Predavatelj višje strokovne šole - poklic

Predavatelj višje strokovne šole

Predavatelj višje strokovne šole v izobraževalni ustanovi izvaja predmetnik, laboratorijske vaje in druga pedagoška dela.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja predavatelj višje strokovne šole?

Predavatelj višje strokovne šole predaja svojo akademsko pridobljeno znanje. Področje njegovega zanimanja izhaja iz pedagoške smeri. Opravlja mentorstva in druge oblike pedagoškega dela.

Učni program zasnuje na podlagi učnega načrta, ki je za učitelje obvezujoč. Pouk pripravi na vsebinski in didaktični ravni. Informacije mora predati tako, da so razumljive in zanimive. Delo učitelja poteka v skladu s šolskim koledarjem. Avgusta začne s pripravo letnega načrta, ki ga nato začne izvajati z začetkom predavanj. Poleg poučevanja v razredih, je zadolžen še za druge dejavnosti, ki potekajo v sklopu šole.

Velik del delovnih obveznosti opravi doma. Ob koncu dneva pregleda opravljeno delo in se pripravi na učne ure naslednjega dne. V ocenjevalnem obdobju ocenjuje teste znanja. Pri ocenjevanju vseskozi ohranja visoko raven objektivnosti.

Delovni pripomočki:

Osrednji delovni pripomočki so knjige, leksikoni, učbeniki in delovni zvezki. Učne ure potekajo v skladu z učnim načrtom, katalogom znanja in šolskim pravilnikom.

Kakšni so izdelki in storitve predavatelja višje strokovne šole?

Predavatelj predaja znanje učencem/študentom. Uči jih kritičnega razmišljanja in predava snov, ki je v skladu z učnim načrtom.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic predavatelja višje strokovne šole?

Dober predavatelj je potrpežljiv, prilagodljiv in empatičen. Zna delati z ljudmi in je dober v komunikaciji ter poslušanju. Ima močne retorične sposobnosti in je dober govorec. Ima strast do poučevanja. Imeti mora tudi dobre komunikacijske spretnosti. Biti mora strpen, zmožen argumentiranih razlag in sprejemanja različnih mnenj.

Poklic - predavatelj višje strokovne šole

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu predavatelja višje strokovne šole?

Predavatelj višje strokovne šole je lahko večkrat izpostavljen stresnim situacijam v predavalnici.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic predavatelja višje strokovne šole?

Predavatelj mora imeti zaključeno univerzitetno izobrazbo iz smeri, katero poučuje ter pedagoško usmeritev, kjer pridobi ustrezna andragoška in didaktična znanja.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Imeti mora poglobljeno znanje svojega področja in pedagogike. Biti mora komunikativen in spreten z besedami.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti predavatelja višje strokovne šole?

Predavatelj mora biti v dobrem psihofizičnem stanju, saj je lahko večkrat izpostavljen stresnim situacijam v predavalnici. Biti mora odločen in zmožen koncentriranega dela.

Kje se lahko zaposli predavatelj višje strokovne šole?

Predavatelj višje strokovne šole se lahko zaposli na višji strokovni šoli.

Kakšna so delovna področja predavatelja višje strokovne šole?

Delovna področja obsegajo vsa področja, o katerih predavatelj predava. Njegovo področje dela obsega tudi povezovanje teoretičnih znanj s praktičnimi znanji.

Kakšne so razmere za delo?

Delo poteka v predavalnici in pa v prostorih, ki so namenjeni praktičnemu delu. Predavanje se navadno odvija v dopoldanskem času, izjemoma tudi popoldan. Predavatelj dela v večjih skupinah in deluje znotraj svojega širšega kolektiva.

Kakšne so možnosti zaposlovanja predavatelja višje strokovne šole?

Te so odvisne od javnih razpisov, ki izhajajo iz potreb posamezne šole.

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?

Predavatelj mora imeti zaključeno univerzitetno izobrazbo iz smeri, katero poučuje ter pedagoško usmeritev, kjer pridobi ustrezna andragoška in didaktična znanja.