Metalurg - poklic

Metalurg

Metalurg preoblikuje, predela in pripravi različne materiale in izdeluje zlitine, materiale pa predela z namenom uporabe za druge veje industrije.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja metalurg?

Delo metalurga je odvisno od izobrazbe. Metalurški tehnik ima srednješolsko izobrazbo in lahko dela kot delovodja v proizvodnji ali pa na delovnem mestu za strojem, kar je odvisno od proizvodne enote, v kateri je zaposlen. Sodeluje pri nadzoru izvajanja tehnoloških postopkov, pri uvajanju novih postopkov ali pa opravlja zahtevna livarska dela. Pri delu upravlja naprave in stroje, pripravlja orodja za stiskanje, organizira in izvaja kontrolo izdelkov in sodeluje pri reševanju tehnoloških problemov. Če ima končano višjo šolo, je izkušen za določeno področje metalurgije. Kot menedžer dela metalurg z univerzitetno izobrazbo in dela na področju razvoja tehnologij. Izvaja aplikativne in strateške razvojne naloge, nadzira tehnološki in proizvodni proces, vodi projektne skupine in koordinira delo, pripravljati pa mora tudi določene dokumentacije, ki so vezane na delo.

Metalurg in delovni pripomočki:

Pri delu metalurg uporablja različne materiale: pesek, kobalt, jeklo, aluminij in kovino. Če dela v razvoju, pri delu uporablja tehnološke načrte, dokumente za razvijanje načrtov, električne mikroskope in računalnik.

Kakšni so izdelki in storitve?

Končni izdelki pri delu metalurga so različne zlitine, ki se uporabljajo v vsakdanjem življenju ali pa v industriji.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic metalurga?

Metalurg je potrpežljiv, vztrajen in organiziran, biti mora prilagodljiv, samoiniciativen in izviren.

Poklic - metalurg

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu metalurga?

Pri delu lahko pride do hudih poškodb, saj metalurg uporablja različne naprave in stroje, ki delujejo pri visokih temperaturah. Zato mora natančno upoštevati navodila za varnost pri delu in biti ustrezno opremljen.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic metalurga?

Izobrazbo za poklic lahko kandidat pridobi na Naravoslovnotehniški fakulteti, na oddelku za materiale in metalurgijo.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje metalurg za opravljanje svojega dela?

Metalurg mora dobro poznati različne materiale in kaj nanje vpliva. Ima znanja matematike, fizike in kemije. Pozna tuje jezike in ima znanja računalništva, metalografije, tehnik za preoblikovanje materialov, metalurško procesnih tehnik in toplotnih tehnik.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti metalurga?

Za delo v proizvodnji mora biti metalurg zdrav in v dobri fizični formi, saj so delovni pogoji dokaj neugodni (vročina, hrup, prah itd.). Biti mora tudi ročno spreten, saj dela z različnimi stroji. Morebitne alergije lahko predstavljajo oviro pri opravljanju poklica.

Kje se lahko zaposli?

Kakšna so delovna področja metalurga?

Metalurg dela v proizvodnji predelave različnih materialov in priprave zlitin. Pri tem uporablja talilne peči, livne naprave, kovaške stroj, peske, peči za toplotno uporabo in valjarniške programe.

Kakšne so razmere za delo?

Delovno okolje metalurga je hrupno, obkrožen je s prahom in izpostavljen mrazu ali vročini. Občasno mora opravljati tudi nadure.

Kakšne so možnosti zaposlovanja metalurga?

Metalurg z univerzitetno izobrazbo se lahko zaposli kot vodja sektorja, vodja tehnologije, kot obratovodja, načrtovalec ali kot vodja programske enote, dela lahko kot predavatelj ali raziskovalec na fakulteti ali kot raziskovalec v livarni in v različnih industrijah (barvnih kovin, aluminija, kovinsko-predelovalni) ter tudi v ladjedelništvu. Zaposljiv je tudi v energetiki. Metalurški tehnik pa se lahko zaposli kot upravljalec strojev in naprav, kot delovodja, kontrolor, analitik mehanskih preiskav, orodjar, stiskalec ali kontrolor analitik.

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?

Smeri

Trenutno tukaj ni mogoče prikazati nobenih podatkov.

Sorodni poklici

Sorry, No posts.