Organizator prehrane - poklic

Organizator prehrane

Organizator prehrane nadzoruje proizvodnjo kvalitetnih in varnih prehrambenih izdelkov, ki so proizvedeni v skladu s higienskimi standardi.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja organizator prehrane?

Delovne zadolžitve organizatorja prehrane vključujejo nadzor higienskih standardov živil in proizvodnje varne hrane v različnih obratih, povezanih s proizvodnjo živil. Jemlje vzorce in izvaja analize živilskih surovin ter prehrambenih izdelkov. Ocenjuje delovne procese pri proizvodnji hrane in se pri tem naslanja na metode preverjanja kakovosti. Sodeluje pri organizaciji higienskega načrta in postopkov v obratih in skladiščih. Dokumentira in nadzoruje proces prenašanja surovin in živil ter spremlja proces odstranjevanja odpadnih ter odvečnih ostankov v živilskih, prehranskih in prodajnih obratih. Analizira uporabnost in učinkovitost higienskih postopkov. Izvaja tudi delavnice in seminarje, ki so povezani z varno proizvodnjo hrane in z vzdrževanjem higienskih standardov. Nabavlja in prodaja higienska, čistilna in kemična sredstva. Seznanjen je s standardi, po katerih klasificiramo kakovost živil in hrane, pozna tudi zdravstvene zahteve. Seznanjen je z delovanjem in načinom vzdrževanja strojev in naprav, ki se uporabljajo pri vzdrževanju higienskih standardov. 

Delovni pripomočki:

Uporablja pripomočke, ki so povezani s proizvodnjo in predelavo surovin ter živil za prehrambene namene. Pri analizi uporablja laboratorij in kemikalije ter ustrezno zaščitno opremo. Informacije in podatke obdeluje ter shranjuje s pomočjo računalnika in računalniške opreme.

Kakšni so izdelki in storitve organizatorja prehrane?

Končni izdelki so produkt živilskega ali prehranskega obrata. Gre za izdelke živalskega ali rastlinskega izvora. Organizator prehrane skrbi za varnost, higieno in kvaliteto prehrambenih izdelkov. 

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic organizatorja prehrane?

Posameznik, ki opravlja ta poklic, mora imeti občutek za higieno in čistočo. Biti mora samoiniciativen in hkrati zmožen delati v skupini. Delo opravlja natančno in odgovorno. BIti mora prilagodljiv in komunikativen. Delo mora opravljati v skladu z ekološkimi načeli in v skladu z razumevanjem predpisov o varnosti ter zdravju.

Poklic - organizator prehrane

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu organizatorja prehrane?

Pri delu v laboratoriju je organizator prehrane izpostavljen potencialnim zastrupitvam s kemikalijami ali drugimi sredstvi. Z nevarnimi sredstvi, kot so čistila in razkužila, rokuje tudi v proizvodnih obratih. Pri prenašanju težkih bremen lahko pride do poškodb hrbtenice ali križa. 

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic organizatorja prehrane?

Zaželena je izobrazba in področja živilstva in prehrane. Organizator prehrane je lahko tudi posameznik, ki je končal študij prehranskega svetovanja ali dietetike. 

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje organizator prehrane za opravljanje svojega dela?

V sklopu relevantnega študija bodoči organizator prehrane spozna osnove mikrobiologije, biotehnologije in živilske kemije. Obvladati mora tudi tehnološke procese, ki so povezani s pridelavo živalskih ali rastlinskih izdelkov. Ker dela tudi s kemikalijami, mora opraviti ustrezen izpit iz varnega dela s kemikalijami. 

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti organizatorja prehrane?

Organizator prehrane mora imeti dobre ročne spretnosti, dobro razvit okus in voh. Zaželena je dobra psihofizična kondicija, še posebej dobra telesna pripravljenost, saj dela večinoma stoje, v okolju, kjer so prisotne kemikalije in druga čistilna sredstva. 

Kje se lahko zaposli organizator prehrane?

Zaposli se lahko v živilskih in prehranskih obratih in v podjetjih, ki se ukvarjajo s prodajo izdelkov iz področja živilske ter prehrambene higiene.

Kakšna so delovna področja organizatorja prehrane?

Organizator prehrane dela na različnih področjih, ki so odvisna od vrste živilske ali prehrambene usmeritve. Dela lahko kot organizator pri prevzemanju ali predelavi surovin ali pri oddaji končnih izdelkov. Nadzira lahko tudi delo v laboratoriju živilskega obrata.

Kakšne so razmere za delo organizatorja prehrane?

Pri delu je izpostavljen različnim temperaturnim razmeram, hrupu, umazaniji, kemikalijam in sevanju. Če dela v laboratoriju, je lahko v stiku z nevarnimi kemikalijami. Delo opravlja večinoma stoje, v izmenah, občasno tudi čez vikend. 

Kakšne so možnosti zaposlovanja organizatorja prehrane?

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?

Biotehniška fakulteta