Socialni delavec - poklic

Socialni delavec

Socialni delavec je oseba, ki dela z ljudmi, ki se v vsakdanjem življenju soočajo z najrazličnejšimi socialnimi problemi, težavami in stiskami. Pri tem jim poskuša pomagati poiskati rešitev. 

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja socialni delavec?

Delo socialnega delavca poteka na področju socialnega varstva, šolstva, zdravstva, pravosodja ali gospodarstva. Delo delimo glede na starostno skupino ljudi, s katerimi se ukvarja, glede na vrsto socialne problematike, glede na uporabo metod in tehnik pri delu, glede na vrsto izvajane storitve, glede na vrsto socialno-varstvene organizacije in glede na sistemsko področje.

Delovni pripomočki:

Delovni pripomočki so različni zakoni: Zakon o socialnem varstvu, Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, Zakon o upravnem postopku, Zakon o delovnih razmerjih ter Zakon o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti. Socialni delavec uporablja tudi kodeks socialnega dela in kodeks etičnih načel socialnega varstva. 

Kakšni so izdelki in storitve?

Socialni delavec izvaja preventivne storitve, storitve prve socialne pomoči, osebne pomoči, pomoči družini na domu in za dom, storitve institucionalnega varstva ter vodenja in varstva ter zaposlitve pod posebnimi pogoji.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic socialnega delavca?

Pomembno je, da ima oseba sposobnost empatije in da ima dobro razvite komunikacijske sposobnosti.

Poklic - socialni delavec

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu socialnega delavca?

Delavec je izpostavljen stresnim situacijam, čustvenim obremenitvam in poklicni pregorelosti. 

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic socialnega delavca?

Potrebna je zaključena univerzitetna izobrazba na Fakulteti za socialno delo v Ljubljani, opravljeno pripravništvo in strokovni izpit za področje socialnega varstva.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje socialni delavec za opravljanje svojega dela?

Socialni delavec mora imeti pozitiven odnos do ljudi, čustveno stabilnost, sposobnost vživljanja v stiske drugih, sposobnost timskega dela, razvito željo po raziskovanju, inovativnost pri iskanja rešitev, občutek za realnost ter sposobnost hitrega prilagajanja na spremenjene razmere in novo nastale situacije. Seznanjeni morajo biti z osnovami psihologije, pedagogike, sociologije in prava ter poznati urejenost šolstva, zdravstva, pravosodja, zaposlovanja in gospodarstva.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti socialnega delavca?

Potrebno je stabilno psihično počutje.

Kje se lahko zaposli socialni delavec?

Socialni delavec se lahko zaposli v šolstvu, zdravstvu, v okviru psihiatričnega oddelka ali pa dela v svetovalni službi.

Kakšna so delovna področja socialnega delavca?

Dela lahko v centru za socialno delo, domu za ostarele, v posebnih socialnovarstvenih zavodih za odrasle, socialnovarstvenih zavodih za usposabljanje otrok, varstveno delovnih centrih, materinskih domovih, društvih, stanovanjskih skupinah, invalidskih organizacijah, zasebnih zavodih in drugih organiziranih oblikah socialno varstvenih dejavnosti.

Kakšne so razmere za delo?

Delo poteka v manjši pisarni in večinoma sede.

Kakšne so možnosti zaposlovanja?

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?

Fakulteta za socialno delo