Mlekar - poklic

Mlekar

Mlekar prevzema, predeluje, pakira, skladišči in prodaja mleko in mlečne izdelke. Med njegove delovne naloge spada tudi nadzor kakovosti mleka in mlečnih izdelkov. 

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja mlekar?

Mlekar se ukvarja s pridobivanjem in predelavo mleka v mlečne izdelke. Mleko prevzema in pripravlja, ga pakira in skladišči ter zagotavlja kakovost mleka in mlečnih izdelkov. Skrbi za laboratorijsko kontrolo kakovosti mleka, vzdržuje stroje za predelavo mleka, jih čisti in razkužuje ter opravlja manjša popravila. Mleko predeluje v konzumno smetano, maslo, mlečni prah ali fermentirane mlečne izdelke.

Delovni pripomočki:

Mlekar pri svojem delu uporablja črpalke, zbirne cisterne, merilne naprave, hladilnice, pasterizator, separator, dezodorator, homogenizator, sterilizator, skladiščni trak, pakirni stroj, embalažo, računalniško vodeno procesno opremo, sirarske kotle in kadi, sirarske stroje, stiskalnice, sisteme za soljenje in zorjenje sira, stroje za toplotno obdelavo, pakirne stroje in skladiščne naprave. Uporablja tudi laboratorijsko opremo za jemanje in analiziranje vzorcev, tehnološko dokumentacijo, pravilnike, laboratorijske evidence in delovne naloge. Ker je njegova naloga tudi zagotavljanje higiene, uporablja čistilna sredstva in sredstva za razkuževanje. 

Kakšni so izdelki in storitve mlekarja?

Mlekar med svoje izdelke prišteva ohlajeno mleko, ki je pripravljeno za uživanje, mlečne izdelke (npr. sladoled, mlečni prah, siri, jogurti, maslo, smetana). Opravlja tudi analize storitev, preglede kakovosti, skrbi za red in čistočo in nemoteno delovanje naprav. 

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic mlekarja?

Mlekar mora biti natančen, zmožen analiziranja podatkov, imeti dobro osebno higieno, znati mora razlikovati okuse, vonje in barve. Priporočljivo je, da nima alergij na mleko in mlečne izdelke ali alergij na kemikalije. 

Poklic - mlekar

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu mlekarja?

Mlekar se pri svojem delu pogosto sooča s temperaturnimi spremembami, vlago in mokroto, kar lahko povzroči prehlade ali revmatična obolenja. Izpostavljen je tudi alergijam, urezninam, udarninam in opeklinam. Pri delu mora uporabljati zaščitno opremo, delovno obleko in se držati predpisov varnosti pri delu. 

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic mlekarja?

Mlekar mora opraviti poklicno izobrazbo živilske usmeritve.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje mlekar za opravljanje svojega dela?

Mlekar mora poznati tehnologije za predelavo živil, prehranske potrebe in zahteve človeka, ustreznost posameznih živil za organizem, vlogo in pomen mikroorganizmov v živilski industriji, higieno živil, načine predelave mleka, shranjevanja in pakiranja, zagotavljanja kakovosti in neoporečnosti živil in potek laboratorijske analize. 

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti mlekarja?

Mlekar mora biti telesno vzdržljiv, saj je občasno izpostavljen mrazu, vročini, vlagi, mokroti in različnim mikroklimam. Imeti mora dobro razvit okus, vonj in vid, razlikovati barve in njihove odtenke. Imeti mora tudi dobre motorične sposobnosti, ne sme biti preobčutljiv na hrup, toplotne spremembe, ekološke vplive, paro in mokroto. Imeti mora veselje za delo z ljudmi in vzdrževati dobro osebno higieno. 

Kje se lahko zaposli mlekar?

Mlekar se lahko zaposli v mlekarni ali industrijski proizvodnji mleka. 

Kakšna so delovna področja mlekarja?

Mlekar prevzema, predeluje, pakira, skladišči in prodaja mleko ter mlečne izdelke. Med njegova delovna področja spadajo tudi čiščenje in vzdrževanje strojev, zagotavljanje kakovosti in neoporečnosti izdelkov, jemanje laboratorijskih vzorcev, vodenje evidenc kakovosti in laboratorijskih pregledov mleka. 

Kakšne so razmere za delo mlekarja?

Mlekar svoje delo opravlja v proizvodnih obratih, kjer je izpostavljen temperaturnim spremembam, vlagi, smradu, vibracijam, hrupu, kemijskim sredstvom, umetni svetlobi in okužbam. Pri delu dviguje težja bremena, veliko hodi in stoji. Delo poteka izmensko v skupinah. 

Kakšne so možnosti zaposlovanja?

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?