Lektor
Lektor je oseba, ki sodeluje z založbami, časniki, časopisi, radijem, televizijo, gledališčem in drugimi ustanovami, kjer pregleduje, presoja ter jezikovno oblikuje, ureja in popravlja slovenska besedila.
Vse o poklicu
Vse o poklicu
Kakšna dela običajno opravlja lektor?
Lektor popravlja besedila, ki so lahko na papirju ali na elektronskem mediju. Delo lektorja je lahko stresno, saj zahteva zbranost in izurjenost. Prav tako je njegovo delo lahko časovno omejeno. Več delovnih izkušenj kot jih ima lektor, hitreje in bolje bo obdelal besedilo.
Delovni pripomočki:
Delovni pripomoček lektorja je različna strokovna literatura. To so lahko: slovnice slovenskega jezika, različne izdaje slovenskega pravopisa, različni jezikovni priročniki, slovarji (etimološki, frazeološki, sinonimni, terminološki), leksikoni, enciklopedije, atlasi, krajevni leksikoni in različni učbeniki. Njegov obvezen pripomoček je tudi računalnik, s katerim opravlja svoje delo.
Kakšni so izdelki in storitve lektorja?
Rezultat lektorjevega dela je jezikovno popravljeno besedilo, ki služi pripravi za branje za napovedovalca ali novinarja na radiu in televiziji ali za igralca v gledališču.
Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic lektorja?
Lektor mora izkazovati veselje do jezika in do dela z besedili.
Potrebna izobrazba,
znanja in veščine
Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu lektorja?
Pri delu so zelo obremenjene oči, saj ves svoj čas porabi za branje in pisanje, prav tako veliko časa gleda v računalnik. Zaradi nenehnega sedečega dela je prav tako lahko obremenjena hrbtenica.
Kakšna je predvidena izobrazba za poklic lektorja?
Lektor pridobi univerzitetno izobrazbo in sicer s končanim študijem slovenistike na Filozofski fakulteti na Oddelku za slovenistiko. Po končanem študiju pridobi naziv profesor slovenščine ali univerzitetni diplomirani slovenist.
Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?
Potrebna je visokošolska izobrazba, splošna razgledanost, odlično poznavanje slovenskega jezika in jezikoslovja in strokovne terminologije. Lektorju zelo koristi tudi dobro poznavanje tujih jezikov.
Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti lektorja?
Biti mora zmožen koncentriranega dela.
Kje se lahko zaposli lektor?
Lektor se lahko zaposli v gledališču, pri založbi ali pa v radijski ali televizijski hiši.
Kakšna so delovna področja lektorja?
Besedila, ki jih lektor popravlja in preverja, so različna: leposlovna, esejistična, poljudno-znanstvena, strokovna in znanstvena. Njegove naloge so različne. Obsegajo vse od pregledovanja in ocenjevanja jezika, do slovnične in stilistične obdelave besedil in govorne uprizoritve jezika.
Kakšne so razmere za delo?
Njegovo delo večinoma poteka sede, zato je pomembno, da uporablja primerno pisarniško pohištvo, priporočljiva so tudi očala.
Kakšne so možnosti zaposlovanja?
S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?
Ustrezno izobrazbo lahko pridobiš s študijem slovenistike na Filozofski fakulteti, na Oddelku za slovenistiko.