Kriminalistično-tehnični izvedenec - poklic

Kriminalistično-tehnični izvedenec

Kriminalistično-tehnični izvedenec oz. forenzik na podlagi spremljanja preiskave in pridobljenih dokazov poda izvedensko mnenje.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja kriminalistično-tehnični izvedenec?

Pri raziskovanju težjih kaznivih dejanj kriminalistično-tehnični izvedenec oz. forenzik sodeluje z drugimi kriminalisti, policisti in detektivi. Prizadeva si za temeljito analizo prizorišč kaznivih dejanj, da se zberejo vsi ustrezni dokazi in informacije, na podlagi katerih potem v laboratoriju nadalje analizira vzorce, pridobljene s kraja kaznivega dejanja. Analizira in preiskuje DNK ter vse vrste bioloških materialov, s katerimi lahko razpolaga kasneje na sodišču. Celoten proces preiskovanja natančno dokumentira, piše poročila in evidence ter sestavlja kazenske ovadbe.

Delovni pripomočki:

Delo kriminalistično-tehničnega izvedenca je zelo zahtevno, velikokrat se znajde v potencialno nevarnih situacijah, zato mora biti ustrezno zaščiten. Oblečen je v zaščitno opremo, pri sebi ima tudi zaščitna sredstva. Svoj naziv uradne osebe izkaže z izkaznico. Za transport uporablja specializirana vozila, ki so opremljena s posebnimi napravami in sredstvi. Pri delu uporablja pribor za iskanje sledi, shranjevanje sledi, pisemske ovojnice, škatlice, epruvete, UV luči za iskanje prstnih odtisov in zaščitne maske. Pri izvajanju laboratorijskega dela pa uporablja računalniško opremo, mikroskope in druge aparature za analiziranje vzorcev. Primere dokumentira in piše poročila. Pri tem uporablja pisalo in beležnico ali računalnik. Za komunikacijo s sodelavci uporablja telefon ali prenosne radijske oddajnike.

Kakšni so izdelki in storitve kriminalistično-tehničnega izvedenca?

Kriminalistično-tehnični izvedenec je zadolžen za raziskovanje in preprečevanje kaznivih dejanj, za zbiranje dokazov ter analiziranje bioloških vzorcev. Njegove naloge vključujejo tudi vodenje ustrezne dokumentacije o primeru, ki ga raziskuje. Svoje naloge izvaja v skladu z zakonodajo.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic kriminalistično-tehničnega izvedenca?

Posameznik mora znati dobro opažati in biti pozoren na podrobnosti, biti sposoben preudarno in ustrezno presojati in sprejemati odločitve. Ker dela v ekipi, mora imeti dobre komunikacijske spretnosti. Biti mora v dobri fizični pripravljenosti in pripravljen delati v nevarnih situacijah. Ker dela tudi z ljudmi, ki so bili žrtve kaznivih dejanj, mora biti sočuten in strpen. Pričakuje se, da je posameznik zmožen prevzeti odgovornost, da je dober opazovalec in da deluje v skladu z zakonom.

Poklic - kriminalistično-tehnični izvedenec

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu kriminalistično-tehničnega izvedenca?

Opravljanje poklica prinaša veliko nevarnih situacij, ki so lahko potencialno nevarne. Poleg rokovanja s potencialno nevarnim biološkim materialom pri primerih najhujših kaznivih dejanj izpostavlja tudi samega sebe.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic kriminalistično-tehničnega izvedenca?

Za opravljanje poklica mora posameznik zaključiti visoko strokovno ali univerzitetno izobraževanje. Smer šolanja navadno izhaja iz katere izmed naravoslovnih ved, npr. kemija, fizika, biologija. Zahteva se tudi končano teoretično in praktično usposabljanje, ki ga organizira Ministrstvo za notranje zadeve.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Po končani visokošolski ali univerzitetni izobrazbi posameznik opravi še dodatno usposabljanje. Pred začetkom dela opravlja pripravništvo v kriminalistični službi in opravi strokovni izpit, ki se navezuje na upravne postopke ter zakonodajo. Biti mora pozoren na podrobnosti, natančen in dobro organiziran.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti kriminalistično-tehničnega izvedenca?

Imeti mora dober vid, saj so sledi, s katerimi se ukvarja, pogosto slabo vidne oz. skrite. Poleg tega mora biti v dobrem psihičnem stanju, saj so primeri, s katerimi se srečuje, lahko izredno naporni in grozljivi. Biti mora zmožen delati v nevarnih situacijah in se znati nanje dobro odzvati.

Kje se kriminalistično-tehnični izvedenec lahko zaposli?

Zaposlen je na kriminalističnih oddelkih Ministrstva za notranje zadeve, deluje v sklopih laboratorija ali pa kot zunanji sodelavec sodišč.

Kakšna so delovna področja kriminalistično-tehničnega izvedenca?

Osrednja delovna področja, na katerih deluje, so povezana s pridobivanjem in analiziranjem bioloških materialov, iz katerih kasneje ugotavlja novo nastala dejstva.

Kakšne so razmere za delo?

Delo večinoma poteka na terenu, kjer je posameznik izpostavljen različnim vremenskim vplivom, preostali del opravljanja tega poklica pa poteka v laboratoriju. Delovnik se prilagaja na proces raziskovanja primera. Občasno dela tudi ponoči in med vikendi ter prazniki. V pripravljenosti je tudi izven delovnega časa.

Kakšne so možnosti zaposlovanja?

Možnosti zaposlovanja variirajo glede na objavljene javne razpise.

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?

Visoka strokovna ali univerzitetna izobrazba iz ustreznega področja naravoslovja in končano usposabljanje pod nadzorom Ministrstva za notranje zadeve.