Lakirec lesenih izdelkov - poklic

Lakirec lesenih izdelkov

Lakirec lesenih izdelkov skrbi za končno površinsko obdelavo lesa. Zaposlen je v mizarskih delavnicah, lesarskih podjetjih in ladjedelnicah.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja lakirec lesenih izdelkov?

Lakirec lesnih izdelkov se ukvarja s površinsko obdelavo lesa. Obrušene izdelke premaže z zaščitnim premazom za les. Najprej nanese akrilni premaz, lesene izdelke nato ročno potaplja v večjem koritu, kjer izdelek večkrat obrne, dokler niso vse površine premazane. Nato ga obesi na stojalo za sušenje, da se izdelek posuši. Osnovni premaz lahko nanaša tudi z oblivanjem in obrizgavanjem lesenih izdelkov. Izdelek se suši približno en dan, nato pa izdelek zgladi in obrusi. V naslednjem koraku z brizgalno pištolo na izdelek iz lesa nanese akrilni premaz ali barvo za les. Pobarvan izdelek nato prenese v sušilnico, kjer se izdelek do konca posuši.

Delovni pripomočki:

Lakirec lesenih izdelkov pri svojem delu uporablja čopiče, brizgalne pištole, manjše ročno orodje, izvijače, klešče, vijačne ključe, pile, grob brusni papir, kemična in mehanska sredstva za vzdrževanje in čiščenje lesenih izdelkov, premaze za les, barve, lake, stojala za sušenje lesenih izdelkov, korita za osnovni premaz ter posode za shranjevanje premazov in barv.

Kakšni so izdelki in storitve lakirca lesenih izdelkov?

Lakirec lesenih izdelkov nanaša premaze za les na lesene izdelke in jih s tem ščiti pred zunanjimi vplivi. S tem lesenim izdelkom podaljšuje življenjsko dobo. Njegov izdelek je zaščiten lesni izdelek.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic lakirca lesenih izdelkov?

Lakirec lesenih izdelkov mora biti natančen, imeti mora mirne roke, je vztrajen in vzdržljiv, zanesljiv in ima dobro delovno etiko. Potrebne so ročne spretnosti in dosledno upoštevanje navodil varstva pri delu.

Poklic - lakirec lesenih izdelkov

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu lakirca lesenih izdelkov?

Lakirec lesenih izdelkov je pri svojem delu izpostavljen škodljivim kemikalijam in kemijskim hlapom. Pri delu mora dosledno upoštevati navodila za varnost pri delu in nositi zaščitno obleko, rokavice, zaščitna očala, masko in čevlje s kovinsko čepico. Izpostavljen je tudi poškodbam z delovnimi orodji, zato mora z njimi ravnati pravilno in previdno. Sodobni premazi so narejeni na vodni osnovi, zato so manj škodljivi in povzročajo manj alergij. Alergijske reakcije, iritacija kože, oči in dihalnih poti kljub vsemu niso izključene.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic lakirca lesenih izdelkov?

Lakirec lesenih izdelkov se izobražuje s triletno srednjo šolo s področja lesarstva.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Lakirec lesenih izdelkov mora imeti znanje s področja lesarstva in kemije. Izobražuje se na triletni srednji šoli s področja lesarstva, kjer se nauči prepoznavati različne vrste lesa, sestavo lesa in njegove lastnosti ter načine obdelave lesa. Poznati mora postopke površinske obdelave lesa, vedeti, kateri postopki so za les škodljivi in prepoznavati, kdaj je izdelek primeren za nadaljne brušenje in ponoven premaz. Poznati mora različne premaze, njihovo sestavo in lastnosti. Znati mora uporabljati brizgalno pištolo in ostala orodja. Biti mora ročno spreten in imeti občutek za nanašanje enakomernih in tankih slojev premazov. Poznati mora postopek mešanja barv in premazov za les.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti lakirca lesenih izdelkov?

Lakirec lesnih izdelkov mora imeti dober vid in otip, s katerim zaznava različne stopnje gladkosti lesa. Delo je fizične narave, zato mora biti dobrega zdravja in ohranjati dobro telesno pripravljenost.

Kje se lahko zaposli lakirec lesenih izdelkov?

Lakirec lesnih izdelkov je zaposlen v mizarski delavnici, ladjedelnici ali v podjetju, kjer se ukvarjajo z izdelavo lesenih izdelkov.

Kakšna so delovna področja lakirca lesenih izdelkov?

Lakirec lesenih izdelkov lakira končne lesene izdelke. Svoja znanja lahko uporabi tudi za lakiranje kovinskih izdelkov ali avtomobilov.

Kakšne so razmere za delo?

Lakirec lesenih izdelkov dela v delavnici, kjer je izpostavljen hrupu, umazaniji in škodljivim vplivom kemičnih sredstev in lakov. Lakirnice imajo nameščeno dodatno ventilacijo, ki omogoča hitrejše sušenje. Delo poteka stoje. Delovni čas je vnaprej določen.

Kakšne so možnosti zaposlovanja?

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?