv, strpen, preudaren in dobro organiziran. Imeti mora dobre retorične in komunikacijske spretnosti, znati se mora hitro odločati in dobro reagirati v danih situacijah. Biti mora dober govorec, hkrati pa mora znati spodbujati dialog, strpnost in argumentirano izražanje.

Poklic - srednješolski učitelj za filozofijo

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu?

Potencialne poklicne nevarnosti pri opravljanju dela so lahko povezane s stresom, ki ga prinaša delo v skupini in delo z mladimi.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic srednješolskega učitelja za filozofijo?

Za opravljanje poklica se zahteva univerzitetna izobrazba s področja filozofije. Srednješolski učitelj mora prav tako imeti ustrezno pedagoško kvalifikacijo.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje srednješolski učitelj za filozofijo za opravljanje svojega dela?

Delo zahteva poglobljeno znanje filozofije in pedagogike. Učitelj mora prav tako biti zmožen delati s skupino mladih, jih voditi in usmerjati. Znati mora kakovostno izpeljati učno uro in ustrezno preverjati znanje dijakov.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti?

Za delo se predvidevajo dobre psihofizične sposobnosti. Ker je posameznik, ki opravlja ta poklic izpostavljen morebitnim stresnim situacijam, je zaželeno predvsem dobro psihično stanje.

Kje se lahko zaposli srednješolski učitelj za filozofijo?

Zaposli se lahko v javnih in zasebnih srednjih šolah, kjer poučuje predmet filozofije.

Kakšna so delovna področja?

Delovna področja vključujejo filozofijo, vzgojo, izobraževanje, pedagogiko in didaktiko.

Kakšne so razmere za delo?

Delo poteka v urejenih delovnih razmerah – v učilnicah in pisarnah. Nekatere delovne naloge učitelj opravi doma. Delovnik je povezan s šolskim urnikom.

Kakšne so možnosti zaposlovanja?

Razpisana delovna mesta so povezana z javnimi razpisi srednjih šol.

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?

Filozofska fakulteta – Oddelek za filozofijo

Smeri

Sorodni poklici