Restavrator - poklic

Restavrator

Restavrator je oseba, ki se ukvarja s konserviranjem in restavriranjem predmetov likovne in kulturne dediščine.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja restavrator?

Delo restavratorja predstavlja načrtovanje, organiziranje in izvajanje restavratorske dejavnosti pri predmetih likovne dediščine. Skrbi za pravilno hrambo, nego in vzdrževanje, o predmetu zbere splošne podatke, analizira stanje predmeta ter izdela poročilo o opravljenem posegu na predmetu.

Delovni pripomočki:

Osnovni delovni pripomočki restavratorja so posebne delovne mize in naprave za specialne postopke, ročno orodje s posebnim pogonom na elektriko ali komprimirani zrak, skalpeli, dleta, čopiči, specialna orodja za pozlato in naprave, kot so mikroskopi in računalniki in različni materiali.

Kakšni so izdelki in storitve?

Restavrator opravlja posege na predmetih, jih ščiti, obnavlja in restavrira.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic restavratorja?

Pomembna je natančnost, psihična stabilnost, odgovornost, vztrajnost, ustvarjalnost in splošna razgledanost.

Poklic - restavrator

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu restavratorja?

Restavrator je pogosto izpostavljen nevarnostim, ki jih povzroča delo v nečistem ozračju, kjer so prisotni hlapi, prah in mikrobi.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic restavratorja?

Za opravljanje poklica se zahteva zaključena univerzitetna izobrazba na oddelku za restavratorstvo na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje restavrator za opravljanje svojega dela?

Študij lahko nadgradi z dveletnim podiplomskim študijem. Med študijem pridobi znanja na področjih varstva kulturne dediščine, konservatorsko-restavratorske metodologije, zgodovine umetnosti, tehnologije materialov, fotografije v restavratorstvu, empiričnih aspektov ter kemijskih in fizikalnih metod v restavratorstvu, muzeologije, kopistike in angleškega jezika.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti restavratorja?

Potrebna je dobra psihofizična zmogljivost.

Kje se lahko zaposli restavrator?

Restavrator se lahko zaposli na Zavodu za varstvo naravne in kulturne dediščine, v muzeju in galeriji, v konservatorsko-restavratorski ustanovi ali pa pridobi status samostojnega ustvarjalca v kulturi.

Kakšna so delovna področja restavratorja?

Delovno področje zajema delo s predmeti likovne dediščine.

Kakšne so razmere za delo?

Restavrator svoje delo opravlja v različnih položajih (sede, stoje, kleče in leže). Delo opravlja na tleh ali na višini, na prepihu, v vlažnih in hladnih prostorih, redkeje pa v vročini ali mrazu in hrupu. Pri delu lahko uporablja različna topila, redčila in druga hlapljiva sredstva, ki lahko vplivajo na splošno počutje in na zdravje. 

Kakšne so možnosti zaposlovanja?

Akademski restavrator dela na Zavodu za varstvo naravne in kulturne dediščine, v muzeju in v galeriji. Akademski restavrator za predmete likovne dediščine pa ne more delati s predmeti arhivsko-knjižnega in muzejskega gradiva, saj se omeji le na nekatere predmete iz likovne dediščine.

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?

Akademija za likovno umetnost in oblikovanje