Napovedovalec na radiu - poklic

Napovedovalec na radiu

Napovedovalec na radiu oblikuje različne oblike radijskih in televizijskih interpretacij besedil ter vodi javne oddaje.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja napovedovalec na radiu?

Napovedovalec na radiu bere besedila in sporočila v okviru programa in pri tem upošteva navodila režiserja, avtorja ali urednika oddaje. Pri svojem delu moderira in interpretira besedila vseh žanrov in kot soustvarjalec sodeluje pri vseh oblikah radijskega dela na področju vodenja oddaj. Sam načrtuje in organizira svoje delo pri pripravi in izvedbi programa in za mikrofonom sproščeno in konstruktivno komunicira s poslušalci in sodelavci.

Delovni pripomočki:

Pri svojem delu napovedovalec na radiu uporablja različne zapise in besedila, glavni pripomoček pri delu pa je mikrofon. Vsak teden pripravi poročilo o delu in ga odda koordinatorju programov ali uredniku.

Kakšni so izdelki in storitve napovedovalca na radiu?

Oddaja, ki je opremljena z besedilom in govorom, se predvaja neposredno ali pa posname za kasnejše predvajanje na radiu.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic napovedovalca na radiu?

Kandidat za delo ima raznolike interese in posveča posebno skrb poznavanju jezika, melodiji govora in vajam za izboljšanje govornih spretnosti in sposobnosti.

Poklic - napovedovalec na radiu

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu napovedovalca na radiu?

Možne so poškodbe ali obolenja glasilk.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic napovedovalca na radiu?

Zahtevana je najmanj visokošolska strokovna izobrazba s področja družboslovja, vendar to ni splošni pogoj za delo radijskega napovedovalca. Ponekod zadostuje opravljen tečaj za radijskega napovedovalca, kandidat za delo pa mora uspešno opraviti avdicijo. Radio Slovenija občasno pripravi usposabljanje kandidatov za delo radijskega napovedovalca po ustaljenem programu.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Napovedovalec na radiu mora znati dobro komunicirati, biti mora govorno kultiviran in spreten, saj je dober stik s poslušalci ključnega pomena. Obvladati mora novinarske in tehnične veščine in poznati zakonitosti radijskega medija. Priporočljiv je tudi talent. Napovedovalec običajno obvlada vsaj en tuji jezik, poleg tega pa pozna tudi osnove tonske tehnike, računalniške programe za urejanje zvoka, sodobne programe za snemanje in montažo in zna uporabljati mešalno mizo.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti napovedovalca na radiu?

Napovedovalec na radiu mora imeti ustrezen radiofonski glas. Imeti mora občutek za timsko delo. Zaradi narave dela mora skrbeti za zdravje svojega glasu, pravilno dihati in skrbeti za dobro telesno zmogljivost.

Kje se lahko zaposli?

Kakšna so delovna področja napovedovalca na radiu?

Njegovo delovno področje je radijski studio, vendar pogosto dela tudi kot napovedovalec na televiziji in na javnih prireditvah. Pri pripravi radijskega programa sodeluje z odgovornim urednikom, tonskim tehnikom, glasbenim opremljevalcem, producentom in redaktorjem programa.

Kakšne so razmere za delo?

Delo poteka po razpisanem urniku, v klimatiziranih prostorih v studiu in na terenu.

Kakšne so možnosti zaposlovanja?

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?

Smeri

Trenutno tukaj ni mogoče prikazati nobenih podatkov.

Sorodni poklici