Odvetnik - poklic

Odvetnik

Odvetnik stranko na podlagi pooblastila zastopa kot zakoniti zastopnik v sporih, svetuje pri težavah pravne narave in nudi pravno pomoč.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja odvetnik?

Odvetništvo predstavlja del pravosodnega sistema. Odvetnik s svojim širokim znanjem deluje v skladu z zakonodajo in varuje interese svoje stranke v skladu z odvetniško etiko. Sestavlja pogodbe, vodi pravne posle in procese dedovanja od zapisa oporoke dalje, vlaga odškodninske zahtevke, pripravljalne vloge, tožbe, odgovore na njih ter podaja ustne in pisne pravne nasvete. 

Delovni pripomočki:

Delovni pripomočki odvetnika predstavljajo ustava, zakoni, podzakonski akti, osebni računalnik, spisi posameznih zadev ter toga, obvezno oblačilo, ki ga mora odvetnik nositi na sodišču.  

Kakšni so izdelki in storitve odvetnika?

Končna storitev dela odvetnika je uspešno zagovarjanje stranke v pravdi, učinkovita obramba njenih interesov ali pa zgolj uspešno sklenjena pogodba. 

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic odvetnika?

Posameznik mora biti potrpežljiv, pozoren na podrobnosti, biti mora vesten, odgovoren in strokoven. Biti mora organiziran, fleksibilen in kreativen, psihična stabilnost pa je ključna. Vzgib mora izhajati predvsem iz želje za delo z ljudmi. Biti odvetnik ni zgolj poklic, je poslanstvo. 

Poklic - odvetnik

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu odvetnika?

Posebnih nevarnosti pri stroki odvetništva, razen potencialne možnosti izgorelosti, ni. 

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic odvetnika?

Zahteva se uspešno zaključena Pravna fakulteta, zaključeno pripravništvo, opravljen pravniški državni izpit ter kandidatura. Po opravljeni kandidaturi na vložen predlog odvetniška zbornica potrdi novega odvetnika. 

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje odvetnik za opravljanje svojega dela?

Biti mora strokovno podkovan, natančen, umirjen in sposoben jasnega ter logičnega razmišljanja, imeti dobro razvite kognitivne sposobnosti in osvojena znanja s področja sociodinamike. Obvladati mora umetnost jezika in dobro poznati vso strokovno literaturo. Biti mora izviren, prepričljiv, včasih tudi hudomušen, predvsem pa iznajdljiv. Ignorantia iuris nocet – nepoznavanje prava škoduje.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti?

Odvetnik mora imeti dobro razvite sposobnosti analitičnega razmišljanja in metodičen pristop do problemov. Biti mora empatičen in razumeti težo svojih odločitev, ki neposredno vplivajo na potek življenjsko pomembnih dogodkov stranke. Biti mora inteligenten, bistroumen in vešč zakonov. 

Kje se lahko zaposli odvetnik?

V odvetniški pisarni, na sodišču ali pravni službi podjetja.

Kakšna so delovna področja odvetnika?

Področja dela odvetnika segajo na vsa področja življenja posameznika. Ukvarja se lahko s civilnim pravom, gospodarskim pravom, delovnim pravom, upravnim pravom ali kazenskim pravom. 

Kakšne so razmere za delo odvetnika?

Delo odvetnika je izredno razgibano. Delo opravlja pretežno v zaprtih urejenih prostorih, v pisarni, na sodišču, poslovnih prostorih. Delo je pri rekonstrukciji dogodkov ali pri ogledu dejanskega stanja tudi terenske narave. 

Kakšne so možnosti zaposlovanja odvetnika?

Možnosti zaposlitve so dobre, saj gre za poklic, ki bo vselej iskan.

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?

Pravna fakulteta