Multimedijski tehnik - poklic

Multimedijski tehnik

Multimedijski tehnik pozna posamezne stopnje faze produkcijskega procesa in značilnosti produkcije medijskih vsebin, spozna se na računalniške programe za načrtovanje, nadzor in spremljanje postopkov izvedbe projektov. 

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja multimedijski tehnik?

Multimedijski tehnik načrtuje in organizira svoje delo ter delo skupine in zagotavlja, da bo delo opravljeno kakovostno in uspešno ter v skladu s sprejetimi standardi. Spremlja razvoj multimedijev in razvija spretnosti, potrebne za medijsko produkcijo. Sodeluje s sodelavci in poslovnimi partnerji ter koordinira pripravo produkcijskega načrta. Izdela tudi predračun in obračun stroškov posameznega projekta ter nato koordinira in nadzira sam produkcijski proces in pri tem motivira svoje sodelavce.

Delovni pripomočki:

Multimedijski tehnik uporablja računalniško in programsko opremo, avdio in video opremo, studijsko opremo ter reportažne avtomobile. 

Kakšni so izdelki in storitve multimedijskega tehnika?

Delo obsega delo na spletnih straneh in portalih, televizijskih in radijskih oddajah, spotih in reklamah, zasnovo medijske prireditve, produkcijo CD, DVD in različnih publikacij. 

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic multimedijskega tehnika?

Kandidat za delo multimedijskega tehnika mora imeti sposobnosti in veselje do dela z ljudmi, smisel za tehniko in občutek za umetniško produkcijo. Stalno mora spremljati področje multimedijev in biti mora pripravljen na dodatna izobraževanja.

Poklic - multimedijski tehnik

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu multimedijskega tehnika?

Delo poteka na različnih lokacijah, zato obstaja nevarnost različnih poškodb, kot so padci, udarci in poškodbe z opremo. Predvsem so v ospredju težave zaradi dolgotrajne uporabe računalniške opreme (sevanje ekranov, utrujenost oči, dolgotrajno sedenje). 

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic multimedijskega tehnika?

Predvidena izobrazba poteka na Srednji medijski in grafični šoli Ljubljana in kasneje na študijskem programu Multimedija FE in FRI Univerze v Ljubljani. 

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje multimedijski tehnik za opravljanje svojega dela?

Za opravljanje poklica je potrebna srednješolska stopnja strokovne izobrazbe ali prva stopnja študija multimedijev na univerzi. Tehnik mora poznati načine načrtovanja, organizacije in koordinacije dela v oddelku ter osnovne procesov produkcije vsebin. Praktično mora znati uporabljati multimedijsko opremo in programe ter poznati osnove psihologije dela, tehnike motiviranja za timsko delo ter standarde in sisteme zagotavljanja kakovosti. 

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti multimedijskega tehnika?

Posebne zahteve za opravljanje poklica vključujejo dober vid in v nekaterih primerih tudi sluh. 

Kje se lahko zaposli multimedijski tehnik?

Multimedijski tehnik se lahko zaposli v televizijskih in radijskih studiih, različnih medijskih hišah in podjetjih, v reklamnih agencijah ali v tiskarnah. 

Kakšna so delovna področja multimedijskega tehnika?

Multimedijski tehnik dela v podjetjih za organizacijo prireditev, izobraževalnih ustanovah, podjetjih, ki se ukvarjajo z izdelavo spletnih strani in podjetjih, ki upravljajo spletne portale. 

Kakšne so razmere za delo multimedijskega tehnika?

Delo multimedijskega tehnika poteka na različnih lokacijah in v različnih delovnih pogojih. Dela so raznolika, obremenitev delavca pa je odvisna od projekta in nalog. Delo lahko poteka od jutra do poznih večernih ur. 

Kakšne so možnosti zaposlovanja multimedijskega tehnika?

Multimedijski tehnik se lahko zaposli v televizijskih in radijskih studiih, različnih medijskih hišah, reklamnih agencijah, tiskarnah in različnih podjetjih, ki se ukvarjajo s spletnimi vsebinami. 

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?

Smeri

Sorodni poklici

Sorry, No posts.