Hišnik, vzdrževalec - poklic

Hišnik, vzdrževalec

Hišnik oz. vzdrževalec je oseba, ki čisti in vzdržuje stavbe ter njeno okolico. Zadolžen je za enostavna stavbena popravila in koordinacijo del.

Vse o poklicu

Vse o poklicu

Kakšna dela običajno opravlja hišnik, vzdrževalec?

Hišnik opravlja širok spekter opravil. Njegove zadolžitve so odvisne od stavbe, ki jo vzdržuje. Lahko gre za vzdrževanje celotne stavbe in njene okolice, ali pa zgolj za vzdrževanje nekaterih področij ali naprav. Kadar hišnik dela v večjih objektih, je običajno nekakšen koordinator in organizator vzdrževalnih ter čistilnih del. Imeti mora dovolj znanja, da zna opraviti enostavna popravila. V primeru kompleksnejših težav, pa mora na pomoč poklicati usposobljene strokovnjake.

V osnovi hišnik spremlja stanje poslopja, zazna spremembe in morebitne težave ter na podlagi tega ustrezno posreduje. Pri tem je pozoren na vzdrževanje poslopja in naprav v njem. Poznati mora vsaj osnove energetike, gradbeništva, ekonomije in informatike. Obvlada varstvo pri delu in protipožarna pravila ter higienske zahteve. Sposoben je manjših popravil in širše organizacije.

Delovni pripomočki:

Pri svojem delu uporablja različna orodja, naprave in izdelke iz področja strojništva (klešče, izvijači, škarje, merilna orodja, vrtalni stroji itd.), elektrotehnike (varovalke, žarnice itd.), mizarstva (kladiva, dlete, pile, žeblji itd), pleskarstva (čopiči, barve, laki, lepila itd.) in čiščenja (čistila, metle, krpe itd.). Svoje pripomočke običajno hrani v omari za orodje. Oblečen je v delovna oblačila in zaščitno obutev. Delovne akcije dokumentira, popisuje, shranjuje pa tudi garancijske liste, račune in dobavnice.

Kakšni so izdelki in storitve hišnika, vzdrževalca?

Hišnikova naloga je vzdrževano in delujoče poslopje. Pri opravljanju dela se posvetuje z lastniki oz. naročniki.

Kakšen tip človeka je najbolj ustrezen za poklic hišnika, vzdrževalca?

Posameznik, ki opravlja delo hišnika je organiziran, samoiniciativen, je dober opazovalec, ima razvite ročne spretnosti in nima težav s komunikacijo.

Poklic - hišnik, vzdrževalec

Potrebna izobrazba,

znanja in veščine

Kakšne so poklicne nevarnosti pri delu hišnika, vzdrževalca?

Težave lahko nastopijo, kadar rokuje z nevarnimi materiali. Možne so poškodbe pri delu z orodji in napravami. Velikokrat prenaša težka bremena, zato so možne bolečine v hrbtenici. Pazljivost je na mestu tudi takrat, ko dela na višini. Pri delu mora zato vseskozi upoštevati varnostna merila in biti ustrezno zaščiten.

Kakšna je predvidena izobrazba za poklic hišnika, vzdrževalca?

Poklic hišnika lahko opravlja posameznik, ki je zaključil vsaj srednjo poklicno ali strokovno tehnično izobrazbo.

Kakšna znanja in spretnosti potrebuje za opravljanje svojega dela?

Znanje pridobi na srednjih tehničnih šolah, kjer pa ne obstaja točno določen program, namenjen izključno poklicu hišnika. Zaželeno je zato, da se oseba, ki opravlja to delo, dodatno izpopolnjuje na strokovnih tečajih. Zaželeno je tudi široko in praktično usmerjeno znanje iz tehničnih področij. Pri delu mora poznati tudi zakonsko ureditev odlokov in predpisov o vzdrževanju in upravljanju poslopij.

Kakšne so potrebne psihofizične sposobnosti hišnika, vzdrževalca?

Hišnik mora imeti dobro razvite psihofizične sposobnosti. Njegovo delo zahteva predvsem dobro telesno pripravljenost.

Kje se lahko zaposli hišnik, vzdrževalec?

Opravlja lahko delo vzdrževalca zgradb in okolice, vzdrževalca strojnih ali elektro naprav.

Kakšna so delovna področja hišnika, vzdrževalca?

Hišnik je nepogrešljiv člen pri vzdrževanju različnih poslopij. Vzdržuje lahko bivanjske in poslovne objekte, prostore javnih ustanov, vzgojno-izobraževalnih zavodov, kulturnih institucij in zdravstvenih ustanov. Opravlja dela iz področja lesarstva, elektrotehnike in gradbeništva. Vzdržuje lahko tudi zunanjo okolico.

Kakšne so razmere za delo?

Večinoma dela stoje v zaprtih ali odprtih prostorih. Pri tem je pogosto izpostavljen temperaturnim spremembam. Njegovo delovno okolje je lahko izpostavljeno vlagi in neprijetnim vonjavam, glasnim zvokom in umazaniji. Velikokrat prenaša in dviguje težja bremena. Dela v različnih izmenah. Delovni čas se večkrat prilagaja reševanju vzdrževalnih nalog.

Kakšne so možnosti zaposlovanja hišnika, vzdrževalca?

Njegovo delo vključuje veliko različnih področij, zato se lahko zaposli kot vzdrževalec objektov (stanovanjskih ali večstanovanjskih poslopij, bolnišnic, javnih ali poslovnih objektov) ali naprav.

S katero fakulteto lahko pridobim izobrazbo za opravljanje poklica?

Smeri

Trenutno tukaj ni mogoče prikazati nobenih podatkov.

Sorodni poklici