Kustos - poklic

Kustos

Kustos je skrbnik predmetov, ki spadajo v kulturno dediščino. Je strokovnjak za vsebino muzejev. Zadolžen je tudi za zbirke drugih ustanove.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja kustos?

Kustos skrbi za umetnine, zbirateljske predmete, zgodovinske predmete ali znanstvene zbirke. Z razvojem tehnologije so se pojavili tudi kuratorji digitalnih podatkovnih predmetov. Zbirke se navadno nahajajo v različnih muzejih in galerijah, ki se ukvarjajo z umetnostjo, zgodovino, arheologijo in etnologijo.
Kustos predlaga, katere predmete umestiti v zbirko. Njegove predloge nadalje obravnava strokovna komisija. Odgovoren je za prevzem in nego zbirk. Skrbi za ustrezno skladiščenje v depojih in za varen transport predmetov. Spremembe in stanje zbirke natančno dokumentira. V primeru poškodb zagotovi restavratorski poseg. Zadolžen je za ohranjanje celovitosti in zaokroženosti zbirke. Odloča o načinu prezentacije zbirke in o morebitni izposoji predmetov drugim ustanovam. Zbirko deli z javnostjo na razstavah, v publikacijah in na predavanjih.

Delovni pripomočki:

Osrednji kustosov pripomoček pri delu je računalnik in različni računalniški programi, ki so povezani z upravljanjem zbirke, grafičnim oblikovanjem in urejanjem besedila. Kustos vodi tudi muzejske knjige, kartoteke in druge fizične oblike dokumentov, kot so inventarne knjige, evidenčne liste in dokumentacijo o stanju ter načinu hranjenja predmetov. Pri rokovanju s predmeti iz zbirke uporablja rokavice in haljo. Temperaturo in vlago v depojih, skladiščih in razstavnih prostorih nadzoruje z merilnimi napravami. Pri analiziranju in arhiviranju predmetov uporablja povečevalna stekla, fotoaparat in video kamero.

Kakšni so izdelki in storitve kustosa?

Kustos pomaga pri izbiranju, hranjenju, vzdrževanju, analiziranju in razstavljanju predmetov iz zbirk različnih muzejev in arhivov. Posveča se poglobljenemu raziskovanju. Raziskave o predmetih nato zbere v kataloge in študije. S pomočjo drugih muzejskih sodelavcev prireja razstave.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic kustosa?

Posameznik, ki se odloči za opravljanje poklica kustosa, mora biti natančen, dobro organiziran in potrpežljiv. Delo opravlja odgovorno, s predmeti ravna skrbno in v skladu z vzdrževalnimi zahtevami. Zna sodelovati z drugimi ljudmi, delati v ekipi, hkrati pa je zmožen samostojnega dela. Je dober opazovalec z močno razvitim smislom za estetiko. Ima bogato znanje iz svojega področja, ki ga je pripravljen vedno znova nadgrajevati.

Poklic - kustos

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu kustosa?

Občasno lahko prenaša težke predmete, kar lahko povzroči težave s križem. Zaželeno je, da posameznik nima težav z alergijo na prah. Drugih večjih nevarnosti opravljanje poklica kustosa ne predstavlja.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic kustosa?

Kustos mora imeti dokončano univerzitetno izobrazbo v stroki (umetnostno, tehnično, naravoslovno, humanistično področje), ki sovpada z ustanovo in zbirko v kateri se zaposli. Za opravljanje dela je potrebno opraviti še strokovni izpit.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Znanje, ki ga kutos potrebuje, je odvisno od usmeritve ustanove, v kateri je zaposlen in vrste zbirke, s katero upravlja. Kustos mora imeti zaključeno univerzitetno izobrazbo v matični stroki. Obvladati mora vsaj en tuji jezik. Delo zahteva veliko mero samoiniciativnosti in želje po dodatnem izobraževanju. Strokovno znanje posameznik pridobi skozi proces študija, praktično pa se usposablja na samem delovnem mestu in na strokovnem izpitu. Obvladati mora osnove konservatorstva, restavratorstva, svoje delo mora znati primerno dokumentirati in pri tem uporabljati ustrezne pripomočke ter računalniške programe.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti kustosa?

Zaželen je dober vid in pripravljenost na delo s prašnimi predmeti. Poklic težje opravljajo posamezniki z močnimi alergijami.

Kje se kustos lahko zaposli?

Kustos je zaposlen v muzejih, galerijah in arhivih ter v drugih ustanovah, ki se posvečajo hranjenju predmetov iz kulturne dediščine.

Kakšna so delovna področja kustosa?

Osrednja delovna področja kustosa so povezana s hranjenjem, vzdrževanjem, oblikovanjem, izgradnjo in raziskavo različnih muzejskih zbirk. Zaposleni so lahko tudi v drugih ustanovah, ki hranijo zbirke pomembnih predmetov. Nekateri kustosi se znotraj svojega poklica specializirajo za opravljanje določenih nalog, npr. raziskovanje (raziskovalec), poučevanje (kustos pedagog) itd.

Kakšne so razmere za delo?

Kustos večinoma dela v zaprtih prostorih z nadzorovano temperaturo in vlago. Občasno je izpostavljen fizičnim naporom, še posebej pri postavljanju razstave ali transportiranju predmetov iz zbirke. Delovnik lahko vključuje tudi dežurstva.

Kakšne so možnosti zaposlovanja?

Kustosi so večinoma zaposleni v muzejih, ki so posvečeni umetnosti, zgodovini, arheologiji in etnologiji.

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?

Zahteva se končana univerzitetna izobrazba v matični stroki in strokovni izpit za kustosa.