Ključavničar
Ključavničar obdeluje kovino. Z avtomatskimi stroji izdeluje ključe, ključavnice, strojne dele, ograje in nekatera orodja.
Vse o poklicu
Vse o poklicu
Kakšna dela običajno opravlja ključavničar?
Poklic ključavničarja spada med kovinarske poklice, saj gre za obdelovanje kovine. Delo ključavničarja je zelo raznoliko, izdeluje različne kovinske izdelke. Delovni proces po prejetem naročilu vključuje risanje skic in izbiro primernega materiala. Na izbrani material ključavničar nato nariše načrt, ki je natančen in ima ustrezne mere. Izdelek je ročno ali strojno izrezan iz materiala, nato pa ga ključavničar z različnimi tehnikami oblikuje v končno obliko. Izdelke opremi z ustrezno dokumentacijo, ko je ta potrebna.
Delovni pripomočki:
V uvodni fazi načrtovanja so ključavničarjevi pripomočki risbe, navodila, testi in druge listine. Skico izdelka lahko osnuje v računalniškem programu ali pa jo izriše ročno. Pri sami izvedbi uporablja ročna in strojna orodja ter naprave. Materiali, ki jih večinoma uporablja, so različne kovine, jekla, les in litine.
Kakšni so izdelki in storitve ključavničarja?
Končni izdelek ključavničarjevega dela so ključi, ključavnice, zapahi, strojni deli, orodja, omarice, kovinske ograje in drugi kovinski izdelki.
Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic ključavničarja?
Posameznik, ki se odloči za poklic ključavničarja, mora imeti dobro razvite ročne spretnosti, biti mora natančen. Pri delu s strankami in naročniki mora znati dobro komunicirati.
Potrebna izobrazba,
znanja in veščine
Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu ključavničarja?
Ključavničar dela večinoma stoje, zato se lahko pojavijo poškodbe hrbtenice. Ker dela z orodji in stroji, lahko pride do poškodb rok. Pomemben je poudarek na varnosti pri delu in uporaba zaščitne opreme.
Kakšna je predvidena izobrazba za poklic ključavničarja?
Ključavničar se izobražuje na srednji poklicni šoli, smer kovinar.
Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?
Znanje, potrebno za opravljanja poklic ključavničarja, posameznik prejme v času šolanja. Pri delu uporablja kovinarske tehnike, kot so piljenje, rezanje, brušenje, žaganje, struženje, varjenje.
Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti ključavničarja?
Pri delu je potrebna fizična moč, dobro razvite ročne spretnosti, oster vid ter natančnost. Ključavničar mora znati reševati strojne težave.
Kje se lahko zaposli ključavničar?
Ključavničar je lahko zaposlen kot samostojni obrtnik ali pa dela v različnih industrijskih obratih.
Kakšna so delovna področja ključavničarja?
Večinoma so ključavničarji zaposleni v kovinsko predelovalni industriji in drugih industrijskih področjih, povezanimi z vzdrževanjem mehanskih strojev. Delujejo lahko tudi v lastni obrti in delavnici.
Kakšne so razmere za delo?
Ključavničarjevo delo poteka v zaprtih prostorih. Ti se med seboj razlikujejo. Lahko gre za boljše ali slabše razsvetljene prostore, prostore, ki so zračni ali pa imajo slab prezračevalni sistem. Nekatera opravila ključavničar opravlja na prostem. Dela v različnih izmenah, če je zaposlen v podjetju. Če pa je samostojni obrtnik, ima prilagodljiv delovni čas.