Kartograf - poklic

Kartograf

Kartograf zbira, meri in interpretira geografske podatke, na podlagi katerih ustvari in posodablja zemljevide, načrte, karte in globuse.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja kartograf?

Kartograf običajno dela na terenu, kjer zbira, analizira in preverja geografske podatke, ki se uporabljajo pri ustvarjanju splošnih ali tematskih zemljevidov. Zemljevide, načrte in karte zasnuje v digitalni ali grafični obliki. Končne zemljevide običajno izdelajo načrtovalci in drugi oblikovalci. Ti zemljevidi se uporabljajo za družbene, okoljske, politične, izobraževalne in druge namene. Popravlja in posodablja tudi že obstoječe zemljevide in karte. Pri delu uporablja podatke iz geodetskih posnetkov in sistemov daljinskega zaznavanja. Odloča o natančnosti, podrobnostih in zanesljivosti končnega zemljevida. Kartograf proučuje tudi zgodovino razvoja kartografije.

Delovni pripomočki:

Kartografovi pripomočki so satelitski in drugi posnetki področij, ki jih proučuje. Pri delu uporablja merilne naprave, matematične, topografske ter geometrijske metode in pripomočke. Pri zbiranju in analizi podatkov uporablja računalnik in računalniško opremo.

Kakšni so izdelki in storitve kartografa?

Kartograf oceni, pregleda ali na novo izdela zemljevide, karte, načrte in globuse.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic kartografa?

Posameznik, ki se odloči za opravljanje poklica kartografa, mora biti natančen, imeti mora dobro prostorsko zaznavo. Biti mora dober oblikovalec in imeti bogato geografsko znanje.

Poklic - kartograf

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu kartografa?

Delo kartografa ne vključuje posebnih nevarnosti.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic kartografa?

Kartograf se izobražuje na Filozofski fakulteti; program geografija. Poklic kartografa opravlja tudi geodet, ki konča študij na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo; program geodezija in geoinformatika.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje kartograf za opravljanje svojega dela?

Kartograf je spreten pri prepoznavanju prostorskih in topografskih značilnosti. Sposoben je prepoznavati geografske lastnosti površja, s katerim se ukvarja. Je računalniško pismen in dober v matematiki. Obvladati mora programe in naprave, s katerimi dela.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti kartografa?

Za delo kartografa je pomembno predvsem potrpežljivost in natančnost. Pri delu mora biti discipliniran in osredotočen. Priprava in proučevanje zemljevidov je namreč precej dolgotrajen in kompleksen postopek.

Kje se lahko zaposli kartograf?

Kartografi so običajno zaposleni v različnih ustanovah, kartografskih studiih, inštitutih ali celo na izobraževalnih zavodih.

Kakšna so delovna področja kartografa?

Delovna področja kartografa, smer in področje raziskovanja so določena s strani ustanove, v kateri je zaposlen.

Kakšne so razmere za delo?

Razmere za delo so ugodne. Kartograf običajno dela v zaprtih pisarniških prostorih ali na terenu.

Kakšne so možnosti zaposlovanja?

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?

Filozofska fakulteta, smer geografija
Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo, smer geodezija in geoinformatika

Smeri

Sorodni poklici