Ribogojec
Ribogojec se ukvarja z gojenjem sladkovodnih ali morskih rib. Ribe, ki jih goji, se uporabljajo za prehrano ali pa za športni ribolov. V Sloveniji je najbolj razširjeno gojenje postrvi.
Vse o poklicu
Vse o poklicu
Kakšna dela običajno opravlja ribogojec?
Ribogojec goji mlade ribe in skrbi za njihovo zdravje, odraščanje in primerno okolje. Ribe lahko goji iz iker, ki jih lahko ribogojec pridobi sam, lahko pa jih tudi naroči. Dela z različnimi življenjskimi okolji rib – ko so mlade, so ribe, dokler se ne razvijejo, nameščene v ločenih akvarijih, potem pa jih preselijo v reke, jezera ali ribnike. Ribogojec je odgovoren za vse aspekte gojenja rib – mora jih hraniti (to lahko dela ročno ali avtomatsko), prav tako pa mora vzdrževati primerne pogoje za varnost in zdravje rib. Dela, ki jih s tem namenom redno opravlja, so: pregledovanje količine kisika v vodi, vzdrževanje pravilne temperature vode, čiščenje vodnih bazenov in sprotno menjavanje vode. Včasih pod delovne naloge ribogojca spadajo tudi preprosta vzdrževalna dela.
Delovni pripomočki:
Ribogojec uporablja različne pripomočke in opremo za nego ribjega zaroda in gojenje rib. Med njegovo opremo spadajo akvariji različnih vrst in velikosti, krmilo za ribe in oprema za čiščenje in vzdrževanje življenjskega okolja rib.
Kakšni so izdelki in storitve?
Izdelek ribogojca so ribe, ki jih goji in prodaja – te se lahko uporabljajo v prehrambene namene ali za športni ribolov.
Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic ribogojca?
Ribogojci so ekološko osveščene osebe, ki se zavzemajo za ohranjanje čistih voda, saj je njihovo delo odvisno od njih. Poleg ljubezni in spoštovanja do narave mora ribogojec biti tudi radoveden in se zanimati za novosti na področju gojenja vodnih živali in rib.
Potrebna izobrazba,
znanja in veščine
Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu ribogojca?
Ribogojec pri opravljanju svojega dela ni izpostavljen posebnim nevarnostim, vseeno pa mora pri delu uporabljati predpisano zaščitno opremo.
Kakšna je predvidena izobrazba za poklic ribogojca?
Specifične izobrazbe za poklic ribogojca ni. Osebe, ki opravljajo ta poklic, imajo pogosto zaključeno srednješolsko poklicno izobraževanje ali pa srednjo strokovno šolo tehnične ali naravoslovne smeri. Ker ribogojci pogosto delajo z večjimi vodnimi površinami in se ukvarjajo tudi s prevozom rib, imajo večinoma izpit za vožnjo vozil in plovil.
Kakšna znanja in spretnosti potrebuje ribogojec za opravljanje svojega dela?
Ribogojec mora biti za opravljanje svojega dela spreten pri praktičnih opravilih. Sposoben mora biti načrtovanja in organiziranja svojega dela, saj delo zelo pogosto opravlja sam in brez nadzora nadrejenih. Zaželen je opravljen vozniški izpit.
Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti ribogojca?
Delo ribogojca je včasih fizično zahtevno, zato mora biti oseba v tej stroki v dobri fizični kondiciji in fizično vzdržljiva. Ribogojec ponavadi dela na prostem neodvisno od vremena, zato je izpostavljen najrazličnejšim vremenskim pogojem. Ribogojec mora imeti zato dobro imunsko odpornost.
Kje se lahko ribogojec zaposli?
Kakšna so delovna področja ribogojca?
Ribogojec dela v ribogojnici, kjer goji ribe za prehrambene potrebe. Poleg gojenja rib za prehrano in negovanja ribjega zaroda se lahko ukvarja tudi s pridelavo ribje hrane ali pa s pakiranjem rib in ribjih izdelkov.
Kakšne so razmere za delo?
Delovnik ribogojca je dolg in običajno celodnevni, saj so ribe živa bitja in jih je zato potrebno neprestano nadzorovati. Zaradi narave svojega dela so ribogojci pogosto nastanjeni v mirnih odmaknjenih krajih v bližini sladkovodnih vodnih površin ali morja.
Kakšne so možnosti zaposlovanja?
Ribogojci se lahko zaposlijo v ribogojnicah. Pogosto so samostojni podjetniki in vodijo lastne ribogojnice.
S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?
Smeri
Trenutno tukaj ni mogoče prikazati nobenih podatkov.