Kemijski laborant - poklic

Kemijski laborant

Kemijski laborant je odgovoren za higieno in čistočo laboratorija, sodeluje pri označevanju, raznašanju vzorcev in dezinfekciji laboratorija.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja kemijski laborant?

Narava dela, ki ga opravlja kemijski laborant, je kljub navidezni rutini izredno raznolika. Osnova dela je vezana na zdravstven laboratorij, kjer tehnik rokuje z biološkimi materiali človeškega izvora. Označuje vzorce, računalniško in ročno vnaša podatke v ustrezne evidence in razporeja zbran material za različne preiskave in analize. Sodeluje pri nabavi materiala in vodi evidenco čistil ter drugih pripomočkov za ohranjanje čistega okolja laboratorija.

Delovni pripomočki:

Delovni pripomočki, ki jih uporablja kemijski laborant, se razlikujejo glede na tip laboratorija. Glavni pripomoček, ki ga laborant potrebuje, pa je zaščitna oprema zaradi ravnanja z biološkim materialom ter računalnik in z njim povezano obvezno programsko opremo za opravljanje nabavnega materiala za čiščenje. Hkrati pa uporablja tudi različna čistilna sredstva, detergente in agresivne kemikalije za dezinfekcijo.

Kakšni so izdelki in storitve kemijskega laboranta?

Končni izdelek kemijskega laboranta je čist laboratorij.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic kemijskega laboranta?

Posameznik, ki opravlja ta poklic, mora biti potrpežljiv, pozoren na podrobnosti in nagnjen k čistoči. Na delovnem mestu mora biti dobro organiziran.

Poklic - kemijski laborant

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu kemijskega laboranta?

V laboratoriju se kemijski laborant sreča s številnimi viri za morebitne poškodbe ali okužbe. Tam rokuje z biološkimi materiali in substancami, ki so za zdravje potencialno nevarne. Za preprečitev morebitnih nevarnosti mora vestno uporabljati vso potrebno zaščitno opremo. Tip nevarnosti je odvisen od narave laboratorija, v katerem kemik deluje.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic kemijskega laboranta?

Za opravljanje tega poklica je zaželena srednja strokovna izobrazba naslednjega tipa: poklicni program srednje kemijske šole.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Biti mora higiensko podkovan, natančen, umirjen. Poznati mora različne postopke čiščenja, ki se razlikujejo glede na tip laboratorija, v katerem deluje. Biti mora tudi seznanjen z materialom, s katerim rokuje.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti kemijskega laboranta?

Glede na delo, ki je pretežno laboratorijsko, mora biti kemijski laborant ročno spreten in sposoben razločevanja barv. Biti mora komunikacijsko vešč in dobro organiziran.

Kje se lahko zaposli kemijski laborant?

V zdravstvenih ustanovah in zavodih, kjer obstajajo potrebe po preiskavah organskega tkiva za potrebe medicine.

Kakšna so delovna področja kemijskega laboranta?

Pretežno deluje na področju laboratorijskega vzdrževanja.

Kakšne so razmere za delo kemijskega laboranta?

Delo kemijskega laboranta se navadno odvija v zaprtem prostoru in v sedečem položaju. Večinoma je izpostavljen klimi, hrupu in umetni svetlobi. Pogosto se delo opravlja tudi v dežurni službi

Kakšne so možnosti zaposlovanja kemijskega laboranta?

Kemijski laborant se lahko zaposli na podlagi razpisov prostih delovnih mest. Sicer pa so zaposlitvene možnosti zaradi izredno širokega spektra strok, ki to delo potrebujejo, dobre.

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?