Maniker
Maniker se ukvarja z oblikovanjem in urejanjem nohtov, nego rok in svetovanjem o negi nohtov in rok. Njegov izdelek so urejeni nohti.
Vse o poklicu
Vse o poklicu
Kakšna dela običajno opravlja maniker?
Maniker se ukvarja z urejanjem nohtom in nego rok. Ko stranka pride na manikuro, naprej pregleda in oceni stanje nohtov in kože. Nato se loti postopka manikure, ki ga prilagodi glede na želje stranke. Poznamo več vrst manikure, npr. naravno manikuro, francosko manikuro, umetne nohte, gel manikuro ali umetniško manikuro. Prvi korak v postopku, neodvisno od vrste manikure, je vedno priprava delovnega prostora in dezinfekcija rok. Stranki lahko pripravi tudi kopel za roke, da se koža zmehča in delo poteka lažje. Nato odstrani predhodni lak ali gel, sledi piljenje nohtov, izvedeno glede na želje strank, njihovo krajšanje ali daljšanje ter urejanje obnohtne kožice. V nadaljevanju opravi tudi piling in noht spolira. Nohte natre z različnimi pripravki za rast ali utrditev nohtov. Sledi nanašanje podlaka, barvnega laka in nadlaka. Maniker se ukvarja tudi s poslikavo nohtov, modeliranjem umetnih nohtov, podaljševanjem nohtov ali odstranjevanjem umetnih nohtov. Izvaja tudi posebno nego rok, termolifting ali parafinsko kopel.
Maniker in delovni pripomočki:
Maniker pri svojem delu uporablja pile, polirne pile, škarjice, pripomočke za nego obnohtne kožice, posodo za pripravo kopeli za roke, pilinge, kreme, mazila, lake, podlake, nadlake, gele za umetne nohte, barve, okrasne nalepke, pripomočke za poslikavo nohtov, UV lučko in odstranjevalec laka.
Kakšni so izdelki in storitve?
Manikerjev izdelek so urejeni nohti in negovane roke. Pri svojem delu strankam svetuje pri izbiri izdelkov za nego nohtov in rok.
Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic manikerja?
Maniker mora biti komunikativen, znati mora prisluhniti stranki in upoštevati njene želje. Biti mora natančen, vesten, kreativen, imeti čut za estetiko in veselje za delo z ljudmi.
Potrebna izobrazba,
znanja in veščine
Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu manikerja?
Maniker svoje delo opravlja sede, zato so pogoste bolečine v križu in poškodbe hrbtenice. Pri svojem delu je izpostavljen različnim kemikalijam in preparatom, ki lahko povzročijo alergijske reakcije, ekceme na rokah, vnetje oči ali dražijo kožo.
Kakšna je predvidena izobrazba za poklic manikerja?
Maniker se izobražuje na Srednji zdravstveni šoli v Celju, Srednji šoli za farmacijo, kozmetiko in zdravstvo v Ljubljani ter Srednji zdravstveni šoli Juge Polak v Mariboru na programu za kozmetičnega tehnika. Manikerske veščine pa lahko pridobi tudi v okviru nacionalne poklicne kvalifikacije, ki je formalno priznana strokovna usposobljenost za opravljanje poklica in jo izvajajo različne ustanove po Sloveniji.
Kakšna znanja in spretnosti potrebuje maniker za opravljanje svojega dela?
Maniker mora poznati anatomijo rok, fiziologijo kože, zgradbo in funkcijo nohta, postopke za manikuro, različne preparate, ki jih uporablja pri delu, različne stile in vrste manikure, znati mora lakirati in oblikovati umetne nohte, imeti mora estetski čut, biti umetniško nadarjen, obvladati komunikacijo s strankami in skrbeti za higiensko neoporečno in urejeno okolje.
Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti manikerja?
Maniker ne sme imeti alergij na preparate, ki jih uporablja.Kje se lahko zaposli maniker?
Kje se lahko zaposli maniker?
Maniker se lahko zaposli v salonu za manikuro ali deluje kot samostojni podjetnik.
Kakšna so delovna področja manikerja?
Maniker izvaja manikuro v kozmetičnih salonih ali na domu. Prav tako je lahko zaposlen v filmski ali gledališki industriji, kjer je pomemben igralčev videz.
Kakšne so razmere za delo?
Maniker je zaposlen v urejenem notranjem okolju. Čas dela je odvisen od urnika salona ali od posameznih obiskov.