Pismonoša - poklic

Pismonoša

Pismonoša je uslužbenec poštne službe, ki sprejema, razvršča in dostavlja pisma, pakete, telegrame in druge poštne pošiljke.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja pismonoša?

Poklic pismonoše je raznolik in razgiban. Na začetku dneva prevzame poštne pošiljke, jih razvrsti in vpiše v dostavne evidence. Pošiljke raznaša v območju, ki mu je dodeljeno. Pri tem uporablja kolo, moped, avtomobil ali pa delo opravlja peš. Večji del delovnega dne preživi na terenu, kjer dostavlja pošiljke različnih vrst, izplačuje nakaznice, prazni poštne nabiralnike in opravlja druge poštne storitve. Po vrnitvi iz terena v poštnem centru preda nevročene pošiljke, opravi obračun in uredi morebitno drugo dokumentacijo.

Delovni pripomočki:

Na terenu se premika s pomočjo prevoznih sredstev (kolo, moped, avtomobil). Pošto prenaša v poštni torbi ali vozičku. Pri sebi ima denarnico, v kateri hrani denar in elektronsko napravo, v katero vpisuje podatke. Oddane in prejete pošiljke ali denarne nakaznice vpisuje v ustrezne listine. V delovnem času je oblečen v poštno uniformo.

Kakšni so izdelki in storitve pismonoše?

Pismonoša dostavlja in sprejema poštne pošiljke, pakete, telegrame, časopise, položnice, reklamne materiale in denarne nakaznice.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic pismonoše?

Posameznik, ki opravlja poklic pismonoše, mora biti organiziran, prilagodljiv in vesten. Ker upravlja tudi z denarjem, je pomembno, da je pošten. Zavedati se mora odgovornosti svojega dela in skrbeti za tajnost pošiljk, ki jih sprejema in dostavlja.

Poklic - pismonoša

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu pismonoše?

Pismonoša dela v vseh vremenskih razmerah. Izpostavljen je velikim temperaturnim naporom, zato se lahko prehladi. Njegovo delo je fizično zahtevno, kar lahko povzroči bolečine v križu. Pri delu na terenu je vključen v promet, zaradi česar obstaja nevarnost poškodb pri morebitni prometni nesreči.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic pismonoše?

Poklic lahko opravljajo posamezniki s končano poklicno srednješolsko izobrazbo primerne smeri (trgovec, administrator, prometnik) in opravljenim strokovnim izpitom za pismonošo.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Po končani srednji poklicni šoli mora posameznik, ki se odloči za poklic pismonoše, opraviti strokovni izpit, na katerem pridobi vsa potrebna znanja. Tam se nauči, kako poteka sprejem, obdelava in dostava pošiljk. Pridobi tudi osnovno znanje iz gospodarskega poslovanja in poslovne informatike. Za opravljanje poklica mora imeti vozniški izpit B kategorije.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti pismonoše?

Pismonoša mora biti v dobri fizični pripravljenosti. Biti mora komunikativen, prijazen in odgovoren. Zaželena je dobra prostorska orientacija, dobre ročne spretnosti in sposobnost pomnjenja.

Kje se lahko zaposli pismonoša?

Pismonoša je zaposlen v poštnih in dostavljalskih organizacijah.

Kakšna so delovna področja pismonoše?

Delovno področje so poštne storitve.

Kakšne so razmere za delo?

Pismonoša dela v vseh vremenskih pogojih, kar lahko v primeru ekstremnih temperatur predstavlja napor. Nosi težja bremena in večji del dneva prehodi. Delovni čas poteka od ponedeljka do sobote. Pismonoša konča delovni dan, ko dostavi in sprejme vse pošiljke svojega območja in uredi vso potrebno dokumentacijo.

Kakšne so možnosti zaposlovanja?

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?