Kamerman
Kamerman s kamero snema filme in televizijske oddaje. Med njegove zadolžitve spadajo snemanje in prenosi oddaj ter priprava in ogled snemalnih terenov.
Vse o poklicu
Vse o poklicu
Kakšna dela običajno opravlja kamerman?
Kamerman upravlja kamero na snemalnih setih. Pred snemanjem si ogleda teren in pripravi vse potrebno za delo. Med njegove delovne naloge spadajo snemanje in prenosi oddaj, sodelovanje na izvedbenih sestankih, sodelovanje in svetovanje pri izbiri snemalne pozicije, organizacija svojega dela in dela asistentov kamere, vodenje dela asistentov kamere, opravljanje kamermanskih del v dogovoru z režiserjem in nadzor procesa snemanja.
Delovni pripomočki:
Kamerman pri svojem delu uporablja opremo za snemanje, stative, video kamere, priključke, kable in ostalo snemalno opremo.
Kakšni so izdelki in storitve kamermana?
Kamerman snema filme in oddaje, zato med njegove izdelke spadajo filmi, televizijske oddaje, nadaljevanke, televizijski prispevki idr.
Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic kamermana?
Kamerman je natančen, zanesljiv, kreativen, ima občutek za kompozicijo slike, je dober opazovalec, ima mirno roko in sposobnost dela v skupini.
Potrebna izobrazba,
znanja in veščine
Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu kamermana?
Kamerman svoje delo opravlja na različnih terenih, zato lahko pride do poškodb na terenu, padca z višine, če delo poteka zunaj v različnih vremenskih pogojih, pa tudi do prehlada ali druge bolezni. Za preprečevanje nesreč in poškodb pri delu uporablja zaščitno opremo.
Kakšna je predvidena izobrazba za poklic kamermana?
Kamerman se izobražuje na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo.
Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?
Kamerman potrebuje znanja iz filmskega in televizijskega snemanja in fotografije, ki jih pridobi s študijem na akademiji ter izpit iz varstva pri delu in sposobnost za delo na višini.
Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti kamermana?
Kamerman mora vzdrževati dobro zdravje, saj delo poteka na raznih lokacijah in v različnih vremenskih pogojih. Imeti mora brezhiben barvni vid in sposobnost opravljanja dela na višini.
Kje se lahko zaposli kamerman?
Kamerman se lahko zaposli na javni ali zasebni televiziji, v filmski produkciji ali pri posameznih projektih.
Kakšna so delovna področja kamermana?
Kamerman snema televizijske oddaje, prispevke za oddaje, prispevke na terenu ali v studiu, zabavne oddaje, televizijske drame in nadaljevanke, prenose v živo s terena, športne prenose, prenose koncertov, celovečerne filme, kratke filme, igrane in dokumentarne filme idr. Pred začetkom snemanja si ogleda lokacijo, izbere ustrezno mesto za postavitev snemalne opreme in pripravi snemalni set.
Kakšne so razmere za delo?
Kamerman ima zelo raznoliko delo, kar se kaže tudi v njegovem urniku. Urnik ni določen, odvisen je od vrste dejavnosti, ki jo snema. Urnik se določa sproti. Ker delo pogosto poteka na terenu, je pogosto odsoten od doma. Njegovo delo večinoma poteka stoje. Delo poteka v vseh vremenskih pogojih, ki lahko otežijo delo in pripravo na delo.
Kakšne so možnosti zaposlovanja?
S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?
Študij poteka na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo, na Oddelku za filmsko in televizijsko režijo.