Kostumograf - poklic

Kostumograf

Kostumograf na podlagi scenarija ali dramske predloge oblikuje kostume za igralce v gledališki, televizijski ali filmski produkciji.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja kostumograf?

Kostumograf ustvarja kostume za igralce v uprizoritvenih, filmskih in televizijskih umetnostih. Med delovnim procesom je tesno povezan z režiserjem, scenografom, oblikovalcem svetlobe in zvoka ter drugimi sodelavci. Tesno sodeluje tudi s frizerji, lasuljarji, šiviljami, krojači, čevljarji in vizažisti.
Kostum, ki ga kostumograf oblikuje, mora dopolnjevati lik, ki ga obleče. Označevati mora njegove značilnosti, družbeni status in zgodovinsko obdobje, v katerem se predstava, film ali oddaja odvija. Kostume oblikuje na podlagi scenarija in po napotkih režiserja. Prisoten je na vajah, kjer spremlja umetniški proces in izgradnjo likov. Na podlagi vseh informacij in individualnih raziskav pripravi skice. Ko so ideje za kostume potrjene s strani ekipe, kostumograf na podlagi telesnih značilnosti igralcev izbere materiale. Pri oblikovanju mora zagotoviti, da kostumi igralcu omogočajo gibanje. Oblačila morajo biti trpežna in pralna. Nato se prične šivanje kostumov. Kostume lahko zašije sam ali pa jih zašijejo šivilje ter krojači. Če se kostumi med vajami ali nastopanjem poškodujejo, jih kostumograf obnovi.
V primeru, da kostum dela z že obstoječimi oblačili, jih prilagodi konceptu in scenariju ter idejni usmeritvi režiserja.

Delovni pripomočki:

Pri pripravi skic uporablja pisarniške in likovne pripomočke: papir, barvice, čopiče, svinčnike, oljne barve, oglje. Skice lahko pripravi tudi s pomočjo računalnika. Pri nadaljnjem oblikovanju uporablja šiviljske pripomočke: blago, volno, gumbe, zadrge, šivanke. Kostume dopolnjuje z modnimi dodatki in čevlji. Pri tem pogosto sodeluje s čevljarji, izdelovalci klobukov in lasulj. Za oblikovanje in izvedbo kostumov ima določena finančna sredstva, zato mora voditi evidenco nakupov in stroškov.

Kakšni so izdelki in storitve kostumografa?

Kostumograf oblikuje in včasih tudi izdela kostum za igralce in plesalce. Kostum mora odražati karakterne in vizualne značilnosti lika in koncept samega projekta.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic kostumografa?

Dober kostumograf ima razvit smisel za estetiko, je ustvarjalen in ima razvite ročne spretnosti. Sposoben je delati z drugimi ljudmi. Je odprt za predloge in zna delati z ljudmi. Je organiziran, prilagodljiv, zna delati pod pritiskom in zna komunicirati z drugimi.

Poklic - kostumograf

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu kostumografa?

Opravljanje poklica ni povezano z večjimi nevarnostmi. Možne so manjše poškodbe pri delu s šiviljskim priborom.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic kostumografa?

Večina kostumografov ima izobrazbo iz modnega oblikovanja. Modni oblikovalci se šolajo na Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo in na Naravoslovnotehniški fakulteti. Na magistrski stopnji se lahko vpišejo na študij kostumografije na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Kostumograf mora imeti umetniške sposobnosti in temeljito znanje o materialih, vzorcih, risanju in modni zgodovini. Imeti mora osnovno znanje iz krojenja in šivanja. Poznati mora zgodovino razvoja oblačil, saj so predstave in filmi vedno umeščeni v neko obdobje. Zanimati se mora za različne vrste umetnosti, iz katerih črpa navdih. Vedeti mora, kje najti ustrezne materiale, dodatke in poznati ljudi, ki mu pomagajo pri izvedbi. Pri oblikovanju kostumov mora ostati znotraj določenega finančnega okvirja, zato mora z denarjem ravnati ekonomično in pazljivo.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti kostumografa?

Zaželen je dober vid in razvite ročne spretnosti. Posamezniki, ki imajo težave z alergijami na tekstilne materiale, težje opravljajo poklic kostumografa.

Kje se kostumograf lahko zaposli?

Kostumograf se lahko zaposli v gledaliških, opernih, baletnih in lutkovnih ustanovah. Oblikuje lahko tudi kostume za filme, televizije, prireditve, modne revije, sprevode. Svoj poklic opravlja kot samozaposlen posameznik.

Kakšna so delovna področja kostumografa?

Kostumograf deluje na področju tekstilnega oblikovanja, krojaštva in šiviljstva. Kostume oblikuje za uprizoritvene umetnosti. Zaposlen je lahko v komercialnih ali nekomercialnih ustanovah.

Kakšne so razmere za delo?

Delovni čas kostumografa ni jasno določen, prilagaja se delovnem procesu celotne ekipe. Običajno delo poteka dlje tik pred premiero ali tik pred začetkom snemanja. Velikokrat je pod velikim pritiskom. Delo poteka v zaprtih prostorih ali na terenu. Na terenu obiskuje trgovine, išče materiale, spremlja napredek izdelovanja kostumov in dela dodatne raziskave. Če je samozaposlen, mora biti pripravljen na neredne prihodke.

Kakšne so možnosti zaposlovanja za kostumografe?

Kostumograf nima stalne zaposlitve. Ker je samozaposlen, je izvajanje dejavnosti vezano na povabilo k projektu. Plačilo za njegove storitve in trajanje projekta je odvisno od finančnih sposobnosti ter časovnice naročnika.

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?

Scensko oblikovanje (Akademija za gledališče, radio, film in televizijo)

Smeri

Trenutno tukaj ni mogoče prikazati nobenih podatkov.

Sorodni poklici

Sorry, No posts.